>
TOKATSPOR’DA 2000-2001 RUHUNU YAŞATAN YILDIZLAR

TOKATSPOR’DA 2000-2001 RUHUNU YAŞATAN YILDIZLAR

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç 2000-2001 Sezonunda Tokatspor takımının Şampiyonlukta başarıları olan efsane futbolcularla özel röportajlar yapmaya devam ediyor. Arif Sağdıç’ın bu seferki konuğu Ali Kemal Er oldu.

17 Eylül 2021 - 19:29

SORU: ARİF SAĞDIÇ: ALİ KEMAL ER KİMDİR?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: 01.01.1978 yılında Iğdır ilinde doğdum. Ailemin sekiz çocuğunun ikinci çocuğu olarak dünyaya geldim ve ailemde sekiz çocuklu bir aile çocuğu olmakta tabii ki bize yük olmaya başlamıştı. Ben ailenin ikinci çocuğu olduğumda eğitimime 1985 yılında başladım. İlkokula 1985 yılında Iğdır ilinde yani doğup büyüdüğüm topraklarda başladım. İlkokulu 1992 yılında bitirdim ve tarihler 1993 yılını gösterirken Iğdır’da ortaokula kayıt oldum ve ortaokula başladım. Ortaokulu bitiremeyip yarıda bıraktım. Böylece eğitim hayatıma son verdim.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: FUTBOLA NASIL BAŞLADINIZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Futbola her çocuk gibi bende önce mahalle aralarında top oynayarak başladım. Bizim zamanımızda şimdiki gibi nerede top ayakkabı malzeme hiçbir şey yoktu ama insanlık vardı. Mahalle aralarında futbol oynayarak futbola başladım ilk resmi futbolculuk dönemim ise 1992 yılında Iğdır Karaçomak spor takımında başladım. Futbola ortaokul döneminde başladım ve Karaçomak spor takımında 1 yıl futbol oynadım ve bu takım amatör takımdı.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: İLK ŞAMPİYONLUĞU HANGİ TAKIMDA YAŞADINIZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Futbolcu olarak ilk şampiyonluğumu Ağrı ilçesi Doğu Beyazıt spor takımında yaşadım. 1993 yılında Doğu Beyazıt spor takımına transfer oldum. Ağrı Doğu Beyazıt spor takımı bölgesel bal liginde mücadele ediyordu. Bu takımda futbolcu olarak güzel anılarım vardı. Şampiyonluğu Ağrı Doğu Beyazıt spor takımında bölgesel bal liginden üçüncü lige çıkararak yaşadım. Şimdi futbolcu kardeşlerime bir çift sözüm olacaktır. Futbolculukta her başarının arkasında çok çalışmak ve takım ruhu olmalı. Yoksa başarılar hiçbir zaman kendiliğinden gelmiyor. Futbolculukta ilk başarımı burada yaşadım ve artık profesyonel başarılara imza atmanın zamanı geliyordu.

 

