TURHAL ŞEKER KAPANMAYACAK

TURHAL ŞEKER KAPANMAYACAK

Kapatılan Tokat Sigara Fabrikası örneğinin Kayseri Şeker'e devredilen Turhal Şeker için gösterilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Turhal Şeker'in kapanması mümkün değil” dedi

20 Haziran 2018 - 11:53 - Güncelleme: 20 Haziran 2018 - 11:59

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay beraberinde yetkililerle birlikte dün Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde bir basın açıklaması düzenledi.
Akay, Turhal Şeker Fabrikası'nın kotası, işçilerin durumu, fabrikanın nasıl işleyeceği, 'Turhal Şeker Kapatılacak mı?' sorusu gibi bir çok konuda açıklama yaparken işçilerle ilgili bazı iddialara da yanıt verdi. Şekerde milli bir politika izleyeceklerinin altını çizen Akay, 'Turhal Şeker kapatılmayacak' diye vurgulayarak kapatılan Tokat Sigara Fabrikası örneğinin Turhal Şeker için gösterilmesinin yanlış olduğuna dikkat çekti.

“TURHAL ŞEKER'İN KAPANMASI MÜMKÜN DEĞİL”
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Turhal Şeker Fabrikası bu bölge için çok önemli.  Biz ihaleye girdiğimiz dönemden öncesinden itibaren bu fabrikayla ilgili ve diğer şeker fabrikaları için çeşitli spekülasyonlar yapılıyor; 'kota' ile ilgili, 'fabrika taşınacak', 'kapatılacak mı, kapatılmayacak mı', 'sigara fabrikası kapatılmış, şeker fabrikası da kapatılır mı? Gibi. Bunlara sizlerin ve kamuoyunun huzurunda net söylüyorum Kayseri Şeker'in hiçbir şekilde gündeminde, ajandasında Turhal Şeker Fabrikasının kapanması gibi bir şey mümkün değil. Kayseri Şeker Fabrikası şeker üreten bir kuruluştur, Şeker sektörünün önemli bir aktörü ve Turhal Şeker Fabrikasını güçlü bir şekilde çalıştırmak ve gelecekte de var etmek için aldı” dedi.

TAŞERON İŞÇİLERDEN KALİFİYE OLANLAR BÜNYEYE DAHİL OLABİLECEK
Devralınan işçi sayısı ve planlanan işçi sayısı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hüseyin Akay, “Türk Şeker'de bağlı olarak çalışan memur ve işçiler var. Bununla ilgili başından itibaren görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İhale 17 Nisan'da yapıldı ve onaylandığı andan itibaren teslim süresi içerisinde arkadaşlarımız sürekli burayla ilgilenmeye başladılar. Bu arada buradaki çalışan personelle de görüşme yapıldı. Ama devletin bünyesinde kalmayı tercih ediyorlar. Biz illa devleti bırakın bizle çalışın diyemeyiz. U onların tercihiyle olacak bir şey. Ama çalışmak isteyenlerle görüşmeye hazırız. Öncelikli olarak onlarla görüşmek istediğimizi beyan ettik. Farklı statüde çalışan personeller var. Bunlardan bir grubu da taşeron işçi. İhale şartnamesindeki hükümlere göre taşeron sözleşmeler bize devredildiği için o sözleşme kapsamında çalışan işçiler de bize devredildi.  Bu rakam 108. Bu 108 işçinin sözleşmelerinin çeşitli sona erme tarihleri var. O tarihlere kadar bu işçilerle ilgili herhangi bir+işten çıkartma söz konusu olmaz. Taşeron konusunda Kayseri Şeker Fabrikasının çalışma metodu farklı. Yani bizim devletteki uygulama çerçevesinde taşeron bünyesinde işçi çalıştırmak gibi bir durum söz konusu değil. Biz çalıştırdığımız personeli kendi personelimiz olarak istihdam ediyoruz ve bu çerçevede çalıştırıyoruz. Sadece kampanya döneminde mevsimlik olarak çalışan işçilerin 4 ay çalışma durumu söz konusu. Bu fabrikalar zaten yılda 90-100 gün çalışıyor. Bu fabrikalarda herkese 12 ay maaş ödenmesi mümkün değil. Şeker sektörünün doğası gereği bu böyle. Mevsimlik olarak alacağımız işçilerin sayısını buranın durumuna göre belirleyeceğiz. Taşeron işçileri de sözleşmeleri dolduktan sonra bizimle çalışmak isteyenleri, birikimi olanlarla, bu fabrikaya bir şeyler katmak isteyenlerle hiçbir ayrıma tabi tutmadan çalışmak gayesindeyiz.”

