Tokatlı Chef’in başarısı

Tokatlı Chef’in başarısı

Genç yaşına rağmen Türkiye’nin önde gelen ödüllü aşçılarından olan Tokatlı Chef Yücel Sağdıç başarısının sırrını gazetemize anlattı. Chef Sağdıç, “başarının anahtarı işine aşık olmaktır” dedi.

21 Ağustos 2019 - 13:53

İstanbul’da görev yapan ödüllü aşçı Tokatlı Yücel Sağdıç gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin genç ve başarılı Chef’lerinden olan Yücel Sağdıç başarısını işine aşık olmasına borçlu olduğunu söyledi. Yemek yapmanın bir çok sanatı içinde barındırdığını ifade eden Chef Sağdıç, “Her mutfağa girdiğimde elime bıçağı ilk aldığımda gözlerimi kapatırım ve hayal etmeye başlarım. Aklımda bir malzeme bile olmaz o an sadece hayal ederim. Denizi, gökyüzünü, insanları, kuşların seslerini…  Ressamın boyalarını eline alması gibi bazen, bazen de sevdiğine şarkı yazmak gibi. Yemek yapmak bence hepsinden daha güzel. Ne ürettiğini bilmeden bazen sadece kokularla canımın o an istediğiyle başlarım yapmaya. Biraz renk uyumu biraz tabak dokusu, biraz sosumun tadı, kullandığım ana malzemenin yapısı. Ben aşçı olabilirim ama ben aslında her şeyim. Bazen ressam, bazen şarkıcı, bazen de sihirbaz. Hayatın tadını yaratıyorum aslında. Bunu tüm içtenliğimle sevgimi ellerime vererek yapıyorum. Ben mesleğine aşık bir adamım. Mutfak aşkı diye bir şey var ben bu aşkın başrol oyuncusuyum” dedi.

Chef olmak isteyen gençlere de tavsiyelerde bulunan Sağdıç, “Bu mesleğe başlamak isteyenlere tavsiyem, her şeyi bırakın bir kenara mutfağınızı çok sevin. Renklerin çok sevin ve yaratılan tüm nimetlerin tadına bakın. Yaratıcılığınızı geliştirin. Gözlerinizi kapatın ve başlayın” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akademik açılışta TOGÜ’de yerini aldı
Akademik açılışta TOGÜ’de yerini aldı
Zile taşları turizme kazandırılacak
Zile taşları turizme kazandırılacak