Tüketici artık hakkını arıyor

Tüketici artık hakkını arıyor

Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici Hakem Heyetine başvuruların artmasının ve alınan kararların tüketici lehine sonuçlanmasının, tüketicinin haklarını aramada her geçen yıl daha bilinçli hareket ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

15 Mart 2019 - 11:22

Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici mevzuatının, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğunu belirterek, Tüketici mevzuatı, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğu gibi, belli bir standart ve kalitede mal ve hizmet üretimine de imkân sağlamaktadır” dedi.

Bireylerin yaptığı tüketimin bilinçli ve doğru olmasının ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli etkenlerden birisi olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar “Küçük yaşlardan başlayarak verilecek eğitimlerin yanı sıra, sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket eden sivil toplum kuruluşlarımızın faaliyetleri de son derece önemlidir. Büyük bir hızla yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını oldukça kolaylaştırmış, tüketim açısından ise seçeneklerimizi çoğaltmıştır. Her alışverişte harcama belgesi, ürüne göre de Garanti Belgesi talep edilmelidir. Böylece üretici ve satıcıların yükümlülüklerini yerine getirmesi sosyal barışa da katkı sağlamış olacaktır” diye konuştu.

2018 yılı içerisinde Tokat’ta, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2.648 adet şikâyet başvurusu yapıldığını belirten Sakar, 2018 yılında 2.660 kararın alındığını %66 oranında tüketici lehine olarak sonuçlandığını kaydederek açıklamasını şöyle tamamladı:

 “Birleşmiş Milletler 1985 yılında aldığı kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini ilan ederek 15 Mart gününü, Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir.Ülkemizde ise 1995 yılından bu yana tüketiciyi korumaya yönelik faaliyetler 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile uygulamaya konulmuştur. Sonrasında Kanun’un günün koşullarına uygun olarak güncellenmesi ile 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve çıkarılan uygulama yönetmelikleri ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun ile tüketicilerin hakları, çağdaş anlamda yasal çerçeve ile koruma altına alınmıştır. Her yıl 15 Mart günü ülkemizde de Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.“Tüm tüketicilerin Bilinçli tüket, Bilinçli harca görüşüyle “15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününün“ kutlu olmasını dilerim” Haber Merkezi

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka