google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TÜRK HATUNU KAAN’IN YANINDAYDI

TÜRK HATUNU KAAN'IN YANINDAYDI

MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar,“Kadınların cadı olarak kabul edildiği, ötelendiği, itildiği ve yok sayıldığı devirlerde Türk Hatunu, Kağan'ın yanındaydı. Türk Kadını hem yönetimde hem de üretimde eşinin yanındaydı. Böyle kadim bir kültürün sahibi Türklüğün bir evladı olmanın onurunu yaşıyorum” dedi

09 Mart 2020 - 11:54


MHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Susar, 8 Mart Dünya Kadın Hakları günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, günümüz toplumunda yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntıları en çok kadının hissettiğini söyledi. Kadın haklarının dünyada kolay elde edilmediğini, buna karşılık Türk töresinde, kadim kültüründe bin yıllara varan bir hukukun olduğunu kaydeden Dürdane Susar, “Kadınların cadı olarak kabul edildiği, ötelendiği, itildiği ve yok sayıldığı devirlerde Türk Hatunu, Kağan'ın yanındaydı. Türk Kadını hem yönetimde hem de üretimde eşinin yanındaydı. Böyle kadim bir kültürün sahibi Türklüğün bir evladı olmanın onurunu yaşıyorum” şeklinde konuştu. 

KADINA ŞİDDET MARUZ GÖRÜLEMEZ
Kadına karşı şiddetin boyutunun arttığını ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline dönüştüğünü belirten Dürdane Susar , “Ülkemizde cinsiyetler arası eşitsizliğin yaygın olduğu ortadadır. Son yıllarda artan kadına karşı şiddet toplumsal bir yara olarak karşımızda duruyor. Şiddetin engellenmesi durumunda onarılmaz toplumsal yararlar açacaktır. Unutulmamalıdır ki, İstiklal savaşının Nene Hatun'u, Halide Edip Adıvar'ı, Halime Çavuş'u bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0