TURHAL’DA SÖZLEŞMELER İMZALANIYOR

TURHAL'DA SÖZLEŞMELER İMZALANIYOR

Akay, “108 tanede taşeron uhdesinde olan işçiler devam ediyor. Bu fabrikanın hızlı bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu kadar az insanla bunu yapılması da mümkün değil.

20 Haziran 2018 - 11:57 - Güncelleme: 20 Haziran 2018 - 12:01

TURHAL ŞEKER'DE ŞUAN 13 KİŞİYLE SÖZLEŞME İMZALANDI
Şuan devlet kadrosunda olup Kayseri Şeker ile çalışmak isteyen 13 kişi olduğunu ve bunlarla sözleşme yaptıklarını belirten Akay, “108 tanede taşeron uhdesinde olan işçiler devam ediyor. Bu fabrikanın hızlı bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu kadar az insanla bunu yapılması da mümkün değil. Onun için bizim elimizde Kayseri'de ve Boğazyan'da çok değerli yetişmiş insan kaynağımız var. Bayram öncesinden beri her birim için buraya görevlendirmek suretiyle geliyor ve her birimin eksiğini ihtiyacını tespit edip gidermeye çalışıyorlar. Ama bu kalıcı bir politika değil. İhtiyaçtan kaynaklanan bir uygulama. Seçim atmosferi geçtikten sonra insanların oraya biraz daha aklı selim yaklaşacaklarını ümit ediyoruz. Bazı tahriklerden arınacaklarını ümit ediyoruz. Olursa öncelikli tercihlerimiz. Olmazsa yeni insanlar çalıştırmayı düşünüyoruz. Bu fabrika buranın fabrikası. Öncelikli olarak bu bölgeden çalışmak isteyen insanlar olacak. İstemek yetmiyor bilgi sahibi olmak lazım. Bu durumda olanlarla öncelikli çalışmak niyetindeyiz” diye konuştu.

“TURHAL ŞEKER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM OLDU”
Kayseri Şeker'in 31 kurumsal ortağının hepsinin Türkiye'deki pancar kooperatifleri olduğunu ve 1 buçuk milyon üyenin Kayseri Şekerin dolaylı ortağı olduğunu ve buranın bir çiftçi kuruluşu olduğunu hatırlatan kooperatif Başkanı Akay, “Çiftçinin hakkını heba etmek için bu işe talip olmadık. Çiftçinin emanetçisiyiz. Kayseri Şeker'in patronu değil emanetçisiyiz. Keyfi davranmak gibi bir lüksümüz yok. İşimizi disiplinle yaptığımız için batmış bir Kayseri Şeker Fabrikasını 7 senede Turhal Şeker'i alacak konuma getirdik. İnşallah bu disiplinle, başka şeker fabrikalarını da almaya talip olacağız. Turhal bizim için çok önemli bir adım oldu. “

“TURHAL ŞEKER'İN İSMİ DEĞİŞMEYECEK”
Akay Turhal Şeker Fabrikasının adını da değiştirmeyeceklerini söyledi. Turhal Şeker'in mal ve hizmet alımlarında önceliğinin yine Turhal olduğunu ve ihtiyaçların Turhal'dan temin edildiğini belirten Akay, temizlik malzemelerinden, akaryakıt ve tali bakım malzemelerine varana kadar Turhal'dan temin edildiğini söyledi.

KADİM DURMAZ İLE ARALARINDA GEÇEN DİYALOG
Geçtiğimiz hafta Turhal Şeker fabrikası önünde işçilerin eylemine destek veren CHP Milletvekili Kadim Durmaz'ı aradığını belirten Akay, “Bu fabrikaların ihalesini iptal edeceğiz ve geri alacağız” şeklinde söylemde bulunan Durmaz'a “Ben bunu bilemem ama siz böyle bir durum içerisinde olsanız bile eminim ki Kayseri Şeker bu işi çok başarılı bir şekilde yapıyor. Sadece Turhal değil bütün fabrikaları Kayseri Şeker'e verelim de onun işletmesini sağlayalım' diye düşüneceksiniz. Eminim dedim. O da buna herhangi bir yorum getirmedi. O da tahmin ediyorum Kayseri Şekerin başarılı çalışmalarını biliyor ve takip ediyor. Bu çalışmalardan da memnun. Kayseri Şekerin bir çiftçi kuruluşu olması onların da benimsediği bir durum. Bir çiftçi kuruluşunun şeker fabrikalarını alıp işletmesi onların da tasvip edeceğini düşündüğüm bir durum. Dolayısıyla bu seçim atmosferinde bir takım maksadını aşan söylemler olsa bile seçimden sonra daha makul bir atmosfer ortaya çıkacağını düşünüyorum”

“KAYSERİ ŞEKER'İN YABANCI ORTAĞI YOK”
Şeker sektöründe dev nbş şirketleri konusuna ise Başkan Akay sözlerine şöyle devam etti:  “Biz kendimizde o gücü görmeseydik Turhal Şeker'i alamazdık. Başka sektörden başka bir kuruluş buna teşebbüs edemedi. Niye edemedi bilmiyorum. Biz işimizi daha güçlü bir hale getirmek istedik. Şeker sektörünün buna ihtiyacı var. Türk Şeker o 25 tane şeker fabrikasından 13 tanesini sattı 12 tane kaldı. Türk Şeker önümüzdeki 1-2 sene içerisinde sektörden tamamen çıkacak. Bu sektörü ayakta tutabilecek güçlü kuruluşlara ihtiyaç var. Şekerin stratejik ürün olduğu kanaatindeyim. Pancar çiftçisi varlığını sürdüremezse, Türkiye'de büyük sosyal sorunlar ortaya çıkar. Şuanda köylerin terk edildiğini hepimiz biliyoruz. Köylerde yaşayan az miktardaki insanlar köydeki varlığını şeker pancarıyla sürdürüyor. Özellikle bizim bölgemiz açısından böyle. NBŞ konusunda; mısır nişastasından şeker üreten kuruluşlar Türkiye'de pancar çiftçilerine en büyük zararı veren şeker sektörüne en büyük zararı veren kuruluş ya da ürünlerden bir tanesi. Bunlara karşı mücadeleyi şimdiye kadar verdik. Bizim çalışma ve gayretlerimizin sonucunda özelleştirme sürecinde hükümet NBŞ kotasını yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürdü. Bunun şeker sektörü açısından çok olumlu bir adım olduğu kanaatindeyim. İlerleyen zaman içerisinde bunun daha aşağı düşeceğini umut ediyorum. Sayın Başbakanımızın Turhal Şeker'in kotasının arttırılması vaadi unun devamı niteliğindedir. Firmaların gücü bizi hiçbir zaman korkutmaz. Biz çünkü haklı bir davanın savunucusuyuz. Türk çiftçisine sahip çıkıyoruz. Türk çiftçisinin ekmeğine katık olmaya çalışıyoruz. Türk çiftçisinin insanca yaşayabileceği bir gelir elde etmesi için çalışıyoruz. Biz çiftçi kuruluşu olarak başkalarının gücünden yılmayız. Kayseri Şeker'in hiçbir şekilde yabancı ortağı yok. 31 kurumsal ortağı var. Bunun yüzde 56'sı Kayseri Pancar Kooperatifine ait. Yüzde 11'i devlete ait. Yüzde 10 Varlık Fonu, yüzde 1'i Özelleştirme idaresi, geriye kalan yüzde 33 Türkiye'deki pancar kooperatifleri ve şeker fabrikalarına ait.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"