SORU:  ARİF SAĞDIÇ: İLK PROFESYONEL HANGİ TAKIMINA NASIL TRANSFER OLDUNUZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: İlk profesyonel transferi Mersin İdmanyurdu takımına 1998 yılında transfer olarak yaşamaya başladım. O zaman Mersin İdmanyurdu takımı liglerde ses getiren bir takımdı ve benim amacımda üst liglerde futbol oynamaktı.  Terfi maçları o yıl Mersin’de oynanıyordu ve birazda şansın yanında olması gerekiyor. Benim Mersin İdmanyurdu takımına transfer olmam şansımın da yanımda olmasına bağlıydı. O zamanki federasyon başkanı Sayın Haluk Ulusoy başkanımda terfi maçlarımı izlemek üzere Mersin’e gelmişti. Bizim maçlarımızı izlemiş Mersin İdmanyurdu yöneticilerine bu çocuğu alın bu başarılı bir futbolcu demiş. Hem de bana ikinci bir isim koymuş bu demiş Brezilya’daki Ronaldo’ya stili benziyor demiş. Tabi federasyon başkanının bu jestine yöneticiler sıcak bakmışlar bana teklif yaptılar bende düşünmeden kabul ettim. Benim adım Mersin İdmanyurdu taraftarlarınca maçlarda Ronaldo diye beni türbinlere çağırırlardı. Böylece bu takımda güzel anılarım oldu ve Mersin İdmanyurdu taraftarlarına uzun yıllar sonra bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR TAKIMINA NASIL TRANSFER OLDUNUZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Tokatspor takımının o efsane şampiyonluk kadrosunda benim de katkım olduysa ne mutlu bana. Yani çorbada benimde tuzum olduğuna göre bu başarıda şampiyonlukta katkım varsa mutluyum. Ama o efsane kadroda tabii ki az emeklerim yok. Takımın başkanı Ali Rıza Diren başkanım takımın teknik patronu Yavuz İncedal hoca yöneticiler taraftarlar ve biz futbolcular tam bir ekiptik. O sezon Tokatspor takımına transfer olmama gelince Konya’da bir turnuva maçları vardı. Mersin İdmanyurdu takımı olarak bizde turnuvada yer almıştık. Beni Tokat spor yöneticilerinden Vejdi Ayça ve takımın teknik patronu Yavuz İncedal geldiler bana teklif yaptılar. Vejdi ayça başkanım geldi bana şunu dedi, hedefe oynayan bir takım kuruyoruz. Bizimle çalışır mısın dediler bende kabul ettim. Hedefe oynayan bir takımda hangi futbolcu çalışmaz ki bende burada başarılı anılarım geçti. Yıllar sonra Tokat spor takımı kurulduğundan sonra otuz iki yıl sonra üçüncü ligden ikinci lige çıkarmak bize nasip oluyordu. İyi ki Tokatspor takımının teklifini kabul etmişim çok iyi günlerim burada geçti.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: KIRŞEHİR DEPLASMANINDA YAŞADIĞINIZ ŞANSSIZ SAKATLIĞI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Tokatspor takımı ile Kırşehir deplasmanına maça gitmiştik ama bu maçta bir futbolcunun ne yaşaması gerekiyorsa yaşadım. Maçta takımım adına ellinci dakikada gol attım elli beşince dakikada ayağım kırıldı. Attığım gole mi sevineyim, ayağım kırılmış takımdan uzak kalacağım ona mı üzüleyim? Futbolda Allah hiçbir meslektaşım olan futbolculara sakatlık vermesin ama insanın başına geliyor bunlar. Futbolda üzülmekte var sevinmekte ama inşallah herkes sevinir diyorum. Bu maçtaki sakatlığımdan dolayı Bursa spor takımına transferimde yatıyordu. Bundan dolayı ekonomi olarak tabi büyük bir sıkıntı yaşıyordum ama herkesin başına bu tür sakatlıklar gelebiliyor.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR’DA HANGİ HOCALARLA ÇALIŞTINIZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Tokatspor takımında 2000-2001 Sezonunda Yavuz İncedal hoca ile çalıştım. Ve Yavuz hocamla şampiyonluk yaşadım ve çokta değerli ve kaliteli bir hocaydı. Benim sahalarda başarılı olmamada emeği çok var üzerimde. Tokat spor takımından sonra İstanbul Pendik spor takımına transfer oldum ve Pendik spor takımını ikinci lige çıkardık. Tokatspor’dan Iğdırspor’a transfer oldum burada bir yıl oynadıktan sonra tekrar Tokat spor takımına transfer oldum. Ve ikinci gelişimde Tokat spor takımında Namık Altunsoy hoca ile çalıştım. Pendik’ten sonra Mersin Mezitli spor takımına transfer oldum. Mersin Mezitli spor takımı o yıllarda ikinci ligde oynuyordu. Mezitli spor takımından Darıca spor takımına transfer oldum. Darıca spor takımından sonra Şırnak spor takımına transfer oldum. Futbol oynadığım sezonlarda üst düzey hocalarla çalıştım hep. Yavuz İncedal, Namık Altunsoy, rahmetli Müjdat yalman hocam ve Kamuran Yavuz gibi hocalarla çalıştım.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: SON SÖZLERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ?

CEVAP: ALİ KEMAL ER: Son sözlerimi söylerken birazda içim buruk söylemek zorundayım ama gerçekleri söylemek zorundayım. Iğdır spor takımında hocalık yapıyordum takıma emeklerim çok ama bırakmak zorunda kaldım. Belediyeye kayyum atandı bana yöneticiler artık takımın ligde iddialı olamayacağını söylediler. Bu takımın kurulmasında ve ligde mücadele etmesinde benim çok emeklerim var. Tokat spor takımında oynarken Turhal spor takımına attığım golü de unutmam mümkün değil. Tokat spor takımında futbol oynarken türbinleri doldurup bize destek veren taraftarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ebediyet e intikal eden tüm taraftarlarımıza ağabeylerime ve kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Kalanlara sağlık sıhhat uzun ömür diliyorum. Yıllar sonra beni tekrar Tokat spor anılarımla buluşturan Tokat Güneş Haber Gazetesinin değerli çalışanlarına ve spor müdürü Arif Sağdıç dostuma da çok teşekkür ediyorum.

2021/09/2021-09-17-19-34-09.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