google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Turizm için büyük adım!

Turizm için büyük adım!

Alanya, iki bakanın katılımıyla tüm dünyada ses getirecek bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geniş bir katılımla gerçekleşen organizasyon kapsamında dünyaya Alanya’dan seslendiler

05 Temmuz 2020 - 15:22

 

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) önderliğinde İskele Harbour Restoran’da gerçekleştirilen organizasyona Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, AHEP Rektörü Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erkan Demirci, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, İl Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya İl Alay Komutan Yardımcısı Albay Serkan Akbaba, Alanya Emniyet Müdürü Alper Avcı, fahri konsoloslar, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda yerleşik yabancı katıldı.
Buluşmanın gerçekleştiği restoranda ve denizdeki teknelerde Türkçe, İngilizce ve Rusça “Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent” yazılı pankartlar açıldı.
İki bakanlı dev buluşmayı 24 yaygın TV kanalı ile birlikte Alanya’nın yeni nesil kanalı DİM TV de canlı yayınladı ve izlenme rekoru kırdı. Toplantıda tüm dünyaya Alanya’da güvenli ve sağlıklı turizm yapıldığı mesajı aktarıldı.
ŞAHİN: BAKANIMIZA MİNNETTARIZ
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’da gerçekleştirilen sağlıklı ve güvenli turizmden bahsetti. Covid-19 virüsünün Alanya’da yok denecek kadar az olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, “Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz ciddi bir sınavdan geçti. Bu sınavdan başarıyla çıktığımızı ve dünyaya örnek olduğumuzu övünerek söylüyoruz. Alanya’da dünyanın dört bir yanından insanların yerleştiğini düşününce salgının ilk günlerinde vaka sayılarının çok olacağı yönünde endişelerimiz vardı. Ancak çok şükür Alanya’mız bu sınavdan başarıyla geçti. Vaka sayımız yok denecek kadar az. Sağlıkla ilgili konularda ülkemiz çok ilerlemiş durumda. Gerçekte başta Cumhurbaşkanımıza ve değerli bakanlarımıza sağlıkla ilgili yaptıkları yatırımlar ve çalışmalarla ilgili teşekkür ediyorum. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da bu süreçte yurt dışında kalan vatandaşlarımızın ülkemize hızlı bir şekilde gelmesini sağladı. Biz tekrar bakanımızla Alanyalı olduğu için gurur duyduk. Alanya’mızda da bu mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımız oldu, bizler de bakanımıza ulaşarak, o vatandaşlarımızın da Alanya’ya ulaşmasını sağladık. Bu salgının alınan ve alınacak tedbirlerle kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Dünyanın en güzel tesislerinin yer aldığı Alanya’mızda Covid-19 virüsü yok denecek kadar azdır” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN ŞAHİN’E TEBRİK
Organizasyonda Bakan Çavuşoğlu konuşmasına önemli buluşma nedeniyle ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’i tebrik ederek başladı. Bakan Çavuşoğlu “Yeni normalde ilk toplantıyı Alanya’da yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde bölgenin turizm açısından ne kadar güvenli olduğunu anlatmak için buradayız” dedi.
Pandeminin tüm dünyayı sarstığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu dönemde tedbirini iyi alan, ekonomisini önlemlerle ayakta tutan ülkeler gelecekte en önde olacak. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde koronayla mücadelede en başarılı ülkelerden birisi olduk. Doktor kalitemiz ve tedavi yöntemlerimiz, sağlık altyapımızla dünyada en iyilerden olduğumuzu gördük. Yıllardır sağlığa yaptığımız yatırımlara itiraz edenler de bu yatırımların faydasını gördü. Bir taraftan korona sonrası neler yapacağız, buna çok kafa yoruyoruz. Her kıtadan, her ülkeden uzmanların görüşlerini aldık. Bu süreci en az hasarla atlatacağız. Herkesin hemfikir olduğu bir şey var, bölgeselleşme olacak. Pandemi sürecinde sadece kendi vatandaşımızı desteklemedik, pek çok ülkeyi destekledik. Dünyadaki ülkelerin 3’de 2’sinden fazlası bizden tıbbi yardım talebinde bulundu. Bazı ülkelerin yöneticilerini ülkemize getirip tedavi ettiriyoruz. 137 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. Soydaşlarımızı ihmal etmedik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdik. 130 ülkeden 90 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik, 90 ülke de Türkiye’deki vatandaşlarını tahliye etmek istedi. 230 bin yabancının da tahliyesini sağladık. Bu sene içinde 34 ülkeden 159 vatandaşımızı hava ambulansıyla ülkemize getirdik.
