google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKATSPOR KULÜBÜNÜ KURANLARA İHANET ETTİK (2)

TOKATSPOR KULÜBÜNÜ KURANLARA İHANET ETTİK (2)

Spor müdürümüz Arif Sağdıç, GOP Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Alhan'la Tokatspor hakkında özel bir röportajının ikinci kısmı.

07 Mayıs 2020 - 16:20 - Güncelleme: 13 Mayıs 2020 - 01:46

SORU: ARİF SAĞDIÇ- G.O.P, ÜNİVERSİTESİ TOKAT FUTBOLUNUN NERESİNDE

CEVAP: FATİH ALHAN- Spor bilimleri fakültesi olarak bizim üç tane bölümümüz var. Antrenör  spor yöneticiliği ve beden eğitimi hocalığı olmak üzere üç bölüm var. Bizim her branşta takımlarımız var. Futbol takımımızda var. Futbol takımımızda çok değerli futbolcularımız var. Bizim futbol takımımız Üniversiteler arası maçlarda başarılı olarak şampiyon olmuş bir takım. Bölgede oynadıkları maçlarda başarıları ile kendilerinden söz ettirdiler. Antalya’ya gittiler orada ya birinci yada ikinci oldular biliyorum. Daha önce beden eğitimi bölümüne sınavla giriliyordu ama şimdi şartlar değişti. Seçmelerde özellikle milli sporcular ve futbolcular beden eğitimi bölümüne puanınız en alttan bile olsa puanınız kurtarıyorsa giriyorsunuz. Bundan dolayı beden eğitimi bölümünde voleybol basketbol futbol hentbolda çok değerli sporcular olduğunu biliyorum. Hocalarımızda çok değerli hepsi de branşlarında başarılı olan hocalarımız. Geçmişte  Tokat’ta futbol oynamış voleybol basketbol oynamış hocalarımız mevcut. Bunlarda gayet güzel takımlarını çalıştırıyorlar. Bu sporcuları aslında biz değerlendire biliriz. Bunda tek iş olarak organizsyon eksikliği görüyorum. Yani bunu kim yapacak gençlikspor il müdürlüğü  valilik belediye bu organiszyonu yapmalılar. Bunları bir araya getirip şehri kaynaştıra bilirler.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKAT AMATÖRDE  ÜNİVERSİTENİN FUTBOL TAKIMI YOK

CEVAP: FATİH ALHAN-  Tabi bizim Tokat amatör küme futbol liginde amatör takımımız yok. Bu takımın kurulmasının tek yetkilisi ise rektörümüz sayın Bünyamin Şahin hocamızdır. Hocamız takımın kurulması için yetkili arkadaşlarımıza talimat verirse ilimizde neden bir Üniversitemizin takımı amatör kümede olmasın. Biz futbol severler bundan gurur duyarız. Burada tabi takım kurarken de beden eğitimi bölümümüzün önderliğinde olması da şart. Bu yetki altını çiziyorum sayın hocamız Bünyamin şahine aittir. Rektörümüz takımın kurulmasını için tamam derse biz tabi ki kurmak isteriz. Bırakın beden eğitimi bölümünü diğer bölümlerimizde çok değerli sporcularımız var.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKAT’TA AMATÖR TAKIMLARA DESTEK VERİYORMUSUNUZ

CEVAP: FATİH ALHAN- Gençlikspor özellikle futbol müsabakalarını bizim sahamızda yapıyor. Olimpik yüzme havuzumuz halkımıza her zaman açık. Bu havuzumuzu halkımız istediği zaman kullanıyor. Diğer bir çok branşta tesislerimiz süper en üst seviyede çağımızın en üst seviyesinde tesislere sahip bir G.O.P, Üniversitemiz var. Ben böyle bir üniversitenin mensubu olduğum ve böyle tesislere sahip olduğumuz için gurur duyuyorum. Bizim üniversitemizin gerçekten eğitim alanları mükemmel.  Bizde bunlara her türlü desteği veriyoruz. Gençlikspor bir çok turnuvayı bizim üniversitemizde gerçekleştiriyor. Bizim ilimizin tüm amatör küme futbol takımlarına her türlü desteği üniversite olarak vermeye hazırız.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- KOMŞU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNİN BÖLGESEL AMATÖR LİGDE İDDİALI BİR TAKIMI VAR. TOKAT’TA ÜNİ VERSİTENİZİN BİR TAKIMI OLAMAZMI

