Türk Ocakları: "Saldırı stratejik bir hamle"

Türk Ocakları: "Saldırı stratejik bir hamle"

Ermenilerin Azerbaycan toprağı olan Tovuz'a saldırısının stratejik bir hamle olduğunu söyleyen Türk Ocakları Tokat Şube Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Demir Azerbaycan'a haince saldıran Ermenistan’ı kınayarak Türk ve İslam dünyası başta olmak üzere tüm medeni dünyayı bu zulme dur demeye çağırıyoruz. Ne mutlu Türk’üm diyene’’ dedi.

29 Eylül 2020 - 10:41

Türk Ocakları Tokat Şube Başkanı Prof.Dr. Alpaslan Demir, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik hain saldırısını kınadı. Demir, “Bugün ateşle oynayan ve uluslar arası hukuku hiçe sayan Ermenistan hatalı bir yoldadır. Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki bölgeleri yıllardan beri işgal altında tutan Ermenistan’ın bilinen saldırgan tutumuna yeni bir örnek teşkil eden bu saldırılar, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir. Ama şu iyi bilinmelidir ki Azerbaycanlı soydaşlarımız yalnız değildir ve bundan sonra da olmayacaktır” dedi.

Prof.Dr. Alpaslan Demir, “Azerbaycan bize, 1918'de Bakü'yü Rus ve Ermeni zulmünden kurtaran Kafkas İslâm Ordusu Komutanı Nuri Paşa'nın, bir kere yükselen bayrak bir daha inmez diyerek kararlılığını ortaya koyan kurucu devlet başkanı Mehmet Emin Resulzade'nin, Ben Atatürk'ün askeriyim diyen Ebulfeyz Elçibey'in ve de Sevr paçavrasını tarihe gömerek Türkiye topraklarında kurulmak istenen büyük Ermenistan hayallerine son veren Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir” dedi.

TÜRK DÜNYASI ZULÜMLERE EL BİRLİĞİYLE SON VERMELİ

 “Türk milleti tarihe yön veren büyük devletler kurmuş, seciyesi esaret kabul etmeyen ve zulme boyun eğmeyen bir millettir” diyen Demir, “Ancak günümüzde Doğu Türkistan'da, Irak 'ta, Suriye'de, Karabağ'da, Kırım'da, Güney Azerbaycan'da yok sayılan, zulme uğrayan, dünyanın gözleri önünde binlerce yıllık vatanlarından sürülen, özellikle Doğu Türkistan'da esaret kamplarında katledilen soydaşlarımız vardır. Bu zulümlere Türk dünyası elbirliği ile son vermelidir” diye konuştu.

SALDIRI STRATEJİK BİR HAMLE

Ermenilerin Azerbaycan toprağı olan Tovuz'a saldırısının stratejik bir hamle olduğunu söyleyen Demir, “Ermeni güçlerin saldırı girişiminde bulunduğu Tovuz'dan Türkiye ve Azerbaycan'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin başlangıcı olan Güney Kafkasya doğal gaz boru hatları geçmektedir. Dolayısıyla bu saldırı yalnızca Azerbaycan'a değil, Türkiye'ye ve bütün Türk dünyasına karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu nedenle iki devlet tek millet dediğimiz kardeş Azerbaycan'a verdiğimiz desteği daha da artırmalı maddi ve manevi olarak kardeşlerimizin yanında durmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YIKIM BAŞLADI
YIKIM BAŞLADI
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi