TSO BİR KIVILCIM BEKLİYOR

TSO BİR KIVILCIM BEKLİYOR

Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Tokat Sanayi ve Ticaret Odası seçimlerinde aday olan Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Ahmet Sami Ülkü'nün 1. Komitesinde yer alan Tokat Çözüm Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Acente sahibi Fatih Uçar seçim süreciyle ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

17 Şubat 2018 - 12:46 - Güncelleme: 18 Şubat 2018 - 12:49

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nda durağan bir durum olduğunu ve ilave uygulanabilir projelerin olması gerektiğini söyleyen Tokat Çözüm Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Acente sahibi Fatih Uçar; “TSO’yu harekete geçirmemiz gerekiyor. Aslında TSO bir kıvılcım bekliyor. Bu şekilde devam etmesi hiçbir meslek grubuna artı bir şey kazandırmaz. Eski düzenle devam etmiş olsa nereye kadar tüm enerjimizi de projelere yoğunlaştırmamız gerekiyor. Küçük esnafların tamamını ayaklandırmamız lazım.  Bu havayı bir şekilde bertaraf etmemiz gerekiyor. Ortadan bir enerji olması lazım ki kişiler faaliyete geçsin üretmeye başlasın.  Tokatta emlak ve iş yerleri çok pahalı dükkân kiraları almış başını gidiyor. Girişimci cesaret edemiyor. Esnafa verilen KOSGEP hibeleri ve kredileri TSO tarafında iyi bir şekilde tanıtılmadı. Çoğu esnaf başvuru yapamadı. Çok çeşitli destekler var ama bazı esnaf bunları bilmiyor. Örneğin sektörümüz açısından değerlendirdiğimizde ilk defa bu sene sigortacılara destekleme verildi. Ancak; Sigorta acentelerinin birçoğu yine alamadı. Eleman desteği ile ilgili birçok destek var Ama; süreç iyi yönetilemediği için faydalanılamadı. Bilgilendirme süreci sağlık şekilde yürütülmüyor. Ben bu destekleri sonradan duyuyorum lakin iş işten geçmiş oluyor. TSO bünyesindeki kişilerin ekip ruhunun iyi bir şekilde yönlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Sektör kendini her geçen gün güncelliyor

Sigortacılık sektörünün geçmişini ve yarınını değerlendiren Uçar; ”18 yıllık faaliyetim içerisinde her zaman şunu gördüm sektör kendini her geçen gün güncelliyor. Sigortacılık yerinde duran bir sektör değil. Kendini güncellerken kendini ve ekibini yeniliklere edepte etmen gerekiyor. Tokat bu dönemde üretim açısından küçük bir şehir. Üretmemiz gerekiyor ki çalışan tüm ticari işletmelerde bu doğrultuda kendilerini bir şekilde gelisin. Sigorta sektörünü Tokat’ta değerlendirdiğimizde her işletmede en az iki-üç kişi çalıştırıyor. Bu istihdam sahasını daha da büyütmemiz gerekiyor. Sektörsel sorunlarımıza baktığımız zaman Tokatta ticari yelpaze çok dar ve küçük bu yüzden iş olanağı da az. Diğer gelişmiş şehirlerimize baktığımız zaman üretim var piyasada parasal döngüsü yüksek.  İş yerimizde çalıştıracağımız ekibi bir şekilde tamamlamaya çalışıyoruz ama; bunu İŞKUR aracılığıyla veya başka imkanları kullanarak sağlıyoruz. Buda bizi bir noktadan sonra elimizi kolumuzu bağlıyor. Belirttiğim sigorta sektörünün sorunları aslına bakılırsa tek başına sektörel sorun değil. Temelinde bütün bir Tokat’ın sorunu. Ekip olarak bazı şeylerin çözülmesi gerekiyor.  Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili Ahmet Sami Ülkü beyin burada almış olduğu sorumluluk büyük. Almış olduğu bu göreve de çok ısrarlı ve hevesli bir şekilde talip oldu. A. Sami beyin o heyecanı ve enerjisi ben dâhil komitede yer alan bütün arkadaşlara yansıdı. Bu yansıma da beraberinde bir güzel bir sinerjiyi getirdi.  Bu enerji hep devam edecek. Devam ettiği müddetçe de başarı kaçınılmaz. İnşallah başaracağız” dedi.