CEVAP: FATİH ALHAN- Haklı olabilirsiniz ben Cumhuriyet Üniversitesinin bal liginde olduğunu şuanda sizden duydum. Bu konudaki son kararı tabi ki sayın rektörümüz Bünyamin  Şahin hocamız verebilir. Tabi olayın ekonomi boyutuna  Üniversitemiz bir yere kadar dayana bilir. Belki amatör ligde düşünülebilir. Ancak üniversiteler profesyonel ligleri kaldıramazlar. Bu takımda tabi ki ağırlıklı olarak üniversitemizin öğrencileri olabilir.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKATSPOR ŞİRKETLEŞEREK İKİ YILDA AMATÖRE DÜŞTÜ. NEREDE HATA OLDU

CEVAP: FATİH ALHAN- Fenerbahçe Galatasaray Trabzon Beşiktaş takımlarının tamamı şirketleşti. Ancak bu şirketleşme dernek kontrolünde ve şirketin çoğunluk hissesi dernekte kalarak yapıldı. Biz ise şirketleşmeyi şahsa satış olarak yaparak 1969 yılında bu kulübü kuranlara ihanet ettik.  Tokatspor takımının şahsa verilmesi sonun başlangıcı oldu. Oysaki Tokatspor Tokat’lının , Tokatta yaşayan insanların takımı olmalıydı. Kurulan şirkette derneğin hiç hissesinin olmaması akıl alacak bir durum değildir. Bu takımı  düşecekse Tokat’lıların düşürmesi gerekirdi. Zaten yönetimde A.Ş. olmasa idi bir şekilde bu takım düşmezdi.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- TOKAT’TA YENİ BİR TAKIM İHTİYAÇ MI?

CEVAP: FATİH ALHAN- Pandemi sonrasında dünya ve Türk futbolunda adeta deprem olacak. Kulüp yönetimleri mütiş bir ekonomi sıkıntı içinde. Kanaetimce  Tokat’ta amatör ruhla yeni bir başlangıç yapılarak 1969 daki kurucu irade dikkate alınarak 2020 yılında A.Ş. bağımsız yeni bir takım kurulmalıdır. Burada pandemi sonrası artık alt yapıların önemi bir kez daha ön plana çıkacaktır. Bu yapılanmada Tokat belediyemiz, il özel idaresi, işin içinde olmalıdır. Biz üniversite olarak bu yapıya sporcu desteği sağlayabiliriz. Herkes elini taşın altına koyarsa neden olmasın.

SORU: ARİF SAĞDIÇ- SON SÖZLERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ?

CEVAP: FATİH ALHAN- Futbol artık dünyada en önemli markadır. Futbol o şehrin vizyonu ve tanıtım yüzüdür. Komşumuz Sivas’ı kıskanır noktaya geldim. Sivas’ın şuanda süper ligde  Demir gurup Sivasspor, ikinci ligde Sivas belediye spor,bal liginde ise Cumhuriyet Üniversitesi takımı var. Bu takımların şehir tanıtımındaki yeri tartışılamaz. Bu yönüyle Tokat’ımız eksiye düşmüştür. Daha  geçtiğimiz yıllarda İstanbul Türk  Telekom stadında  Galatasaray,la oynadığımız kupa maçını hatırlıyor ve üzülüyorum. Arkadaşlarımızla seyrettiğimiz bu maçta bütün Türkiye Tokat’tan bahsetmişti. Gazetenize yaptığınız söyleşi ve konuyu gündemde tutmanızdan dolayı teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0