TÜRKİYE TEK YÜREK

TÜRKİYE TEK YÜREK

Geçtiğimiz Cuma akşamı Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan ve Tokat, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis, Suriye ve Irak gibi birçok yerde hissedilen depremin yaralarını sarmak için Türkiye tek yürek oldu

27 Ocak 2020 - 11:04

Türkiye 24 Ocak 2020 Cuma günü akşam saat 20.55’te Elazığ’da yaşanan deprem ile sarsıldı. Kandilli verilerine 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem Kilis’ten Samsun’a, Irak’tan Suriye’ye kadar; Sivas, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis, Suriye ve Irak’tan hissedildi. Elazığ ve Malatya’da yıkıma neden olan 6.8’lik deprem Tokat’ta da şiddetli hissedildi. Depremde ilk belirlemelere göre 22 kişi hayatını kaybetti. Bin 31 kişi yaralandı. Ölümlerin 18’i Elazığ’da yaşandı. 39 kişinin de göçük altından sağ olarak çıkarıldığını duyurdu.

Depremin hemen ardından Tokat Valiliği Twitter hesabı üzerinden hemen ilk resmi açıklamayı paylaştı. Açıklamada; “Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem Tokat ve çevresinde de hissedilmiştir. İl merkezi ve ilçelerimizde herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Depremin merkezindeki ve hissedilen illerimizdeki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi. Tokat Valiliği yine AFAD arama kurtarma, UMKE ve 112 sağlık ekipleri ve araçların Elazığ’daki deprem bölgesinde çalışmalara katılmak üzere olayın hemen sonrasında yola çıktığını duyurdu.

Depremin ardından Tokat ve Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri yardım için bölgeye sevk edildi. Sivas'tan bir ekip hemen bölgeye hareket etti. Tokat İl AFAD Müdürlüğünden de 2 kurtarma aracı ve 8 personel hazırlıklarını tamamladıktan sonra Elazığ’a doğru yola çıktı. İl AFAD Müdürü Süleyman Yiğit, "Yaşanan deprem sonrası ilimiz AFAD Müdürlüğüne bağlı 2 kurtarma aracı ve 8 personelimizi yola çıkardık" dedi. Sivas'tan Kızılay ekipleri de destek amaçlı bölgeye sevk edildi.

YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Kent Konseyi giyecek, gıda, battaniye gibi depremzedelerin acil temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik malzemeler için yardım kampanyası başlattı. Tokat Cumhuriyet Meydanına kurulan çadırlara Tokat halkından yardım malzemesi yağdı. Niksar Belediyesi depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Sosyal medya hesabından yapılan duyuruda deprem yaralarını hızlı bir şekilde sarmak için kıyafet, battaniye, pratik malzemeler, gıda vs olmak üzere temel ihtiyaçlara yönelik bağışların Niksar Kaymakamlığı, ilçe Belediyesi ve Kent konseyi ile ortaklaşa düzenlenen yardım kampanyası kapsamında Çilhane Camii yanında bulunan Kent Konseyi’ne getirilebileceği belirtildi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaldırım işgaline çözüm ortak adım
Kaldırım işgaline çözüm ortak adım
GOP Lisesi için ekip geliyor
GOP Lisesi için ekip geliyor