Ahmet Sami Ülkü’nün TSO’ya adaylığını önemsediğini vurgulayan Uçar; Tokat için kazanç olarak değerlendirdi. Ülkü’nün tecrübesine değinen Uçar; “A. Sami Ülkü bey yılardır ticaretin içinde olan bir isim.  Ticari ve ekonomik olarak tecrübesi çok büyük.  Sadece Tokat’ta ekonomik faaliyet gösteren birisi değil. Farklı şehirlerde de yatırımları olan bilgi birikimi ve tecrübesi çok olan biri. Tokat için avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Başarılı olduğu herkesçe bilinen bir insan. Bu başarısını da Tokat’a yansıtmasını önemsiyorum. Bu zamana kadar bu şekilde bir faaliyetin içine girmedim. Hep işime odaklandım. Yalnız A. Sami beyin enerjisini ve kararlı tutumunu gördükten sonra A. Sami beyin yanında 1. Komiteden çalışmalara başladım” diye konuştu.

 

Sigortacılık sektörü ekonomi endeksli 

Faaliyet gösterdiği sektörü değerlendiren Uçar şöyle devam etti; “Sigortacılık sektörüne girdiğim 2000’ li yıllardan itibaren sektör çok değişti.  Sigorta sektörü ekonomi ile birebir bağdaşık şekilde ilerliyor. Tokat nasıl büyük ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olursa sektörde faaliyet gösteren bütün acentelerde doğru oranda büyüyerek devam edecekler.  Tokat geliştikçe ekonomi endeksli olarak da sigorta acenteleri büyüyecek. Şuan bizim dışımızda sigortacılık faaliyeti yürüten bankalar var. Aynı şekilde bu işi yapan otomobil bayileri var. Resmi olarak yapanların yanında gayri resmi olarak yapanlar da var. Bir Emlakçı ve Muhasebeci bünyesinde sigortacılık yapıyor. Hiçbir bünyede olmayıp hali hazırda sahada sigortacılık faaliyeti yürüttüğünü zanneden kişiler var. Bu ve benzeri şeyler bizim mesleğin kalitesini düşürüyor. Bundan on beş yıl öncesi sigorta işine güven eksikliği vardı. Biz bu güven eksikliğini, hizmet kalitesinin çıtasını yükselterek aştığımıza inanıyorum. Bunu da acenteler tek başına gerçekleştirdi.  Artık herkes sigortadan aklında soru işareti olmadan faydalanabiliyor. Tabi bu süreç işimizi büyütürsek daha da güzel noktalara gelecektir. Tabi iş dönüp dolaşıp üretime geliyoruz. Tokat’ta üretimle ilgili bir şeyler yapılacak ki işimiz de doğru orantılı olarak artacak. Biz hala hazırda çalışma ekibimizde yedi kişi var. Bu sayıda doğru oranda artacaktır.  Komitelerde yer alan arkadaşlarımızın hepsi kendi sektörlerindeki üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yapacaklardır. Ticaret ve Sanayi Odasının bu noktada üslendiği sorumluluk çok büyük. Bunu başaran bir ticaret odası da Tokat’ı çok iyi yerlere taşıyacaktır.

Hep birlikte büyümemiz gerekiyor.

“Tokat uyuyor uyuyan Tokat’ı kaldırmamız lazım”diyen Uçar; “Herkes kendi üzerine düşen görevi yapacak. Su akar yolunu bulur mantığı yok Tokat’ta eksi bir değer var bunu üretimle artıya çıkarabiliriz.  Üç dönemdir çalışan camianın içerisindeyiz.  Ben TSO’nun üzerine bir şey kattığını görmüyorum. Bu yüzden bizim bir şeyler yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

Fatih Uçar Kimdir:1976 TOKAT doğumlu. İlköğretim ve Liseyi Tokat’ta bitirdi. Lisan Eğitimini Selçuk Üniversitesi Makine Bölümü’nde yaptı. 2000 yılından beri sigorta sektöründe faaliyet gösteren Uçar evli ve iki çocuk babası. 18 yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT