Tokat Yazma desenleri hikayeleriyle kitaplaşıyor

Tokat Yazma desenleri hikayeleriyle kitaplaşıyor

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, bugüne kadar yaklaşık 300 deseni arşivlediklerini, tamamen doğal kök boyalarla boyadıkları yazmaların bilgilerini bir kitapta hikayeleri ile birlikte derleyeceklerini söyledi

04 Temmuz 2019 - 11:11

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu ve Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Teker, gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette Olgunlaşma Enstitüsü faaliyetleri hakkında bilgiler verilirken Tokat’ın meşhur yazmalarının motifleri ile ilgili yürütülen önemli arşiv çalışması hakkında Filiz Vanlıoğlu çalışmaları anlattı.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, “Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak önce İstanbul, İzmir gibi büyük illerde önce antikacılarla bağlantı kurduk. Bu antikacılardan 150-200 yıllım yazmaları derleyip aldık. Sonra motiflerini nakış hocalarımız o yazmaların üzerinden çizerek alıyorlar ve bu motifleri kimden aldığımızı, kaç yıllık olduğunu, adını arşivliyoruz. Bir de bu yazmaların hikayeleri var. Hepsini arşivliyoruz. Bu arşiv ile kitap çıkartacağız. Çıkartılan motifleri hocamız ıhlamur ağacından oyarak kalıbı çıkartıyor. Beyaz tülbentleri top halinde alıp kesiyoruz ve Pazartesi günleri TOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı hocamız Sayın Adem Önal ile boyuyoruz. Hocamız akademik çalışmalara çok önem veriyor. Bu yazmalar boyandıktan sonra yazma desenleri hem oyup hem basıyoruz. ” dedi.

YAKLAŞIK 300 MOTİF ARŞİVLENDİ

 Tamamen bitkisel kök boya ile yazmaları boyadıklarını söyleyen Filiz Vanlıoğlu, Karadut, kırmızısı, hibisküs gibi bitkileri kullandıklarını bu boyalarla boyadıkları yazmaların bilgilerini de arşivlediklerini söyledi.  Her yazmanın her motifin şuan bizde kaydı var. Bunları dijital ortamda da kaydediyoruz. Yaklaşık 300 arşivlenmiş desenimiz var. Bu desenlerden kumaşları dokuyoruz ve üzerine motif basıyoruz. Bindallılar yaptık. Yakında bir defile düzenleyeceğiz” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x