Tozanlı’ma dokunma

Tozanlı'ma dokunma

Hafik, Koyulhisar, Reşadiye, Almus ve Doğanşar ilçeleri arasında kalan yerleşim merkezlerinin coğrafi adı olan Tozanlı da MTA´nın siyanür ile altın arama girişimleri olduğu yönündeki haberler üzerine bölge sakinleri ve Tokatlı STK’lar düzenledikleri Panel ile tepki verdiler.

12 Temmuz 2019 - 13:36 - Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 13:39

Tokat, Almus, Tozanlı bölgesinde maden aramaları yapıldığına dair duyumlar üzerine Tokatlı STK yöneticileri üyelerine Cihet köyü dernek başkanı Hikmet Doğan’ın önderliğinde bilgilendirme paneli düzenlediler. Panel’e siyasiler, Tozanlı bölgesi STK yöneticileri ve üyeleri ile halkın katılımı gözlendi. Panel’de konuşmacı Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük olurken, Avukatlar Gül Altay ve Diren Cevahir Şen, Aktivist Ali Ekber Bağmağaç yasal bilgiler verdiler. Tozanlı bölgesinin coğrafi tanıtımını ise Yüksel Doğan yaptı.

Panelde yapılan konuşmalarda, Tokat’ta ki maden aramaların el altından gerçekleştiği anlatılıp halk olarak bu konuda neler yapılabilir bilgi alışverişinde bulunuldu. Bölgede maden aramanın vereceği zararı sadece Tozanlıya değil, Tokat’ın tamamına hatta yakın İller için zararı olacağını bölgede büyük doğa katliamı olacağını söyleyen Alan köyü dernek başkanı Bektaş Aslan, Cat köyü dernek başkanı, Emrah Yeşilırmak topraklarını korumak adına halkı bilgilendirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyip her vatandaşın bu konuda bilgi alma ve toprakları için itiraz etme, dava açma haklarının olduğu belirttiler.

Konuşmaların sonunda bireysel bilgi alma yetkileri, dava açma yetkilerini kullanılması ve STK ların tüzüklerini bu konuda ayarlamaya, STK’ların konuya dahil olmaları konusunda ortak karar alındı.

Panelistler bölge halkının ve STK’ların bu katliama dur demek için tam destek vermelerini istedikten sonra vatandaşların sorularını cevapladılar.

Kaynak: Tokat Gündem

2019/07/2019-07-12-13-39-04.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düğünden sonra Covid-19’a yakalandı
Düğünden sonra Covid-19’a yakalandı
Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri tamamlandı
Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri...