Tokat’ta vaka sayısı yüzde 50 düştü

Tokat’ta vaka sayısı yüzde 50 düştü

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya, Sinop ve Samsun’un sağlık müdürleri ve saha koordinatörlerinin katılımıyla Samsun’da gerçekleştirdiği toplantıda bölgede son durumu masaya yatırdı. Bakan, Tokat’ta son 1 haftada vaka sayısının yüzde 50 düştüğünü açıkladı. 6 İli kapsayan yeni kararlar alındığını söyledi

28 Eylül 2020 - 10:50

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya, Sinop ve Samsun’un sağlık müdürleri ve saha koordinatörlerinin katılımıyla Samsun Sağlık Müdürlüğünde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, bölge ve Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Dünyadaki salgın tablosunu aktaran Bakan Koca, “Kovid-19 sebebiyle tedavi gören insan sayısı tüm ülkelerde 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüsün bulaştığı insan sayısı 33 milyona yaklaşmıştır. Sonbahar günlerinin birbirini ölümler dalgası halinde izleme ihtimaline işaret edilmektedir. Koronavirüse karşı aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, influenza adlı virüsün yol açtığı gripten de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız.” Dedi.

 

“TOKAT’TA VAKA SAYISI 1 HAFTADA YÜZDE 50 DÜŞTÜ”

Gerçekleştirdikleri çalışma toplantıları ve mücadelenin yeni sonuçları hakkında da bilgi veren Koca, “Gün boyunca Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat’ın salgınla mücadelede geldiği noktayı, bütün hastalıkları içerecek şekilde sağlık hizmetlerini, personel ve yatırım ihtiyaçlarını gözden geçirdik. Samsun, geçtiğimiz dönemde yükselişteydi, hızlı ve etkili müdahalelerle son bir haftada üçte bir oranında, yani yüzde 30’dan fazla vaka sayısında düşüş sağlandı. Amasya’da vaka sayısındaki düşüş oranı yüzde 40. Çorum’da son bir ayda vaka sayısı yarı yarıya azalmış oldu. Yine son bir haftada polikliniklere başvuran hasta sayımızda da yüzde 50 düşüş var. Ordu’da vaka sayımızda yüzde 30, Sinop’ta yüzde 50 düşüş görüyoruz. Tokat’ta ise son bir haftada vaka sayısında yüzde 50’ye yakın düşüş görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

6 İL İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI

 

“Salgınla mücadelede yatak kapasitesi, yoğun bakım imkanları sürecin hayati unsurlarıdır” diyen Koca, “Bugüne kadar Türkiye olarak bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalmadık ama biliyoruz ki bazı ülkelerde hastane koridorları salgının çıkmaz sokakları oldu. 6 ilimizde yeni aldığımız kararlarla mevcut imkanlarımızı takviye etmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE GENELİ HASTANE DOLULUK ORANI YÜZDE 51

Bakan Fahrettin Koca, Türkiye genelindeki hastane doluluk oranları hakkında ise şu bilgileri paylaştı: “Türkiye genelinde yatak doluluk oranımız yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33. Yani bu anlamda bir sorun olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Bugüne dek temaslıların yüzde 98,7’sine ulaştık. Altı ilimizin her birinde filyasyondaki gücümüzü daha da artırıyoruz. Önümüzdeki aylarda tedbir amaçlı."
 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka