>
TOKATSPOR’DA 1971-1973 YILLARINDA EFSANE KALECİLİK YAPAN RAŞİT...

TOKATSPOR’DA 1971-1973 YILLARINDA EFSANE KALECİLİK YAPAN RAŞİT KEÇECİ’DEN SELAM VAR

Tokatspor futbol takımının kurulduğundan iki yıl sonra Tokat’a gelip kalecilik yapan kaleci Raşit Keçeci, eski günleri bize anlatırken hüzünlenerek duygusal anlar yaşadı

13 Ekim 2021 - 20:25

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç, Tokatspor’da 1971-1973 yılları arasında kaleci olarak oynayan Raşit Keçeci ile özel bir röportaj yaptı.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: HOCAM KALECİ RAŞİT KEÇECİ KİMDİR?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: 24.04.1947 yılında Konya’nın Karaman ilçesinde dünyaya geldim. Daha üç yaşındayken 1950 yılında ver elini İstanbul Eyüp Sultan semtine taşındık. Daha üç yaşındaki bir çocuğu doğduğu topraklardan ayırmak tabi ki zordur. Ama ben nereye gittiğimizi bile bilemezdim ama insanları hayat şartları zorlarsa mecbur olursan yapılacak bir şey yoktur. Babamın adı Konyalı saat tamircisi Mehmet Arif Keçeci’den çocukluğumdan itibaren saat tamirciliğini öğrendim. Aynı zamanda bende hep saat tamirciliği yaparak aile bütçesine ekonomi olarak katkı yaptım.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: FUTBOLA NASIL BAŞLADINIZ?

