>
TÜRKİYE’NİN İLK BEBEK KÜTÜPHANESİNDE VALİ BALCI...

TÜRKİYE’NİN İLK BEBEK KÜTÜPHANESİNDE VALİ BALCI MİNİKLERLE BULUŞTU

Tokat’ta 2019 yılında faaliyete başlayan Türkiye'nin İlk Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, projesinin mimarı Tokat Valisi Dr Ozan Balcı tarafından ziyaret edildi.

07 Ekim 2021 - 20:17

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tokat'ta açılan ve ilk başlarda 0-3 yaş grubunun yararlandığı Tokat Bebek ve Çocuk Kütüphanesi büyümeye devam ediyor. Artık 0-6 yaş aralığındaki çocuklara hizmet veriyor olan Kütüphaneye gelen minikler etkinlikler de düzenlemeye başladı. Vali Balcı, UNESCO tarafından 2021 yılının Hacı Bektaş-ı Veli Yılı ilan edilmesi sonrasında anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapan kütüphanenin misafiri oldu. Vali Balcı’ya Tokat Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali de eşlik etti.

 

VALİ BALCI MASAL OKUDU

Programda çocuklar Hacı Bektaş-i Veli’nin tarihe geçen özlü sözlerini izleyenlerle paylaştı. Ailelerin de katıldığı etkinlik sonrasında Vali Balcı, kütüphanede devam eden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Velilerin de bebek kütüphanesi ile ilgili görüşlerini alan Vali Balcı, çocuklara masal okudu. Pür dikkat masalı dinleyen çocuklar, Vali Balcı’yı alkışlarla uğurladı.

 

TÜM ÇOCUKLARA HİZMET VERİYOR

Kütüphanede bebeklerin görsel okuma dönemlerinde faydalanacakları oyuncaklar ve dokunmatik kitaplar bulunuyor. Modern teknolojik altyapı ve donanımlar ile zengin nitelikli ve nicelikli koleksiyonu bünyesinde barındıran, okul öncesi ile okul çağı çocuklarına yönelik faaliyetler ile onların fiziksel, bilişsel ve kavramsal gelişmeleri ile kütüphane farkındalıklarına büyük bir katkı sunuyor olan Bebek ve Çocuk Kütüphanesinden dileyen herkes faydalanabiliyor.

 

TÜRKİYE’NİN İLK BEBEK KÜTÜPHANESİ

Türkiye’de ilk defa müstakil bebek ve çocuk kütüphanesi Tokat’ta açıldı. Kütüphane fikri, ve sonrasındaki açılmasında en önemli destek 2019 yılında Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü olarak görev yapan Hamdi Turşucu’dan geldi. Ayrıca Kitap Tokat projesi kapsamında da bir çok kütüphane şehre kazandırılmaya devam ediliyor. Tokat’ın kitabın merkezi, başkenti olması için çalışmalarını sürdürdüklerini bir çok kez ifade eden Vali Balcı, zenginleştirilmiş kütüphanesi olmayan anaokulu, ilkokul kalmaması için de verdiği talimatları sık sık denetleyerek inceliyor.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/10/2021-10-07-20-19-31.jpg
2021/10/2021-10-07-20-19-34.jpg
2021/10/2021-10-07-20-19-36.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı