>
TOKATLILARDAN HACI BEKTAŞ’A YOĞUN İLGİ

TOKATLILARDAN HACI BEKTAŞ'A YOĞUN İLGİ

Tokatlı Gazeteci Arif Sağdıç Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan dergahı ziyaret etti. Tokatlıların yoğun olarak ziyaret ettiği bölge özellikle Alevi Bektaşi Kültürü için de büyük önem arz eden bir yer.

16 Eylül 2021 - 17:58 - Güncelleme: 16 Eylül 2021 - 19:07

Tokatlılar son dönemde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki dergah ve türbesine yoğun ziyaretler gerçekleştiriyor. Bu ziyaretlerden biri de Tokatlı Gazeteci Arif Sağdıç tarafından gerçekleştirildi. Tokat’ın bilinen simalarından Halis Sağlam’ın derleyip hazırladığı bilgiler ışığında bölgenin önemi ile ilgili izlenimlerini Tokat Güneş Haber Gazetesine verdiği özel röportajda anlatan Arif Sağdıç, ilçenin Alevi Bektaşi Kültürü için bir merkez olduğunu da kaydetti.

Hacıbektaş’ta en çok ziyaret edilen noktaların Nadar Avlusu olarak da bilinen Aşıklar Avlusu olduğunu söyleyen Sağdıç: “Aynı zamanda Dergah Avlusu, Aşevi, Tekke Camisi, konuk evi olarak kullanılan Mihman Evi, Meydan Evi, Kiler Evi, Hazret Avlusu, Çilehane olarak kullanılan Kızılca Halvet, Kırklar Meydanı, Pir evi, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Güvenç Abdal Türbesi, Balım Sultan Türbesi gibi ek ve eklentilerden ibaret bir külliye olduğunu söyledi.

 

KÜLTÜR BAKANLIĞI GÖZETİMİNDE ZİYARETE AÇIK TUTULUYOR

Arif Sağdç: “Hacı Bektaş-ı Veli Ocağı ve Dergahı günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı denetim ve gözetiminde “HACI BEKTAŞ-İ VELİ MÜZESİ” adı altında ücretli olarak devlet dairesi statüsünde saatle girilip çıkılan, saatle açılıp kapanan ibadethane vasfında bir dergahtır. Hacı Bektaş Dergahı ve Türbesini gezen Alevi İnancını Benimseyen Canlar, yine ayrıca bir ücretle girilen Çilehane Mağarası mevkiine gelir. Burada önce aslanla ceylanın kucaklaştığı Hacı Bektaş-i Veli heykeline dilek taşı yerleştirir, taş dizer, dilek tutup dua etmek için yarışırlar.

 

DELİKLİTAŞ KÜLTÜRÜ

Hacı Bektaş-ı Veli’nin çile çektiği ve ibadet etmek için sığındığı yer olarak bilinen Çilehane’de bulunan Deliklitaş’tan Alevi yurttaşlar özenle geçmeye çalışır. Deliklitaş’tan geçen çıkan kişilerin kalbinin temiz olduğuna inanılır. Bu ibadet şeklini yerine getirdikleri için Aleviler Allah’a şükreder ve çok mutlu olurlar.

 

40 GÜN ÇİLE ÇEKTİ

Hacı Bektaş-ı Veli bu küçük mağarada 40 gün çile çekiyor. Keramet sahibi olarak 40’ıncı gün YA HAK dediğinde bir delik açılıyor. Onun için burası kutsaldır. Buradan geçenlerin günahlarının affolunacağına inanılır. Geçenlerde ruhen bir rahatlama hissedilir. Delikli taştan çıkamayan, zorlanan, kilolu ve yaşlı vatandaşlar zor anlar yaşar. Bu vatandaşlar abdest alıp 2 rekat namaz kılar, tövbe günahlarının affı için Allah’a dua eder. Tekrar denemesinde Deliklitaş’tan kolayca geçer. Herkesin gözü önünde cereyan eden ibadet günahı mutluluk ve huzur ile sona erer.

 

KURBANLAR KESİLİYOR

Daha sonra kırklar aşkına kurbanlar kesilir. Özel pişirme yerlerinde 40 kazan kurban kaynar. Dualar eşliğinde yenilir. Gönül rahatlığı ve huzuru ile bu ibadet görevini de yerine getirmenin mutluluğu içinde bir sonraki 2022 senesi törenlerinde buluşmak üzere bütün canlar ‘adımız miskindir bizim, düşmanımız kindir bizim. Biz kimseye kin tutmayız, kamu alem birdir bize’ diyerek gözyaşları içerisinde kucaklaşır ve vedalaşırlar” dedi.

Arif Sağdıç sözlerini; Halis Sağlam’ın derlemesinde de kullandığı “Sözün özü, gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz” sözleri ile noktaladı.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/09/2021-09-16-18-03-30.jpg
2021/09/2021-09-16-18-03-32.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11 YARALI
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11...