google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokatlı Demir Adam Mikail’in hedefi spor

Tokatlı Demir Adam Mikail’in hedefi spor

‘Ben bir bacaktan ibaret değilim. Çok daha fazlasıyım” diyerek kendisine ‘Demir Kadın’ adını takan kanserden vefat eden Neslican Tay’ın mücadelesini örnek alan Tokatlı ‘Demir Adam’ Mikail Yıldırım, “Şuan onun durumundayım. Mücadele anlamında aynıyız” dedi. Mikail biran önce sağlığına kavuşup spora yönelmek istiyor

20 Ekim 2020 - 10:48

Yaklaşık 5 yıl önce yakalandığı yumuşak doku kanseri ile mücadele sürecinde sağ bacağını kaybeden 20 yaşındaki Mikail Yıldırım, şimdi hayata Demir Adam olarak devam ediyor.  Türkiye onu geçtiğimiz yıl sinovyal sarkom (yumuşak doku) kanseri mücadelesiyle tanımıştı. Tokat merkezde ikamet eden Güngör ve Kevser Yıldırım (45) çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Elektrik Elektronik Meslek Yüksek Okulu Elektrik Elektronik Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Mikail Yıldırım’ın tekrar sağlığına kavuşabilmesi için bacağından ameliyat olması gerekmiş, ameliyat için gerekli olan 210 Bin TL, sevilen sanatçı AHBAP Kurucusu Haluk Levent’in desteğiyle sağlanmıştı. 2020 yılı Ocak ayında ameliyata alınan Mikail’in bacağı maalesef kurtarılamadı.

Önceleri bacağının kesilmemesi için mücadele veren Mikail, ameliyatın ardından büyük üzüntü yaşadı. Yeni hayatına Demir Adam olarak devam etmek zorunda kalan Mikail’in bu durumu kabullenmesi kolay olmadı. Ameliyat’tan bir süre sonra Covid-19 pandemisi Türkiye’de patlak verince Mikail eve kapanmak zorunda kaldı. Mikail’in yürüyebilmesi için geçici olarak bir protez bacak takıldı. Ardından protez bacağa alışma süreci geldi. Şimdi kendisi için alınan protez bacağını İstanbul’dan gidip teslim alacağı günü bekliyor.  

“AMELİYATTAN SONRA ÇOK AĞLADIM”

Sağ bacağını kaybettiği ameliyatın sonrasını Mikail Yıldırım şöyle anlattı: “Ameliyat sonrası tabiî ki moralim bozuldu. İlk uyandığımda çok ağladım. Kimse istemez bu durumu. Tabiki insanın morali bozuluyor ama yapacak bir şey yok dedim. Kabullendim. 6 ayım evde geçti. Pandemi süreci de girdi. Bu benim için bir alışma süreciydi. 6 ay sonra İstanbul’da protezim takıldı. 1-2 ay proteze alışma sürecim oldu. Şuan iyiyim. Önceki hayatımdan çok iyiyim. Protezle yürüyebiliyor istediğim yere gidebiliyorum. Ama akciğerimde sıkıntı olduğu için yine kemoterapi alıyorum. Evden çıkamıyorum. Hayatım genellikle evde geçiyor. Ameliyat öncesi ciğerimde 2 milimetre civarında vardı ameliyattan sonra hastaneye gidemediğim için 5 santimetreye kadar çıktı. Protezim takıldıktan sonra akciğerimden ameliyat oldum ama ufak ufak nodüller mevcut. Tokat’ta ayda 1 sefer kemoterapi alıyorum. 3 ayda bir de Ankara’da kontrolüm oluyor. 11. Ayda Ankara’da kontrolüm var” dedi.

ZAMANIN ÇOĞUNU EVİNDE GEÇİRİYOR

Nasıl vakit geçirdiğini anlatan Mikail, “Bazen arkadaşlarımla oturuyorum bazen tek başıma yürüyorum. Protezim olduğundan dolayı çok dikkat çekiyorum. Bazen çocuklar şaşırıyor. İnsanlar genel de ‘Gazi misin, askerde mi hastalandın’ gibi sorular soruyorlar” dedi. Bacağını kaybettikten sonra kendisiyle aynı kaderi paylaşan insanların daha çok dikkatini çektiğini ifade eden Mikail Yıldırım, sürekli evde olduğu için daha çok telefonuyla vakit geçirdiğini sosyal medya üzerinden bir çok insanla iletişim kurduğunu da anlattı.

TOKATLI DEMİR ADAM’IN HAYALİ SPOR

Herkesin içindeki başarma duygusunu açığa çıkaran ve yakalandığı kanserle mücadelesinde Türkiye’ye örnek olan Neslican Tay 20 Ekim 2019 tarihinde hayata gözlerini yummuştu. Neslican hayatını kaybetti ancak mücadelesi hiç ölmedi. ‘Ben bir bacaktan ibaret değilim. Çok daha fazlasıyım” diyerek kendisine ‘Demir Kadın’ adını takan Neslican’ın mücadelesini örnek alan Tokatlı ‘Demir Adam’ Mikail Yıldırım,  “Şuan onun durumundayım. Mücadele anlamında aynıyız. Kötü bir süreç ama yapacak bir şey yok” dedi.  Akciğerindeki nodüller yüzünden kemoterapisi süren Mikail hastalığı biran önce atlatarak spora yönelmek istiyor. Koşu, voleybol veya futbol gibi branşlarla ilgilendiğini milli takımlardan kendisinin arandığını da söyleyen Mikail tedavisi nedeniyle şimdilik beklediğini ifade etti.

OĞLUNU KANSERDEN KAYBEDEN BİR ANNEDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Ankara’daki tedavi döneminde oğlunu kanserden kaybeden ve kendini kanser hastalarına adayan Çiğdem Kuzucu ile tanıştığını anlatan Mikail Yıldırım, Çiğdem Kuzucu’nun kendisine bağlama hediye ettiğini ve bir müddet bağlama çalma kursu aldığını ancak pandemi girince kursun yarım kaldığını söyledi. Mikail, ayrıca Ortaören köyünde Çiğdem Kuzucu’nun kendi oğlu Erdi ile Mikail adına kütüphane açtığını belirterek bu mücadelesinde desteklerinden ötürü kendisine teşekkür etti.

MİKAİL’İN TEDAVİ SÜRECİ NASILDI?

Mikail Yıldırım (20) sağ ayağından sinovyal sarkom kanserine yakalandı. Yıldırım çifti çocukları Mikail'i, Tokat'ta Devlet Hastanesi'ne götürdü. Burada sağ ayağının kesilmesine karar verilmesi üzerine aile çocuklarını Ankara Onkoloji Hastanesi'ne götürdü. 2017 yılının Mart ayında tümör rezeksiyonu ve modüler tümör protez ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrasında protez çevresinde gelişen enfeksiyon nedeniyle 1 yıl tedavi edildi. Fakat ayağında bir iyileşme göremeyen Yıldırım ailesi, çocuğunun ayağının kesilmemesi için İstanbul'da bulunan özel bir hastaneye götürdü. Burada Mikail Yıldırım'ın ilk tedavisini yapan doktorlar, protez çevresinde enfeksiyon, peroneal sinir felci, diz hareketlerinde kısıtlanma tespit etmiş bunun tedavisi için gereken toplam 2 ameliyat için 210 bin Lira toplanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVA Partisi’nde Merkez ilçe başkanı seçildi
DEVA Partisi’nde Merkez ilçe başkanı seçildi
Boşanma davası açan eşinden diz çökerek af diledi
Boşanma davası açan eşinden diz çökerek af diledi
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0