‘BU KRİZİ DE ATLATACAĞIZ’
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy ve arkadaşlarımız turizm sezonunun kaybolmaması için çalışıyorlar. Bir Alanyalı olarak kendilerine teşekkür ediyorum. Bakanlığa geldiğim günden beri turizme elimizden gelen desteği veriyorum. Biz yaptığımız hazırlıkları dünyaya anlatmak için çalışıyoruz. Şimdi de ziyaretlere başladık, Almanya’ya gittik. Son derece samimi, verimli, bilgi ve datalara dayalı, objektif kriterlere dayalı görüşmeler gerçekleştirdik. Son derece faydalı görüşmeler oldu. Neticesini alacağımıza inanıyorum. Avrupa Birliği’nin aldığı kararın siyasi olduğunu biz söylüyorduk. Şimdi de Almanya’da çıkan yazı ve yorumlarda bunların ifade edildiğini görüyoruz. İnsan sağlığı ve güvenlik çok önemli. Biz bu kriterlere göre çalışıyoruz. Bu kriterleri ortaya koyduğumuz zaman Türkiye’ye haksızlık edildiğini, bazı ülkelerin siyasi ilişkileri iyi olduğu için, o ülkelerde rakamlar iyi olmadığı halde jest yapıldığını görüyoruz. Bunu yaparken şartları iyi olan Türkiye’yi de görmezden gelirseniz, doğal olarak sizin kendi basınınız da, vatandaşınız da isyan eder. Almanya’yı bundan ayrı tutmak istiyorum. Almanya’daki temaslarımızın neticesini alacağız. Turizmin canlanması için de çalışacağız. Geçmiş dönemlerde de krizler yaşadık. Hepsini atlattık, bunu da atlatacağız.”
BAKAN ERSOY: ANTALYA’DA GÜNLÜK VAKA 4-5’İ GEÇMEZ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “Bir Antalyalı olarak, Antalya’nın önemli ilçelerinden Alanya’da sizlerle olmaktan mutluyum. 11 Mart’ta ilk vakanın Türkiye’de görülmesiyle birlikte çok hızlı ve detaylı önlemler aldık. Pandemi döneminde zamanında yapılan yatırımların olumlu sonuçlarını aldık. 1 Haziran itibariyle Türkiye yeni normale dönmeye başladı. Normalleşme sürecinde dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizde de vaka sayıları arttı. Sağlık Bakanlığı bölge bazında toplam ve günlük vakalarını açıklamaya başladı. Türkiye’nin kıyı şehirlerinde en düşük vaka Antalya’da. 523 toplam vaka, günlük vaka ise 4-5. Şu an Avrupa’ya baktığınız zaman ilk 3’e girer diye düşünüyorum. Antalya, tamamen kontrol altına alınmış, koronasız yeni döneme hazırlığını yapmış. Türkiye’nin başarısı ortada. Dışişleri Bakanlığı ile birlikte omuz omuza ciddi yol kat ettik. Türkiye’ye en fazla misafir veren ülkelerin büyükelçilerini Antalya’da konuk ettik. Büyükelçiler ve yabancı basın mensupları aldığımız önlemleri yerinde inceleme fırsatı buldular. Biz kriterleri gelişirdik. Oteller, havalimanı ve turizm taşıma araçları 156 tane önemli kriteri yerine getiren sertifikasyon firmaları tarafından sertifikalandırılıyor. Avrupa bölgesindeki ilk ve en detaylı sertifika sistemi Türkiye’de. Beni en çok sevindiren turizm işletmelerinin gönüllü olarak buna başvuruyor olması. Bu sertifikasyon sistemi Türkiye için çok önemli. Pandemi sonrası belli başlı kriterlerini değiştirerek bu programı devam ettirmeyi planlıyoruz. Biz yapılması gereken her şeyi defalarca yapıyoruz. Bizden istenen önlemleri hayata geçiriyoruz. Onlar bir istediyse, biz iki yapıyoruz. Aşamalı olarak iyi haberler gelmeye başladı. İnanıyorum ki AB’den de iyi haberleri en kısa sürede alacağız” dedi.

KGK BAŞKANI DİM, BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya’da iki Bakanlı büyük buluşmanın ardından bir tebrik ve teşekkür mesajı da yayınladı

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya’dan dünyaya “Sağlıklı turizm, güvenli kent” mesajının verildiği büyük buluşmaya katıldı. Dim, buluşmanın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la bir süre sohbet etti. Dim, buluşmaya ilişkin “50 bine yakın yabancının mülk aldığı ve 20 bine yakın yerleşik yabancının yaşadığı dünya kenti Alanya’dan iki bakanımızın katılımıyla dünyaya verilen ‘Sağlıklı turizm, güvenli kent’ mesajı çok önemli. Organizasyon için ALTSO (Alanya Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Sayın Mehmet Şahin’i tebrik ediyoruz. Bakanlarımız Sayın Çavuşoğlu ve Sayın Ersoy’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0