5 BİN 700 ÇİFTÇİ AİLE BURADAN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
Akay, “Geniş bir coğrafyada 5 bin 700 çiftçi ailesiyle sözleşme yapılmış. Bu kadar geniş coğrafyada çiftçiler buradan geçimini sağlıyor. Onun için çok anlamlı ve değerli. Bu bölgenin çiftçisi üretimine devam edecek ama öncelikli olarak da bu bölgede çalışmak isteyen insanlar fabrikada çalışacak. Bizim temel felsefemiz iş anlayışımız bu” dedi.

BAŞBAKAN'IN KOTA ARTIŞI AÇIKLAMASINA YANIT
Başbakan Binali Yıldırım'ın bayramın 2. Günü Tokat'ta düzenlediği mitingde Turhal Şeker Fabrikasının kotasının arttırılacağı yönündeki açıklaması hatırlatılan Akay, gazetecilerin Kota ile ilgili sorusuna “Sayın Başbakanımızın açıklamasını biz de dinledik. Bölgede Yusuf Beyazıt bey bizim değerli bir arkadaşımız. Kendisi Sayın Başbakanımızı bilgilendirdiğini biliyorum. Turhal Şeker Fabrikasının çalışacağıyla ilgili açık taahhütlerimizi biz zaten ortaya koyuyoruz. Kotası konusunda da Sayın Başbakanımızdan böyle müjdeli bir haberin çıkmasında Yusuf Beyazıt'ın da katkısı olduğu kanaatindeyim. Sayın Başbakanımız bunun nasıl bir yöntemle arttırılacağı konusunda bir görüş ortaya çıkmadı. Tahmin ediyorum bunu ilgili merciler, resmi kurumlar, Türk Şeker, bir talimat olarak algılayacaktır. Turhal Şeker Fabrikasının kotasının arttırılması konusunda gereken düzenlemeler yapılacaktır. Şuan itibariyle Turhal Şeker Fabrikasının 100 bin ton şeker kotası var. Ve bunun karşılığı olarak bölgede 750 bin ton pancar üretimi gerçekleşmesi gerekiyor bu kotanın tamamlanabilmesi için. Ama ihale süreci galiba çiftçiler üzerinde biraz etki oluşturmuş ki şuanki tespitlerimizde 130 bin dekarda ekim yapılmış, bu ekimden yaklaşık 650 bin ton civarında pancar üretimi bekleniyor. Dolasıyla bu sene için 100 bin ton civarında bir pancar açığı olabilecek. Bunlar kesin rakamlar değil. Özellikle Temmuz ortasında kesin tespitlerimizi yapacağız. Saha tespitlerimizi yapacağız. Ve pancarın gelişmesi dikkate alınarak ne kadar üretim gerçekleşeceğini daha net ortaya koyacağız. “
“Bu sene için kota artışı olur-olmaz onu bilemiyorum ama üretimde eksiklik var gibi görünüyor. Turhal şeker ile birlikte 3 şeker fabrikamız oluyor. Turhal'ın kotasının eksik kalmasını hiçbir şekilde uygun görmeyiz. Kotanın düşmesi demek ziraatın gerilemesi, çalışan sayısının azalması demek. Ekonominin zarar görmesi demek. Buna müsaade etmeyiz. Turhal'ın asgari kotasının korunması konusunda gereken tedbiri alırız.  Ama ümit ediyorum buna ihtiyaç kalmaz.”

“ZAMANLA İHTİYAÇLARA GÖRE YATIRIMLAR DEĞERLENDİRİLİR”
Kayseri Şeker Fabrikası, Torku modeli gibi başka üretimlerin altına girecek mi? Şeklindeki bir soruya yine Başkan Akay, “Kayseri Şeker Fabrikası 569 milyon gibi bir bedelin altına girdi. Sadece bu bedelle de kalmıyor iş. Revizyon çalışmaları, makine teçhizatın eskimiş, yıpranmış olması, çiftçinin ihtiyaçlarının karşılanmaya başlanacak olması tüm bunlar rakam 700 milyon gibi bir rakama ulaşıyor. Kayseri Şeker bu kadar ağır bir yükün altına girdi. Bunun sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi ilk düşünülen budur. Onun akabinde hemen biz şu yatırımları da yapacağız dememizi beklememek lazım. Zaman içerisinde buranın şartlarına ve ihtiyaçlarına göre yatırım değerlendirmeleri yapılacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"