Turhal’da borç kavgası:25 gözaltı

Turhal’da borç kavgası:25 gözaltı

Tokat’ın Turhal ilçesinde önceki gece 2 grup arasında iddiaya göre alacak verecek yüzünden çıkan kavgada 4 kişi yaralandı. Kavga anında 7 işyeri, 3 araçta maddi hasar meydana geldiği öğrenilirken devreye Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleri girdi. 25 kişi gözaltına alındı

19 Ağustos 2019 - 13:55

Tokat’ın Turhal ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü akşam saatlerinde iki grup arasında kavga çıktı. Çok sayıda kişinin karıştığı kavganın alacak meselesi yüzünden çıktığı bilgisi geldi. Kavgada bazı araçlar ve işyerleri de maddi hasar gördü. Turhal Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, 7 işyeri ve 3 araçta maddi hasar meydana gelen kavganın alacak meselesi yüzünden çıkan kavgada tarafların akrabalarına haber vermesi sonucu büyüdüğünü aktardı.

Kavgaya ilk müdahale ilçe emniyeti ve jandarma görevlilerinden geldi. Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan da olay yerine giderek olayların yatıştırılması için gereken talimatları yerinde verdi. Çevik Kuvvet ve Özel Harekat Polisleri de olay yerinde güvenlik amaçlı hazır bulundu. Emniyet Müdürünün tarafları ikna etmesiyle kavga sona erdi.

“KAVGANIN NEDENİ ETNİK DEĞİL BORÇ MESELESİ”

Kavgayla ilgili açıklama yapan Turhal Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, “İlçemizde alacak-borç ilişkisi nedeniyle olduğunu değerlendirdiğimiz, 2 aile arasında çıkan kavga, tarafların yakınlarını ve köylülerini çağırması nedeniyle bir toplumsal olaya dönüşmüştür. Ancak olay İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığımızın müdahalesi ile ve Sayın Valimizin talimatı ile İlden gelen Emniyet ve Jandarma birimlerinin de müdahalesiyle bastırılmıştır. Olaylar sırasında 7 dükkan maddi hasar görmüştür, 3 araç aynı şekilde maddi zarar görmüştür. 3 vatandaşımız da yaralanmıştır ancak hayati tehlikeleri yoktur. Şuan olay kontrol altındadır. Biz vatandaşlarımızdan sükûnetlerini korumalarını istiyoruz. Devletimiz olayı kontrol altına almıştır” dedi.

HUBYARLI ALİ’DEN YİNE TWEET

Kavganın etnik nedenlerden ötürü çıktığına dair söylentiler de yayıldı. HDP İstanbul Milletvekili olan Almus Hubyarlı Ali Kenanoğlu’nun twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım tepkiye yol açtı. Kenanoğlu paylaşımında ‘Acil… Turhal’da saldırı ve linç girişimi! Başlığıyla ‘Menderes Caddesi üzerinde bulunan Ağrı’lı ve Muş’lu kimi Kürt yurttaşların dükkanlarına yönelik saldırı ve linç girişimi yapılıyor. Dükkan içerisinde mahsur kalanlar var’ ifadelerini kullanarak Tokat Valiliği ve Turhal Kaymakamı’nı paylaşıma etiketledi.

ÜÇER: PROVAKASYONA İZİN VERMEYİZ

İddialara dair de açıklama yapan Turhal Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, “Biz vatandaşlarımız arasında herhangi etnik ya da çeşitli ayrımlar yapmıyoruz. Vatandaşların hepsi sonuç itibariyle Turhal ilçesinde yaşayan, bu ilçede ticaretle, çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızdır. Bu şeklide provokasyonlara veya konunun istismar edilmesine izin vermeyeceğiz. Herhangi bir etnik tartışmadan kaynaklanmadığını kesin olarak söyleyebiliriz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