Topçam Şenliklerinin Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu

Topçam Şenliklerinin Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Topçam Şenliklerinde yapılan yağlı güreşlerde Ali Gürbüz başpehlivan oldu.

19 Ağustos 2019 - 13:52 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 - 13:55

Tokat Belediyesi tarafından Pazar günü Gümenek mesire alanında Topçam Festivali Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenlendi. Kırkpınar'ın Başpehlivanı Ali Gürbüz, eski Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara ile birlikte 450 güreşçi katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde renkli görüntüler yaşandı. Binaların çatısına çıkan vatandaşlar güreşleri izleyebilmek için adeta bir birileri ile yarıştı. Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşam saatlerine kadar devam etti. Ali Gürbüz, rakibi Faruk Akyon'u yenerek güreşlerin başpehlivanı oldu. Madalyasını alan Gürbüz, önemli güreşçiler yetiştirmiş olan Tokat'ta güreşmekten mutlu olduğunu dile getirerek, "Birinci olduğum için mutluyum. Önümüzde Elmalı güreşleri var. Oraya hazırlıklarımız devam ediyor. İnşallah orada birinci olarak sezonu kapatmak istiyorum" diye konuştu.

Şenliğe 450 pehlivan katıldı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 7'incisi düzenlenen güreşlerde ilk defa yağlı güreş yapıldığını belirterek, "Tokat, bugün güreş sporunda çok özel bir gün yaşadı. Tokat güreşçi yatağı bir şehir. Ata sporumuz güreşimize önem veren ve ciddi anlamda güreşlerin yapıldığı bir şehir. Son 20 gün içerisinde Tokat’ın ilçelerinde köylerinde 8 tane yağlı güreş organizasyonu düzenlendi. 
Gümenek Mesire alanında düzenlediğimiz yağlı Güreşlere yaklaşık 7 Bin civarında insanımız katılım sağladı. Çok ciddi bir seyirci kitlemiz var. Bu yıl 7. Güreş organizasyonumuzu düzenledik. Daha öncekiler karakucak şeklindeydi bu yıl ise Belediye olarak yağlı pehlivan güreşlerini organize ettik. Topçam Festivali ismiyle bu güreşleri başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bunu devam ettireceğiz. Toplam 450 güreşçimiz bu meydanda güreşti. Kırkpınar’da Başpehlivanlarımız Tokat’ta güreş severlerin huzurunda oldular. Hiçbir spor dalında tekbirler, dualar, salavatlar yokken ata sporumuz Güreş sporunda hepsi mevcut. Tokat’ın güreşte kendisinden söz ettiren bir il olması için daha güzel organizasyonlar düzenleyeceğiz. Güreş alanını düzenleyeceğiz, tribünler yapacağız. Daha fazla güreşçimizi şehrimize getireceğiz. Seneye çok daha güzel güreşlerde buluşmayı ümit ediyorum. Şehrimize, Tokatlı güreş severlere, sporcularımıza, hocalarına ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Topçam Şenliklerinde güreş ağalığı için ise 3 isim yarıştı. Tokat Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi  ve Gurup Başkanı İş Adamı Erkan Er, İş Adamı Ahmet Akçan ve İş Adamı Erdal Polat’ın kıyasıya yarıştığı Güreş Ağalığı çekişmesini kazanan Erdal Polat oldu. Erdal Polat yapmış olduğu destekle Topçam Şenliklerinin Güreş Ağası oldu.

2019/08/2019-08-19-13-55-02.jpg
2019/08/2019-08-19-13-55-06.jpg
2019/08/2019-08-19-13-55-09.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