Türkiye Kooperatifler Fuarına Tokat’tan geniş katılım

Türkiye Kooperatifler Fuarına Tokat'tan geniş katılım

Türkiye Kooperatifler Fuarı, 5 Aralık 2019 tarihinde Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Congresium Merkezinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı

12 Aralık 2019 - 10:58

8 Aralık 2019 tarihine kadar açık kalan fuarın açılışına,  Kooperatif Temsilcileri, Esnaf Odalarının Başkanları, Ticaret İl Müdürleri, e-Ticaret Firmalarının ve Perakende Sektörünün Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

Fuara Tokat’tan S.S. Toktürk Organik Ürün Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, S.S. Emirseyitli Rençper ve Zanaatkar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve S.S. Turhal Birlik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi katıldı.

Tokat Milletvekilleri Av. Yusuf Beyazıt ve Kadim Durmaz ile Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Şube Müdürü Dursun Ulu   fuardaki standları gezerek iyi uygulama örneği olan Kooperatiflerle görüşmelerde bulundular.

TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 49 BİN KOOPERATİF VAR

Fuarın açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, amaçlarının kooperatiflerin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirterek, fuarın, hem iç hem de dış ticarette daha fazla pay sahibi olunmasını sağlamak için yürüttükleri çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğunu söyledi.  Türkiye'de yaklaşık 49 bin kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı bulunduğuna işaret eden Pekcan, kooperatiflerin çeşitli konularda 40'a yakın alanda faaliyet gösterdiklerini bildirdi. 

AMAÇ KOOPERATİFLERİN İHRACATTA GÜCÜNÜ ARTTIRMAK

Pekcan, kooperatif  birliklerinin ekonominin büyümesine de katkı sağladıklarını ifade ederek, bu fuar vesilesiyle her bölgeden başarı kazanmış kooperatiflerin ürün ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklarını dile getirdi. Bakanlığın 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağına hizmet verdiğine dikkati çeken Pekcan, hedeflerinin kooperatiflerin ekonomide ve ihracattaki gücünü artırmak olduğunu, bu yönde ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞMELER YAPACAK

Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığına dikkati çeken Pekcan, fuar kapsamında kooperatiflerin perakende sektörünün temsilcileriyle, e-ticaret temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşmelerini sağlayacaklarını ifade etti. Pekcan, bu görüşmelerin koordinasyonu için 4 gün boyunca Bakanlığın uzmanlarından oluşan geniş bir kadronun fuarda bulunacağını bildirdi.

Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrencilerin arasında düzenlenen kooperatif temalı resim yarışmasında dereceye girenler de ödüllerini Oktay'dan aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x