TÜRKİYE BİRİNCİLERİ TOKAT’TAN

TÜRKİYE BİRİNCİLERİ TOKAT'TAN

Tokat Gençlik Merkezi Müdürlüğü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla kahvaltı programı düzenledi. Tokat Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas, Gençlik Merkezinin faaliyetleriden bahsederek 2017-2018 yıllarında Tokat Gençlik Merkezi olarak Türkiye derecesi yapmış bir kurumuz. 2017 yılında şiirde, 2018 yılında ise Türk müziğinde Türkiye birincileri Tokat Gençlik Merkezinden çıkmış oldu” dedi.

17 Ocak 2019 - 12:38

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Tokat Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas, Tokat’ta görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Tokat Gençlik Merkezinde düzenlenen programda basın mensuplarının 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutlayan Elmas, ayrıca Tokat Gençlik Merkezi çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Tokat Gençlik Merkezi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü bünyesinde bir devlet kuruluşu olduğunu belirten Elmas, gençlere sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif anlamda katkı sağladıklarını, onların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Gençlik Merkezinde atölye ve kulüp çalışmalarının mevcut olduğunu ifade eden Elmas, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da gençler için çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Tokat Gençlik Merkezi’nin etkinliklerinden bahseden Elmas, “Şubat ayı içerisinde biz gençler arası yarışmalar düzenleyeceğiz. Bu yarışmalar daha çok bilgi, tiyatro, şiir ve müzik yarışması olacak. 2017-2018 yıllarında Tokat Gençlik Merkezi olarak Türkiye derecesi yapmış bir kurumuz. 2017 yılında şiirde, 2018 yılında ise Türk müziğinde Türkiye birincileri Tokat Gençlik Merkezinden çıkmış oldu. Böylece Gençlik Merkezimizin sadece kurs, kulüp odaklı değil, sanatsal kültürel anlamda ciddi katkılar sağladığının da ispatı diye düşünüyoruz” dedi.

OKUMANIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Öğrencilerde okuma alışkanlığını geliştirmek için okuma halkası etkinliğini gerçekleştirdiklerini belirten Elmas, “Sayın Valimiz ‘Eğitim Tokat’ adı altında bir proje başlattı. Bizde bu projeye katkı sağlamak istiyoruz. Bunanla birlikte Tokat Merkezde otuz tane okulumuzda kitap okuma halkası başlattık. Her bir halkanın on kişi olduğunu düşündüğünüzde ayda üç yüz kişiye biz kitap okuma etkinliği gerçekleştiriyoruz, 2 bin 400 öğrenciye ulaşmış oluyoruz. Kitapları tamamen bakanlığımız karşılıyor. Bakanlığımızın bize tavsiye ettiği kitapları biz okullara ulaştırıyoruz, orada öğrenciler kitapları okuyup kritiklerini gerçekleştiriyorlar. Beş ilçemizde de gençlik merkezlerimiz mevcut. Bununla birlikte bu beş ilçede kitap okuma halkasını düşündüğümüzde 104 tane halkamız var. Bunun ciddi bir halka olduğunu düşünüyorum. ‘10 Parmağında 10 Marifet’ diye bir atölye kurduk. Bu atölyede, bir köy okuluna gitmiştik, oraya giderken gönüllü genç kız öğrencilerimizin kendi el örgüsü ile örmüş oldukları atkı ve bereleri köy okuluna götürdük. Köy okulundaki öğrenci kardeşlerimize atkı ve bereleri takdim ettik. Bununla beraber su ve elektrik tesisatı atölyesi kurduk. Evde musluk bozulur, elektrik arızası olur, öğrenci bununla karşı karşıya kalırsa ne yapması gerekir, bunun için teknik elemanlarla birlikte buraya alıyoruz gençlerimizi, bir musluk bozulduğunda ne yapması lazım, elektrik prizi nasıl takılır, sigorta nasıl bağlanır gibi çok basit evde karşı karşıya gelebileceğimiz atölye çalışmalarını burada yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

MOBİL GENÇLİK MERKEZİ

Mobil Gençlik Merkezi projesinin onaylandığını kaydeden Elmas,  “Gençlerimizle birlikte bir proje yapmıştık, Mobil Gençlik Merkezi. Mobil Gençlik Merkezi Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından kabul gördü onaylandı, bu şu demek;  ayda iki defa gittiğimiz köy okullarına ayda 10 defa gitmek demek aslında. Buraya gelemeyen gençlere biz gidiyoruz oraya, gençlik merkezini ayaklarına götürüyoruz. Mobil gençlik merkezi kapsamında kiralayacağımız araçla birlikte içerisine gerekli olan aletleri dokümanları araçları koyuyoruz, köy okulunun bahçesine düzeneğimizi kuruyoruz, oradaki çocuk tenis oynayacak, dart atacak, satranç oynayacak, eğitsel oyun alanlarını oraya oluşturacağız. Böylece gençlik merkezini Bakanlığımızın aracılığı ile bütün ücra köşelere, kırsal kesimlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Böyle bir kurumumuz gençlik merkezleri, ayrıca 11 bin erkek, 10 bin tane de bayan olmak üzere Tokat’ta 21 bin tane üyeye sahibiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!