TOKAT’TAN 3 FİRMA O LİSTEDE

TOKAT'TAN 3 FİRMA O LİSTEDE

Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden618 firmaya ait bin 211 parti ürün belirlendi. Tokat’tan 3 firmanın yer aldığı liste Bakanlık sayfasında yayınlandı

14 Ekim 2019 - 10:38 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 11:05

Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Yapılan son tahlillerde 618 firma bin 211 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi. Konuyla ilgili tağşiş ve taklit yapan firmalarla ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunuyor. Alkollü içecekten bala, etten, kuru yemişe, zeytinyağından, şekerleme ve süt ürünlerine kadar birçok üründe sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı. Tokat’tan 3 firma listede yer aldı.

Tokat İlçede bulunan bir Pastanenin Börek harcında kanatlı et tespit edildi. B.G.adlı Firmaya ait Y. N.markalı tereyağında bitkisel yağ tespit edildi. B.D.Süt ve Süt Ürünleri adlı firmanın tereyağında bitkisel yağ tespit edildi.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama geldi:

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.”

AMAÇ GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİNE TEŞVİK

“Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. “

İHBARLARIN DENETİMLERDE PAYI BÜYÜK

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

618 FİRMAYA AİT 1211 TESPİT EDİLDİ

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.       

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x