google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de

Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de

Üç yıl önce Safranbolu’da ‘En iyi safran’ yarışmasında koku, aroma, misülasyon, boyama, oksidasyon özellikleri bakımından Türkiye birincisi seçilen Zile Safranı nam-ı diğer Kızıl Altın’da hasat başladı. Zile’de alternatif olarak safran yetiştiren Okan Erkol(41) alternatif tarımda en karlı işin safran olduğunu söyledi

24 Ekim 2020 - 12:27

Tokat’ın Zile ilçesinde Emlakçılık yapan evli ve 3 çocuk babası 41 yaşındaki Okan Erkol, yaklaşık 7 yıl önce alternatif tarım alanında neler yapabileceği konusunda yaptığı araştırma sonucu Safran yetiştirmeye karar verdi. Kızıl Altın olarak bilinen ve yurt dışında kilosu 80 bin TL’yi bulan safran yetiştiriciliğine başlayan Okan Erkol hobi ile başladığı safran yetiştiriciliğinde Türkiye’ye kalitesiyle damga vurdu.

Bundan 3 yıl önce Safranbolu’ da yapılan ‘En iyi safran’ yarışmasında Zile Safranı koku, aroma, misülasyon, boyama, oksidasyon özellikleri bakımından Türkiye birincisi oldu. Zileli safran üreticisi Okan Erkol, dönüme 1kilogram safran çiçeği elde ettiklerini belirterek “Ürettiğimiz Safranı kalitesi diğer bölgelere oranla çok daha kaliteli. Üstelik safran üretimi diğer zirai ürünlere göre daha karlı. İlk başta 600 metrekare alanda 100 kilo safran hasadı yapmıştık. Şuan 100 metrekare alanda safran yetiştiriyorum. Yaklaşık 1 kilo safran elde etmeyi hedefliyorum. Safran hasadı zamanı Ekim-Kasım ayları içerisinde yapılıyor. Safranın gramı 30-35 TL. toptan fiyatı kilosu 20 bin lira. Yurt dışında daha değerli. Yurtdışından talep olursa kilosu 70-80 bin lira arasında alıcı buluyor. Bölgemizde yapılan artım faaliyetleri arasında en karlı olanı safran yetiştiriciliği” dedi.

SAFRANIN FAYDALARI

Antioksidanlar olarak işlev gören bazı bitki bileşimleri bakımından oldukça zengin olan safran hücreleri oksidatif strese karşı korur. Yaşa bağlı zihinsel bozukluğu tedavi eder. Hafıza kaybına iyi gelir. İltihap tedavisinde kullanılan bir baharattır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRKİYE’DE 35. ŞUBESİYLE TASARRUF AŞ. TOKAT’TA
TÜRKİYE’DE 35. ŞUBESİYLE TASARRUF AŞ. TOKAT’TA
KONTROLLÜ SERBESTLİK İÇİN KRİTİK 10 GÜN
KONTROLLÜ SERBESTLİK İÇİN KRİTİK 10 GÜN