CEVAP: RAŞİK KEÇECİ: Futbola 1962 yılında İstanbul’un Alibeyköy genç takımında başladım. O zamanda genç takımda kaleci olarak ilk futbolculuk dönemine adım atarken çok genç yaşında başladım. Daha yaşım on beş idi bıyıklarım bile terlememişti ama kader bizi yeşil sahalarda topun peşinden koşmamıza yardım etmişti.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: AİLEN FUTBOL OYNAMANA SICAK BAKIYOR MUYDU?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: O yıllarda ailem futbola çokta sıcak baktığını söylersem yalan olur. Ailem sıcak bakmıyordu ama ben futbola çok sıcak bakıyordum hatta dükkandan idmanlara kaçarak gidiyordum. Zor şartlarda idmanlara gidiyordum maçlara bile o yıllarda zor giderek futbol oynamak zorunda kalıyordum. Şimdiki gibi babalarımızın bile imkanları yoktu düşünsene Konya’dan İstanbul’a göç etmişsin neden imkansızlıklardan dolayı göç ediyorsun. Çalışmak zorundasın aile bütçesine katkın olsun diye.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: İLK TRANSFER ÜCRETİNDE KAÇ LİRA ALDIN?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: İlk transfer ücretimi bugünkü gibi hatırlıyorum 600 TL aldım ama o parayla o zamanlar çok işler yapılırdı. Düşünsene 57 yıl önceki 600 TL ne demek ama bugünkü şartlarda herkes para peşinde kalite yok ama para çok. 600 TL parayı İstanbul Adalet spor takımından aldım parayı götürüp babamın eline verdim. Babam parayı eline alınca beni biraz rahat bıraktı, hem saatçilik yapıyordum hem de futbol oynuyordum.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: O YILLARDAKİ İDMANLAR AĞIR MIYDI?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: O sezonlardaki idmanlar kuvvete dayalı idmanlar yapıyorduk. Futbol sahasını en az 40 kere koşarak dolaşıyorduk. Kültürfizik yapardık, ayrıca da kalecilik idmanlarını da ayrı yapardık. Bizim zamanımızda şimdiki gibi kulüplerin imkanları çokta iyi değildi ama bizler takımların önce menfaatini düşünen sporculardık. Şimdiki gibi bir elimiz yağda bir elimiz balda değildi ama takım ruhu forma aşkı başarı için ne gerekiyorsa yapma aşkı vardı. Şimdi bakıyorum tüm futbolcular için önce para geliyor o zamanda başarıyı beklemek hayal oluyor.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR TAKIMNA NASIL TRANSFER OLDUN?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Tokatspor takımına transfer olmamı inanın bende hayal edemezdim ama şok bir gelişme ile oldu. Tokatspor takımına transferimden önce İstanbul temsilcisi Eyüp spor takımına 1969 yılında transfer oldum. O zamanın parasıyla 500 TL’ye transfer oldum ama başıma gelenler inanın bir futbolcunun başına nadir gelir. Bu takımdan ne transfer parası nede aylığımı bile alamadım. Yinede paramı alamayıp sıkıntılar yaşadım ama bende Türkiye futbol federasyonuna dilekçe yazdım aylıklarımı alamadım diye. Kulüp bonservisimi elime verdi. İstanbul’dan Erzincan’a gidiyordum transfer görüşmeleri için. Erzincan spor takımına beni tavsiye etmişlerdi, otobüste biri benim yanıma oturmuştu konuşarak yolculuk ediyorduk. Tokatta yazmacılık yapıyormuş bana Tokatspor’a gel dedi. Sebebini de sorunca da Tokat’ın spor kafilesinin 1 hafta önce trafik kazası geçirmiş ve kalecisi adaşım Mehmet vefat etmiş. Birkaç futbolcuda yaralanmış diye anlattı. Aklıma Tokat sporu yerleştirip Erzincanspor’la görüşmeye gittim. Yetkilileri göremeden başkanın Avrupa ya gittiğini öğrendim.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: İSTANBUL’A GERİ Mİ DÖNÜYORDUN?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Erzincan’da transfer görüşmelerim olumlu olmayınca planım İstanbul’a geri dönmekti ama yolda planımı değiştirmek zorunda kalıyordum. İstanbul’a dönecekken Tokatspor’a uğradım ve antrenör ve yöneticilerle görüştüm. Benim bonservisimin elimde olduğunu söyledim. Antrenör Ercan Süsoy hocaya beni deneyin dedim. Nasıl bir kaleci olduğumu görün dedim. Oda bana iyi oynarsın bizi yakarsın kötü oynarsın kendini yakarsın dedi. Adımı alıp beni hiç durmadan yolcu ettiler. Beni bir ay sonra telgraf la Tokat’a geri çağırdılar.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKAT’A GELİNCE ANLAŞTINIZ MI?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Evet Tokat’a çağırdılar ama bir hazırlık maçı almışlar beni de bu maçta denemek için çağırmışlar. Bende rahmetli hanımımı alıp Tokat’ın 13 saatlik yollara düştük ve Tokat’a gittik. Maça da 15 dakika geç gitmiştim ve maç başlamıştı. Stada geldiğimde maçta oynayan kaleciği çıkardılar beni oyuna aldılar ve maçta güzel bir maç çıkardım ve gol yemeden maçı bitirdik. Maçta yer tutuşumu top tutuşumu beğenmişlerdi. Maçtan sonra bana transfer teklifini yaptılar ve 20bin liraya Tokat spor takımı ile anlaştık. Paramı beş eşit taksitte vereceklerdi ve verdilerde. Mukaveleyi imzaladım ve Tokatspor’da oynamaya başladım. 1971-1973 sezonlarında yani iki sezon Tokatspor takımında kalecilik yaptım.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: İLK SEZONDA KAÇ GOL YEDİN?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Tokatspor takımında ilk sezonda evimizde oynadığımız maçlarda harika bir sezon oynadım. Evimizdeki on maçta sadece bir gol yedim o da Karabük spor takımından ve o Karabük spor o sezon şampiyon olarak bir üst lige çıktı. Ben hamdolsun Tokat spor kalesinde görevimi yaparak başarılı bir sezon yaşadım.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR’DA OYNARKEN UNUTAMADIĞIN MAÇLAR VAR MI?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Tokatspor takımı olarak o hafta Çorum deplasmanına maça gitmiştik. Çorumda maçta topa öyle bir sert vuruş yaptım topa, topta gitti rakip futbolcunun kafasına çarparak kaleye gitti gol oldu. Bu maçta bu pozisyonda benim şutumla golü yediğimiz için çok üzülmüştüm ama bu maçta takım olarak bize yakışmayan bir futbol oynadık. Tüm Tokat spor taraftarlarına şunu açıkça belirtmek isterim. İlk defa takım olarak başarısız bir futbol oynadık ve üç golü ilk defa bu maçta yedim. Benim deplasmanlarda yedeğim gol sayısı bir veya ikiyi geçmezdi ama Çorum deplasmanında ilk defa üç gol yemiştim. Diğer bir başarılı maçımı da Rize deplasmanında oynamıştım ama bu Rize deplasmanı takım olarak Tokatspor’a ve bana kalede harikalar yaratan bir maç oynamıştım. Rize deplasmanında meşhur Beşiktaş’ın ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Şenol Birol’un maçta Rize spor bir penaltı atışı kazandı. Maçta topun başına gelen Şenol Birol’un penaltısını kurtararak Çorum maçındaki talihsizliğimi af ettiriyordum.  Bu maçta kalede ben deniz Raşit Keçeci, Cahit Uçuk, Hikmet Kasap, Sivas, Hacettepeli kaptan Uğur, İstanbullu Uğur, Samsunlu Hasan, Tokatlı kaptan Oral, Öğretmen sağbek Murat, Sol bek Arap Halis Sağlam, Sol açık İsmet, Rahmetli Erhan, Stoper Ziya, Ankara’dan Bilal, Şevket, bu takımla Rize deplasmanında aldığımız bir puandı ama üç puanı da kaçırdık dersek yalan olmaz. Şimdiki gibi ülkemizde basın yaygın olsaydı ertesi günü spor basını benden bahsederdi.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR’DAN SONRA HANGİ TAKIMA GİTTİN

