TOKATSPOR YAŞAMALI

TOKATSPOR YAŞAMALI

Tokatspor eski yöneticilerinden Vejdi Ayça ile Tokatspor’un dünü, bugünü ve yarını hakkında spor müdürümüz Arif Sağdıç özel bir söyleşi yaptı

01 Mayıs 2020 - 16:01

Soru. Arif Sağdıç. Vejdi hocam siz uzun yıllar Tokatspor’da yöneticilik aynı zamanda Gençlik spor il müdürlüğü yaptınız.Tokatspor’un mevcut durumunu nasıl karşılıyorsunuz.

Cevap. Vejdi Ayça. Ben önce Tokatspor’da futbol oynadım. Daha sonra yöneticilik yaptım. Tokatspor takımının dününde vardım. Her dönem Tokatspor’la çeşitli zorluklar yaşadık. Tokatspor’un bu hale düşeceğini tahmin edemezdik. Şuanda geçmişte olan şeyleri konuşmanın bir anlamı yok. Futbolu Tokatspor’u seven bir gurup arkadaşımızla yeni oluşum adı altında bir araya geldik. Bu birliktelik tamamen amatör ruhla Tokat’ta futbolu yaşatmak için gösterilen bir gayrettir. Tokatspor yaşamalı ana fikir üzerinden bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Düşününüz ki şehrimizde 500 kadar amatör ve akademi liglerde futbolcu var.  Kendi içimizde yetişen hocalar var. Biz bu gençlere sahip çıkamasak bunlar kahve köşelerinde, başka yerlerde zayi olup gidecekler. Bu çocukları zararlı  alışkanlıklardan koruyup spor yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Soru. 29 Haziran 2018 tarihinde siz, rahmetli İlhan Us, Bahri Çabuk, Ümit Kireççi ve sayın eski belediye başkanımız  Adnan Çicek şirketleşmeye karşı durdunuz. Bu günleri o günden gördünüz mü.

Cevap. Vejdi Ayça. Keşke o gün konuştuklarımda ben haklı çıkmasaydım da  Tokatspor iyi bir duruma gelseydi. Ola bilecek en kötü senaryo gerçekleşti. Ogün genel kuruldakiler bir ümitle bir karar aldılar. Ancak sonuç felaket oldu. Mevcut A.Ş. yapısı ile her hangi bir yol alma imkanı kalmamıştır. Ama ben her şeye rağmen bu memlekette futbol mayasının olduğuna inanıyor bu nedenle alt yapı ağırlıklı amatör ruhla yeni futbol yapılanmasının gerekli olduğuna inanıyorum. Bunun için bir süreye ihtiyacımız var gibi görünüyor. Bunun için başta belediyemizin olmak üzere herkesin desteğine ihtiyacımız var. Mülkü amirlerimize, milletvekillerimizi projelerle gidildiği zaman başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Soru. Arif Sağdıç. Belediye başkanımızın mutlaka bu işin içinde olması mı gerekiyor.

Ceavap. Vejdi Ayça. Uygun projelerle, yeni yüzlerle belediye başkanımıza gidildiği zaman sayın başkanın destek vereceğine inanıyorum. Mutlaka onunda bildiği yaşadığı bazı tecrübeler mutlaka vardır. Biz burada sekiz on arkadaş bir araya gelerek toplanıyor ve yeni çözümler aramaya çalışıyoruz. Mevcut pandemi tüm Türkiye’de spora ara verdi. Ancak yinede Tokatspor yaşamalı diyen herkesi yanımıza çağırıyoruz.

Soru. Arif Sağdıç. Tokat,taki amatör futbol  hakkında neler söylersin.

Cevap. Vejdi Ayça. Tokat,ta amatör futbolda çok ciddi sorunlar olduğunu bizzat tesbit ettik. Amatör takım sayımız son derece çok az.  Amatör futbol maçının finalinde türbinlerde 3000 ne yakın spor sever vardı. Demekki şehrimizde belirli bir ilgi futbola var. Bunu geliştirmek zorundayız bu spor severlerin çokluğu beni final maçında mutlu etti. Amatör futbola her şekilde destek olunması  gerekir. Amatör küme maçları ilimizde sekiz haftada bitiyor bu seviye ile ilimizin futbolu bir arpa boyu ilerlemez. Bana göre burada niyetler önemli. Bence herkes ayrı telden oynamamalı herkes bir araya gelip güçlü bir oluşumun etrafında toplanmalı. 

Soru. Arif Sağdıç. Bu takımın amatör takımında zorlu şartlarda futbol oynadınız.

Cevap. Vejdi Ayça. Ben zorlu şartlarda futbol oynadım bizim zamanımızda şimdiki gibi imkanları yoktu. Bu takımda yöneticilik yaptık ama bu durumuna içip yanıyor. Bakın komşumuz Sivasspor takımına bakın şimdi nereye geldi. Öte taraftan şehrimizde futbola emek veren insan ve şirketleri onore etmeliyiz.  Mesela dimes şirketi ve Ali Direnin bu takımda çok emeği vardır. Yeni futbol yapılanmasında emeği olacak insanları desteklemeli ortada bırakmamalıyız.  Marifet iltifata tabidir. Tokatspora emek veren herkese insanlara yeterince destek verilmemiştir. Bu gün bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Tokatspor takımını sevmek kuru kuruya olmuyor. Bu takımı seviyorsan maddi manevi destek vermek zorundasın. Bu takıma herkesin destek vermesi gerekir.

Soru. Arif Sağdıç. Son olarak ne demek istersiniz.

Cevap. Vejdi Ayça.  Ben sayın, vali, belediye başkanı ve lmillet vekillerimizi yeni futbol yapılanmasında olacaklarını düşünüyorum. Spor herkesin ortak yapılanmasında buluştuğu bir yerdir. Bu yerde isimler önemli değil önemli olan Tokatspor,dur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x