Tokat Yazması desenleri pul ve tebrik kartlarında

Tokat Yazması desenleri pul ve tebrik kartlarında

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ve Tokat PTT Başmüdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi kapsamında el baskısı yazma desenlerinin bulunduğu kişisel pullar kullanılarak hazırlanan tebrik kartları tüm illerin valiliklerine ve çeşitli kurumlara gönderildi

06 Ağustos 2019 - 11:26

Mektup, posta kartı ve posta pulu kültürünün sürdürülmesi, geçmişten günümüze el sanatlarının yaşatılması için Tokat yazma motiflerinin ülke çapında tanınması ve tanıtılması amacıyla Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ve Tokat PTT Başmüdürlüğü tarafından  “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi hayata geçirildi.

PTT Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan kartpostallara yine el baskısı yazma desenlerinin bulunduğu kişisel pullar kullanılarak hazırlanan tebrik kartları, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı vesilesi ile Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü ve Tokat PTT Başmüdürlüğünce düzenlenen etkinlikle tüm illerin Valiliklerine, Milli Eğitim Müdürlüklerine, Olgunlaşma Enstitüleri ve çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderilmek üzere Karşıyaka PTT Merkezinden postaya verildi.

Tokat PTT Başmüdürlüğünde yapılan tanıtıma, Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Tokat PTT Başmüdürü Muhterem Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu katıldı.

TOKAT YAZMALARI DÜNYADA 1 NUMARA

Tokat Yazmalarının meşhur olduğunu söyleyen Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı,  "Tokat’ın yazmaları meşhur. Tokat yazmaları Avrupa’da bile 19.yüzyılda Tokat yazmaları diye aranılırdı. Tokat yazmaları sadece Türkiye’de değil, Dünyada bir numara. Hem baskı özellikleri açısından, hem motifler, hem de motiflerdeki sanat, estetik, zarafet ve şıklık açısından bir numara. Bunların Tokat’ın kültürünü ve tarihini yansıtması açısından, yarına kalma açısından büyük bir önemi var. Olgunlaşma Enstitüsü Tokat yazmalarının orjinalliğini gerek renk, tasarım, estetik boyutuyla gerekse baskılarına ilişkin çalışmalarla ortaya çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyorlar. Tokat yazmalarının yarına kalması, gelecek kuşaklara orijinalliğinin, özgünlüğünün bozulmadan aktarılması açısından Olgunlaşma Enstitüsü Tokat için bir kıymet. Olgunlaşma Enstitüsü Tokat yazmalarını merkeze aldı çalışmalarını yapıyor ve biz de Valilik olarak tam destek veriyoruz, yüreklendirip, cesaretlendiriyoruz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x