Ulaştırma Bakanına, Tokat Havalimanı sorusu

Ulaştırma Bakanına, Tokat Havalimanı sorusu

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, yeni Tokat Havalimanı için 2018 yılında yapılan iki ihaleden birine itirazda bulunan firmalar olduğunu, ihalenin iptal olması durumunda yeniden yapılıp yapılmayacağını Ulaştırma Bakanına sordu

05 Ocak 2019 - 14:54

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, Tokat Havalimanı ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Bir açıklama yapan CHP’li Durmaz, “Tokat’a 2018 yılında yeni bir havalimanı yapılmaya başlanmıştır. Gelen ödenekler dâhilinde inşaatı devam etmektedir. İncelediğinde yeni havalimanının bitirilmesi 2020 yılı içerisinde planlandığı görülmektedir. 2018 yılı sonunda yüzde 10’luk bölümü ancak tamamlanabilmiştir. Tasarruf genelgesi gereği ödenek durumuna bağlı bu sürenin ileri tarihlere aksayacağı da görülmektedir. Bu sebepten dolayı yeni havalimanı yapılana kadar mevcut havalimanın kullanılması mutlaka sağlanmalıdır.  Tokat’ta dört farklı organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Buna rağmen ulaşım sorunlarından dolayı yatırımcının tercih ettiği illerden arasında yer almamaktadır” dedi.

 

TOKATLILAR İSTANBULUN 10 İLÇESİNDE İLK SIRADA

Durmaz, “Tokat son 10 yılın en çok göç veren illerinden biridir. İstanbul’un 10 ilçesinde 1.sırada nüfusa sahiptir. Ayrıca Tokat yaş sebze ve meyve özellikle kısa sürede nakledilmesi gereken meyve bazlı iyi bir üretici bölgedir. Organize sanayi olarak 6. Bölgede olan katma değeri yüksek üretim yapacak, yatırımcının gelmesi, göçün durması ve tarımsal ürünlerin sanayiyle geliştirilmesi için mutlaka bu bölgedeki havalimanımızın çalışması gerekmektedir” diye konuştu.   

 

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na yönettiği sorular;

  1. Tokat’ta yapımı devam eden yeni Havalimanı inşaatı için 2019 yılında ödenek ayrılmış mıdır? Ayrılmış ise bu ödeneğin miktarı ne kadar olacaktır?
  2. Yeni Havalimanı yapılana kadar mevcut havalimanının kullanılabilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
  3. Yeni Havalimanı için 2018 yılında yapılan iki ihaleden birine itirazda bulunan firmalar olmuştur. İhalenin iptal olması durumunda yeniden yapılacak mıdır? Yapılacaksa kamu zararı olacak mıdır? Zarar söz konusu olursa ihaleyi yapanlar hakkında kamuyu zarara uğratmaktan soruşturma açılacak mıdır?
  4. Ya da yapılan ihaledeki hukuki sorun çözüme kavuşup ihaleyi alan firma devam edecek midir?
  5. Ülkemizde zarar eden havalimanları var mıdır? Varsa hangileridir ve zararları ne kadardır? Zarar ediyorsa neden zarar etmektedir?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza