TURHAL ŞEKER YENİDEN DOĞUYOR

TURHAL ŞEKER YENİDEN DOĞUYOR

Türkiye’nin özelleştirme tarihinin yüz aklarından birisi olan Turhal Şeker’de işler yolunda gidiyor. Fabrika inovatif yatırımlar ile yeni teknolojiye uyum sürecine devam ediyor. Kayseri Şeker bünyesine geçtiğinden bugüne kadar Turhal Şeker’e yapılan yatırımın bedeli 30 milyon lirayı aştı. Bu yıl ise bu bedelin tamamlanacak yatırımlarla 40 milyon lirayı aşması hedefleniyor.

17 Haziran 2021 - 21:31

Turhal Şeker Fabrikası özelleştirilmesinin 3. yılında kapılarını gazetecilere açtı. Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel’in mihmandarlığında fabrikayı gezen Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dursun Ekrem Er’e, Fabrika Ziraat Koordinatörü Burhanettin Türkaslan ve İşletme Koordinatörü Serkan Kormaz da eşlik etti.

 

TURHAL ŞEKER CUMHURİYETİN İLK FABRİKALARINDAN

Cumhuriyetin ilk fabrikalarından bir tanesi olan ve 16 Nisan 2018 yılında yapılan özelleştirme ihalesi sonucunda 569 milyon liraya Kayseri Şeker bünyesine katılan Turhal Şeker Fabrikası’na yapılan yatırımın değeri 30 milyon lirayı aştı. Bu tutarın 2021 yılında tamamlanacak yatırımlarla 40 milyon lirayı aşacağı düşünülüyor. Turhal Şeker Fabrikasının 3. Taksit bedeli olan 121 Milyon 481 Bin 500 Lira 7 Haziran 2021 tarihinde ödendi. Özelleştirme idaresi başkanlığına ödenmesi gereken taksit sayısı da bu ödemeyle birlikte bire düştü.

Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel, fabrikada modernizasyon çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek; “1934 yılından beri sadece şeker sektöründe değil, Türk sanayisinin gelişimine öncülük ederek, tarıma, çiftçilere ve bölge ekonomisine yön veren Turhal Şeker, sektöre adeta yeniden kazandırılmanın mutluluğunu yaşıyor. Son 3 yıl içerisinde baştan aşağı yenilenen, modernize edilen makine ve ekipmanları ile üretimin ihtiyacı olan tüm teknolojiyi yeniden bünyesine katan Turhal Şeker’de, Kayseri Şeker’in üreticisine sunmuş olduğu tüm imkânlar, Turhal çiftçisi için de hayata geçirilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

 

100 BİN TON ŞEKER KOTASI VAR

Turhal Şeker fabrikasının 100 bin 750 ton şeker üretim kotasına sahip olsuğunu dile getiren Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel: “Tüm bu yatırımların ve Turhal Şeker çiftçisine verilen desteklerin neticesinde Fabrika, 2020 yılında 821.000 ton pancar işleyip,  118.350 ton şeker, 32.708 ton melas ve 257.215 ton yaş küspe üretimi gerçekleştirerek, kendi tarihinde gerçek bir rekora imza attı. Turhal Şeker’de bu verim ve üretim alanındaki yatırımların bir karşılığı olarak bölge ekonomisine 582 milyon liralık satış hacmi oluşturuldu. Ayrıca Turhal Şeker Fabrikamız için tedarik edilen hizmet ve malzeme alımlarında Tokat ve Turhal civarı tercih edilerek bölge ekonomisine 24 Milyon Lira girdi sağlanmıştır” diye konuştu.

 

İNSANSIZ TESELLÜM HİZMETİ BAŞLIYOR

Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel: “2021 yılı yatırımları arasında devam eden; İnsansız tesellüm protokolünün kurulumu ve pancar analiz laboratuvarının modernizasyonu, şeker kurutma dairesinin modernizasyonu, türbin ikaz sistemlerinin yenilenmesi ve modernizasyonu ve yatay küspe prosesi alımı ve montajında sona yaklaşılırken, Fabrika son 3 yıl içerisinde işletme ve ziraat alanlarında büyük değişimler yaşadı. Turhal Şeker Fabrikamızın bünyemize katıldığı 08 Haziran 2018 yılından itibaren; meydan sahası düzenlemesi, otomatik pancar boşaltma makinalarının modernizasyonu, Şehir trafosu güç artırımı, standart şurup filtrelerinin alınması ve montajı, ham fabrika ve rafineri buhar hatlarının yeniden düzenlenmesi, malzeme ambarı kantarı yapımı, Ambalajlama ünitesi modernizasyonu, kesikli santrifüjlerin yenilenmesi, elektrik şalt dairesinin yenilenmesi, pancar bıçaklarının modernizasyonu ve sıcak su güneş enerji sistemi yapılması gibi çok önemli yatırımları tamamlayan Turhal Şeker’de zirai anlamda da çok önemli çalışmalara ev sahipliği yaptı.