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Tokatspor takımından sonra doğup büyüdüğüm şehir olan yeşil Bursa’nın amatör takımı olan Altınok’ta bir yıl futbol oynadım. Buradan iki yıl Akçalar sporda oynadım. Otuz beş yaş turnuvalarına katıldım. Özel maçlarda hakemlik yaptım ama futboldan da kopmadım. Halı sahalarda karşılıklı futbol oynadığım kral Tanju’dan gol yemedim. Ama şeytan Rıdvan’dan iki gol yedim.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: ŞİMDİ HAYAT NASIL GEÇİYOR?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Hayat hem acısıyla hem de tatlısıyla yaşamaya değiyor yapılacak bir iş elden gelmiyor. Ben hayatın en büyük acısını 17.07.2017 tarihinde hayat arkadaşımı kaybederek yaşadım. Eşim Zülfüye Keçeci’yi bu tarihte kaybetmenin acısını dört yıl geçmesine rağmen unutamıyorum. Unutmakta hiçbir zaman mümkün değil ama hayat devam ediyor. Tüm vefat edenlere Allahtan rahmet diliyorum kalanlara da sağlıklı sıhhatli günler diliyorum. Hocam bizde Tokat Güneş Haber Gazetesi olarak eşiniz Zülfüye Keçeci hanımefendi yengemize Allah’tan rahmet size ve tüm Keçeci ailesine baş sağlığı diliyoruz.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKAT’A GELMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Rahmetli eşimle eski takımımın ili olan Tokat’a gelmeyi çok arzu etmiştik ama nasip olmadı. Rahmetlinin de ömrü yetmedi tabi Allahtan geleni hepimizin boynu kıldan incedir. Demek ki nasip böyleymiş yapacak bir şey yok. Futbol oynadığım yıllarda ebediyete intikal eden tüm arkadaşlarıma Allahtan rahmet kalanlara sağlık sıhhat diliyorum. Hayat acısıyla tatlısıyla yaşamaya değer diyorum.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: HOCAM SON SÖZLERİNİ ALABİLİR MİYİZ?

CEVAP: RAŞİT KEÇECİ: Benim bu röportajda beni sizinle buluşturan eski kulüp başkanımız Bahri Çabuk beye öncelikle çok teşekkür ediyorum. Benim eski dostlarımla 48 yıl sonra buluşmama vesile olduğu için. Tokatta Bursalı Tokat spor kalesini koruyan kaleci Raşit Keçeci’yi tanıyan tanımayan tüm Tokatlı kardeşlerime benden büyük olsun küçük olsun hiç fark etmez. Herkese İstanbul’dan kucak dolusu selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum. Her Tokatlı benim kardeşim ve dostumdur. Bizleri kırk sekiz yıl sonra Tokatlı dostlarımla buluşturan Tokat Güneş Haber Gazetesine ve spor müdürü dostum ve kardeşim Arif Sağdıç’a bana bu imkanı verdiği için çok teşekkür ediyorum. Tüm dostlarıma sağlıklı sıhhatli günler diliyorum diyerek sözlerine son verdi.

2021/10/2021-10-13-20-28-41.jpg
2021/10/2021-10-13-20-28-47.jpg
2021/10/2021-10-13-20-28-57.jpg
2021/10/2021-10-13-20-29-03.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11 YARALI
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11...