TOKATLI BAKANDAN ÇÖZÜM BEKLİYOR

TOKATLI BAKANDAN ÇÖZÜM BEKLİYOR

SAYIN BAKANIM; BU UCUBE GÖRÜNÜM ON YILLAR DAHA BÖYLE Mİ KALACAK? Tokat Sigara Fabrikası arazisi on yıllardır ucube görümü ile şehrin moralini bozuyor, Bakanın bu konudaki düşüncelerini Tokat halkı merakla bekliyor? Eski Bakan Bayraktar: “Yapılmazsa, yapamazlarsa, geciktirirse biz yapabiliriz”

01 Aralık 2018 - 11:33 - Güncelleme: 01 Aralık 2018 - 16:28

2013 yılında iki günlük ziyaret için Tokat’a gelen dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a gazete ekimizden Kemal Özdilek ve Murat Onur bir dizi sorular iletmişlerdi.

Kentsel dönüşümün başladığı ilk yıllar olması dolayısıyla gündemin kentsel dönüşüm olmasına rağmen ekibimiz bir türlü sonuç alınamayan Tokat Sigara Fabrikası arazisi içinde bakanın görüşlerini istediler. Eski Bakan Bayraktar ise konuyu bu ziyaret kapsamında öğrendiğini dile getirerek, detaylı bir inceleme yaparak gerekirse bakanlık olarak konuya el atacaklarını ifade etmişlerdi.

BAYRAKTAR “ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI OLARAK BİZ YAPABİLİRİZ”

Tokat Haber Gazetesi ekibi olarak 2013 yılı Mayıs ayında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’a mikrofon uzatarak sormuştuk “Sayın Bakanım; Tokat’taki başkanlarımızda bilirler Tokat’a konumu itibarı ile ciddi derecede imar alanlarında sıkıntı vardır. Bunu müteahhitlerimiz de zaman zaman dile getiriyor. Ama 2009 yılından itibaren özelleştirilin Tekel Sigara Fabrikalarına ait fabrika arazisi var. Şu anda burası Tokat’ın en ucube görüntülü yeri haline geldi. Şehrin batı yüzü olarak bu görünümü değiştirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak bir çalışma düşünülüyor mu?” demiştik.

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar ise “Bu ziyaretimde bu konuyu epey bir derecede duydum. Dünkü bir toplantıda da gündeme geldi. Dosyasını aldım ve inceleyeceğim. Biz mi yaparız Tokat Belediyesi ile mi yaparız bunu inceleyeceğiz. Belediye yapamazsa biz mi yaparız. Tokat için önemli bir konu, ciddi derecede de önemseniyor, döndüğüm zaman inşallah bakacağım. Tabii ki belediyelerin gücü yetmezse onu biz yapabiliriz. Yapılmazsa, yapamazlarsa, geciktirirse biz yapabiliriz” ifadelerine yer vermişti.

ARAZİ 10 YILDIR TARLA, BAKANIN İFADESİ ÜZERİNDEN DE BEŞ YIL GEÇTİ

2013 yılı ziyaretlerinde yukarıdaki ifadeleri yapan Eski Bakan Erdoğan Bayraktar Tokat ziyaretinden bir süre sonra bakanlıktan ayrıldı. Arazi özelleştirme kapsamına alınıp fabrika kapatıldıktan sonra on yıl geçti. Bakanın ifadeleri üzerinden de yine beş yıllık bir süre geçti.  Tokat Sigara Fabrikası arazisi şehrin batı yüzü ve giriş kısmında virane bir halde akıbetini bekliyor.

Uzun yıllardır sonuç alınamayıp, şehre kazandırılamamasından oluşan hava ise her türlü spekülasyona alet ediliyor. Hiç alakası olmadığı halde Tokat Ticaret Odası seçimlerinde dahi bazı vasıfsızlar tarafından siyaset malzemesi yapıldı. Yapılan ön fizibilete çalışmalarında maliyet süreci ve sonrasında bir milyar TL. (eski para ile bir katrilyon) bir yatırımın Tokat’a kazandırılmaması şehrin moralini de bozuyor. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet küçük
  1 yıl önce
  Önce kapanmasına karşı durmak gerekirdi, Tokat ekonomisine vuru*** en büyük darbedir. Şimdi binalar olsa nee olmas ne?
 • Sessiz çoğunluk
  1 yıl önce
  Yorumları okuyana hep elestirisel yaklaşılıyormuş gibi gelebilir ama Tokat gibi dogru düzgün fabrikası olmayan birde varo*** koca bir kiti satılmış ile ziyarete Çevre Şehircilik Bakanı geliyor ve oraya geldiğinde haberi oldugunu söylüyor. Yetmiyor bunun üzerinden koca bir 5 yıl geçiyor ortada hala birşey yok. Yetmiyor yüzsüzlükle oy vereceğine kesin gözüyle baktıkları Tokat için havada kalacağı 0 o*** sözler vermeye de devam ediyorlar. Geçmiş olsun ey Tokat. Durmak yok kandırılmaya devam...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖREVDEN ALMA DEĞİL İSTİFA
GÖREVDEN ALMA DEĞİL İSTİFA
Mercedes CLA 180 kazanmak için son 15 gün
Mercedes CLA 180 kazanmak için son 15 gün