TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal TOGÜ’de

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal TOGÜ'de

​​​​​​​Tokat Valiliği tarafından gerçekleştirilen “Kitap Tokat” projesi dolayısıyla Tokat’a gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Gaziosmanpaşa Üniversitesinde “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi; TÜBİTAK Odaklı Yeni Yaklaşım ve Süreçler” konulu söyleşide akademisyenlerle bir araya geldi.

08 Ocak 2020 - 15:39 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 15:41

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Gaziosmanpaşa Üniversitesinde “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi; TÜBİTAK Odaklı Yeni Yaklaşım ve Süreçler” konulu söyleşide akademisyenlerle bir araya geldi.

 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen söyleşiye, Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Cumhuriyet Başsavcı Dr. Aydın Turhan, İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Söyleşi öncesinde RektörProf. Dr. Bünyamin Şahin açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında Prof. Dr. Şahin, “Tokat Valiliğimizin Kitap Tokat projesi çerçevesinde TÜBİTAK Başkanımız ilimize teşrif etti. Başkanımız günümüzü daha iyi değerlendirmek için hocalarımız ve öğrencilerimizle bir araya geldi. Üniversite olarak hem şehre bir katkı sağlamamız hem de işadamlarımızla birlikte çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Üniversite olarak vasfımızı da geliştirmeye devam ediyoruz. Üniversitemiz uluslararası endekslerde her geçen gün tanınmaya devam etmektedir. Bununla birlikte geliştirmemiz gereken yanlarımız bulunmaktadır. TÜBİTAK’ın öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize yönelik TÜBİTAK destek programlarından en üst düzeyde yararlanmaları için destek ofisi kuracağız. Ülkemizde özellikle fizik, kimya ve matematik alanlarında gelişmeler devam ediyor. Diğer bilimlerde de bunun artmasını temenni ediyorum” dedi.

 

TÜBİTAK Başkanı Mandal ise, “Bilim Dünyasını Geliştiren İmkânlar ve Ekosistem Beklentileri, Ar-Ge ve Yenilik Süreçlerinde Dönüşüm, Üniversitelerin Değişen Rolü, Açık Yenilik ve Sistemik Yaklaşımlar, Bilim ve Teknoloji Farkındalığı Yüksek, Disiplinleri Aşan Bireyler İhtiyacı, Önem Kazanması Beklenen Becerilerin Görünümü, Yükselen Teknolojilerle Değişen İnsan Kaynağı Talepleri, Artarak Önem Kazanan Sorunların Çözümü için Ar-Ge ve Yeniliğin Gerekliliği, Geleneksel Üretim Süreçlerinde Yükselen Teknolojilere Dayalı Yeniden İmalat, Ar-Ge ve Yenilik Hedefleri Doğrultusunda Güncel Gelişmeler” başlıkları altında paylaşımlarda bulundu.

 

Prof. Dr. Mandal, “Üniversitelerin görevi bilgiyi üretip transfer etmekle tamamlanmamaktadır. Bu bilginin açık bilim olarak kullanılabilir bir şekle dönüştürülene kadar üniversitelerin görevi devam etmektedir” dedi.

 

Prof. Dr. Hasan Mandal, nitelikli insan ve üniversitelerimizin rolü kapsamında sadece bireyleri desteklemekten ziyade kritik kitlenin oluşturulmasının, bilgi akışlarının kolaylaştırılması için insan kaynakları hareketliliğinin sağlanmasının ve nitelikli insan kaynaklarının geliştirilmesinde sanayi ve üniversitenin birlikte katkı sağlamasının önemini vurguladı. Üniversitemizin ülkemizdeki az sayıda üniversitede var olan ve Ar-Ge için nitelikli insan kaynaklarını yetiştirmek politikası çerçevesinde Ar-Ge Politika Belgesine sahip oluşunu takdir etti.

 

Söyleşi sonrasında Rektörlük makamına geçen Prof. Dr. Hasan Mandal’a, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin hediye takdiminde bulundu. Akabinde Tokat Teknopark ziyaretinde bulunan Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde (2019) Uluslararası İnsansız Hava Araçları Döner Kanat kategorisinde mansiyon ödülünü kazanan İHAGER ekibinin çalışmalarını yerinde inceleyerek ekip çalışanlarına hediye takdim etti.

2020/01/2020-01-08-15-41-39.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Niğde’nin efsanesi Koyunlu Halı Fabrikası eski günlere döner mi?
Niğde’nin efsanesi Koyunlu Halı Fabrikası eski günlere döner...
AK PARTİ HEYETİ BAKAN KOCA İLE BİRARAYA GELDİ
AK PARTİ HEYETİ BAKAN KOCA İLE BİRARAYA GELDİ