>
TOKATSPOR’DA 2000- 2001- RUHUNU YAŞATAN YILDIZLAR

TOKATSPOR’DA 2000- 2001- RUHUNU YAŞATAN YILDIZLAR

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç 2000- 2001 Sezonunda Tokatspor takımının şampiyonlukta başarıları olan efsane futbolcularla röportajlar yapmaya devam ediyor. Arif Sağdıç’ın bu seferki konuğu Sedat Çelik oldu. Çelik, Tokatspor takımında oynadığı futbolla imparator lakabını kazanmıştı.

27 Eylül 2021 - 19:58

SORU: ARİF SAĞDIÇ: SEDAT ÇELİK KİMDİR?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Trabzon Toklu Köy doğumluyum. Her Trabzonlu gençlerin hayalinde futbolculuk yatar. Ama her doğanında futbolcu olacak diye bir kural yoktur. Ben eğitimimi doğup büyüdüğüm il olan Trabzon’da tamamladım ve genç yaşta hayalime kavuştuğum için çok mutluyum.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: FUTBOLA NASIL BAŞLADINIZ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Futbola sözümün başında söylediğim gibi Toklu köy takımında başladım. Bizim Trabzon’da köylerin bile futbol takımları vardır. Ben kendimi birazda futbolcu olduğum yıllarda şanslı sayıyorum. Tüm engelleri bir bir aşarak 19 yaşında Trabzon alt yapısına transfer olduğumda dana çok gençtim. O yıllarda her Trabzonlu gencin yani futbolcu olmak isteyen bir gencin futbolu ile kendini futbol piyasasına kabul ettirmesi gerekiyordu. Allaha şükür bu piyasada bizde kendimizi futbolumuzla kabul ettirerek tırnaklarımızla kazıyarak bir yerlere geliyorduk.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: İLK PROFESYONELLİĞE İMZANI HANGİ TAKIMA ATTINIZ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: İlk profesyonellik imzamı doğup büyüdüğüm ilin takımı Karadeniz fırtınası bordo mavili takım olan Trabzonspor takımına attım. Daha yaşım 21 idi. Çok genç yaşta bu formayla buluşmak her Trabzonlu gencin o yıllarda hayaliydi tabi. İki yıllık bir sözleşmeye imza atıyordum. Tarihler 1991-1992 sezonunu gösteriyordu o yıllarda Trabzonspor takımında oynamak şimdiki gibi değildi. Türbinlerde taraftar baskısı sahada her futbolcu futbolu ile takıma katkı yapıyordu.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TRABZONSPOR’DAN HANGİ TAKIMA GİTTİNİZ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Trabzon spor takımından diğer bir efsane takım olan Trabzon takımı olan Akçaabat Sebat spor takımına transfer oldum. O zamanki adıyla Akçaabat Sebat gençlik spor takımına transfer oldum. Burada 2,5, yıl futbol oynadıktan sonra artık doğup büyüdüğüm ilin dışına çıkma zamanı gelmişti. Tarihler 1995 yılını gösterirken Erzincan spor takımına transfer oldum. Erzincan spor takımında dolu dolu koskoca 4, sezon oynadım. O yıllarda sahalarda oynanan futboldan futbolcu sahada taraftar türbinde zevk alıyordu. Şimdi bırakın zevk almaya sahada futbolcu türbinde taraftar zevk almıyor bile. Hani derler ya ah eski günler ah diye bende diyorum ah eski futbolcular ve ah eski taraftarlar diyorum. Şimdiki gibi takımların imkanları yoktu ama herkes yaptığı işten zevk alıyordu.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATSPOR TAKIMINA NASIL TRANSFER OLDUNUZ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: İnanın Tokatspor takımına nasıl transfer olduğumu anlatsam herkes düşünür. Erzincan spor takımında futbol oynarken askere gitmiştim. İzmir Gazi Emire askere gitmiştim transfer mukavelemi bile nizamiyede imza atarak Tokatsporlu oldum. Ahmet Çatlatır geldi evrakları getirdi imzaladım askerdeyken Tokatsporlu oldum. 2000 yılında Tokat sporlu olurken içimde buruk bir sevinç vardı. Yeni bir takıma geliyordum askerdim ama hedefi olan bir takıma gelmek tabi her sporcu için heyecan yaratır. Tokatspor takımı 2000-2001 ruhunu yaşatıp o şampiyonlukta benimde katkım olduysa ne mutlu bana. Takımın başında teknik direktör Yavuz İncedal vardı ve hocamızla birlikte Tokatspor takımında unutamayacağımız anıları yaşadık.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: SAHA İÇİNDE FUTBOLCULARLA DİYOLOĞUNUZ NASILDI?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Bizim zamanımızda saha içinde dişe diş kora kor mücadeleler yapardık. Bir futbolcu sahada ayak basmadık yer bırakmazdı. Şimdikilere bakıyorum sahada koşarken bile sakatlanıyorlar. Bu futbolcunun idmanlarda iyi çalışmadığını gösteriyor idmanlarda. Bir gün eski takımım Erzincan sporla Tokatta bir lig maçı oynuyoruz. O gün sahada orta sahada iyi bir futbol oynuyorum, rakip takımdan beni marka eden bir meslek taşım yani futbolcu var. İkili mücadele rakibimi iki kez terse gönderdim. Erzincan sporlu meslektaşım top benden gittikten sonra geldi elimi sıktı beni tebrik etti. Şimdiki futbolcular olsa gelir sana birde tekme atarlar, bizim zamanımızda rakibe saygı vardı. Şimdiki sporcularda ne mücadele nede rakibe saygı var, yerde yatıp hakemi rakibi yanıltmak için her türlü hileyi hurdayı yapıyorlar. Onun içinde futbolumuz bir arpa boyu ilerlemiyor bunu düzeltmek için skora dayalı futboldan kurtulmamız gerekiyor.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TAKIMDA BEĞENDİĞİNİZ FUTBOLCU KİMDİ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Futbolculara bazen sorarlar beğendiğin örnek aldığın futbolcu kim diye sorarlar. Ben hiçbir futbolcuyu örnek almadım ama beğendiğim futbolcu vardı. 2000-2001 Sezonunda Tokatspor takımı şampiyonluğa giderken kendi takımımda kaptan Eray Er’i çok beğeniyordum. Sahada futbolu ile herkese örnek olacak bir kaptandı futbolcuydu. Maçın içerisinde bile hakemlere rakip futbolculara bizlere türbinlere her zaman saygıda kusur etmeyen bir örnek sporcu idi. Bunun için ben kendisini her zaman örnek almıştırım. Kendisine bundan sonraki yaşamında bile başarılar diliyorum.

 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: FUTBOLU KAÇ YILINDA BIRAKTINIZ?

CEVAP: SEDAT ÇELİK: Futbolu 2004-2005 Sezon sonunda bıraktım ve futbolculuk hayatımda hiç kırmızı kart görmedim. Bir futbolcu mesleğine meslektaşlarına saygılı olursa kırmızı kart görmüyor. Futboldan sonra 22 yıllık beden eğitimi öğretmenliği yapıyorum. Tokat TOKİ ortaokulunda görev yapmaktayım. Spordan kopmamak adına Tokat TOKİ spor kulübünü kurdum. 2. 3. Liglerde kadınlar liginde yetiştirdiğim kızlarla mücadele verdik. Şimdi kadın futbol takımını bırakıp küçük erkekler kategorisinde sporcular yetiştirip ülke futboluna kazandırmak amacımız.

2021/09/2021-09-27-20-04-46.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
Otomobil çarpan ayı tedavi altına alındı
Otomobil çarpan ayı tedavi altına alındı