 

ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI OLDU

Bölge ekonomisinin can damarlarından bir tanesi olan Turhal Şeker, sadece Turhal ilçesine değil, Tokat ve diğer civar illere de canlılık getirmeyi başardı. Artan şeker kalitesine ek olarak, daha az enerji harcayarak üretim yapan Fabrika; otomasyon sistemleri ve doğa dostu yatırımları ile de adeta özelleştirmenin yüz akı oldu.

 

70 BİN TON STOK ALANINA SAHİP

Kampanya dönemlerinde binin üzerinde, personel çalıştırarak istihdama önemli katkı sağlayan ve gençlerimize iş kapısı olan Turhal Şeker’de, Pancar tesellümünde ve yaş küspe tevzisinde randevu sistemi uygulayarak, zaman ve ekonomik kayıplar minimum seviyeye indirmiş oldu. Fabrikanın Meydan tesislerine yeni yatırımlar yapılarak, pancar ve küspe araçlarına bekleme turnikeleri hayata geçirildi, çiftçilerin pancar tesellümünü rahat ve kolay yapabilmeleri için iki adet boşaltma makinası alınarak, pancar boşaltma kapasitesi %30 oranında artırıldı. Fabrika meydan tesislerinde pancar stok alanı 20.000 tondan 70.000 tona çıkarılırken, çiftçilere fabrikada pancar tesellümünü özendirmek amacıyla prim uygulandı ve fabrika tesellüm oranı yüzde 44’ten yüzde 57’ye çıkartıldı.

 

ÇİFTÇİLER ARTIK SIRA BEKLEMİYOR

Fabrikada pancar tesellümünde yığılma ve bekleme sürelerini azaltmak amacıyla erken ve geç teslim primleri uygulanarak, programlı pancar tesellümü yapılmaya başlanırken, Fabrikada tam otomasyon iki adet analiz makinası yatırımı yapılarak, sıra bekleme süreleri minimuma indirildi. Ayrıca çiftçilere ödenen bayram avansı ile motorin avansı gibi avans çeşitlerinin miktarları artırılıp, Pancar taban fiyatına Türk Şeker’den farklı olarak ilave fiyat ödendi. Bölge çiftçileri ilk kez maus uygulaması ile tanıştırılarak, verimli toprakların fabrikaya taşınması önlendi. Bölge müdürlüklerimiz bünyesinde açılan Pandoğa Tarım Marketleri ile ilaç, gübre ve çeşitli tarım alet ve ekipmanları ve sulama sistemleri ile çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayan Turhal Şeker Fabrikası, şu an Türkiye’nin parlayan yıldızı ve özelleştirmenin yüz akı olarak Türkiye’ye yeniden kazandırılmanın gururunu taşıyor.

 

HÜSEYİN AKAY’IN MESAJINI DA PAYLAŞTI

Bu gururu bizlere yaşatan başta Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay ve tüm Yöneticilerimize, çiftçilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Gündem yoğunluğu nedeniyle aramızda bulunamayan Başkanımız Hüseyin Akay; Turhal Şeker’in 3. Yılında yaşadığı mutluluğumuzla ilgili mesajını iletmemizi istedi. Mesajda: “Kayseri Şeker, şeker sektöründe özelleştirmeden şeker fabrikası alan tek kuruluş olarak 8 Haziran 2018 tarihinde Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine kattı. Bu tarihi anın 3. Yıldönümü nedeniyle Gurur duyuyoruz. Bizler de sizler gibi gururluyuz çünkü; özelleştirmenin yüz akı olduk… Bölge çiftçilerini yeniden şeker pancarı ile barıştırdık… Tokat bölgesindeki özelleştirme travmasını mutluluğa dönüştürdük… Bölgemizde istihdama en fazla katkı sağlıyoruz… En fazla katma değer üretiyoruz… Tarımsal faaliyetlerin lokomotifi olmaktan gururluyuz…” dedi.

 

TOKATLI YÖNETİCİLERE TEŞEKKÜR

Fabrika Müdürü Hulusi Yüksel, Kayseri Şeker’in bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Turhal Şeker Fabrikasına son 3 yıllık süreçte Valisinden, bürokratlarına, tüm siyasi görüşe sahip siyasilerden milletvekillerine, basınından sivil toplum örgütlerine herkesin büyük destek ve katkı sağladığını söyleyerek teşekkür etti. Yüksel, fabrikanın kurulduğu ilk güne bugüne kadar emeği olan idarecilerinden çalışanına ve destekçilere de ayrıca teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/06/2021-06-17-21-34-04.jpg
2021/06/2021-06-17-21-34-07.jpg
2021/06/2021-06-17-21-34-11.jpg
2021/06/2021-06-17-21-34-16.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı