ÜLKÜ TEKSTİL HEDEF BÜYÜTTÜ
Reklam

ÜLKÜ TEKSTİL HEDEF BÜYÜTTÜ

Tokat OSB'de 2012 yılında 80 personel ile erkek gömleği üretmeye başlayan Ülkü Tekstil, 2. Etaptaki 6 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikasına taşınarak istihdam sayısını 175'e çıkarttı. İhracat ağırlıklı fabrikanın yeni hedefi 500 çalışan ile üretim yelpazesini çeşitlendirmek

19 Temmuz 2017 - 10:25 - Güncelleme: 19 Temmuz 2017 - 10:31

Tokat'ta tekstil sektörünün can damarlarından biri haline gelen Ülkü Tekstil, hem ürettiği kaliteli erkek gömlekleriyle büyük markaların dikkatini çekerken ihracat ağırlıklı firma 18 ülkeye üretim gerçekleştirerek istihdam hedefini her geçen büyütüyor.
Tokat Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'de 2012 yılında faaliyete geçen fabrika, OSB 2. Etapta kurduğu yeni fabrikasına taşınarak erkek gömleği üretiminde son teknoloji sistem ile üretimini ihracat ağırlıklı sürdürmeye devam ediyor.

Tokat OSB 2. Etapta 6 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikasında şehir ekonomisine can veren Ülkü Tekstil'in 2017 yılı hedefleri arasında 400 kişilik istihdam hedefine ulaşarak bayan gömlek, bayan abiye ve pantolon üzerine ihracat ağırlıklı yeni tesisler yer alıyor.

Zara, H&M, Kiğılı, Karaca, LC Waikiki, Koton, Mango gibi, giyim sektöründe çok tercih edilen markalarla çalışan Ülkü Tekstil'i yeni taşındıkları fabrikada ziyaret ederek firma hakkında sahipleri Ali Ülkü ve Oğlu Sami Ülkü'den bilgiler aldık. Baba-Oğul bize fabrikayı da gezdirerek gömlek üretimini bizzat yerinde göstermiş oldu.

Ülkü Tekstil İnşaat Gıda Petrol, Emlak, Turizm Tic. LTD. ŞTİ. Sahibi Ali Ülkü ve oğlu Sami Ülkü, firma hakkında bilgileri verdi. Ali Ülkü, tekstil işini yaklaşık 25 yıldır yaptıklarını, fabrika olarak ise yaklaşık 10 senedir sektörde hizmet verdiklerini söyledi. Antalya'dan Tokat'a yatırım yapmak için geldiklerini 80 kişiyle çalışmaya başladıkları fabrikada istihdam sayısının 175'e çıktığını ve yaşanan büyüme sonrası yeni yerlerine taşınma ihtiyacının doğduğunu ifade etti.

18 ÜLKEYE GÖMLEK İHRAÇ EDİYORLAR
Daha önce kirada iken kendi yerlerine taşındıklarını söyleyen Firma sahibi Ali Ülkü, fabrikalarının yeni yerlerinde bin 500 metrekare daha kapalı alan yapıldığını 150 kişilik bir istihdam alanı daha oluşturarak 2 ay içerisinde faaliyete geçireceklerini söyledi. Burada penye ve pantolon üzerine üretim yapacaklarını bildiren Ali Ülkü, şuan erkek gömleği üreterek yurtdışında 18 ülkeye gömlek ihraç ettiklerini söyledi.

HAVAALANI SORUNU YABANCI YATIRIMCIYI KAÇIRDI
Tokat'ta iş dünyasının yaşadıkları zorluklardan bahseden Ali Ülkü Havaalanı sorununa değinmeden geçemedi. Ülkü, “İtalyanlar, İspanyollar ticari amaçlı gelecekti ancak havaalanımız yok diye gelmediler” dedi. Hedeflerinin çalışan sayısını 500 kişiye çıkartmak olduğunu söyleyen Ülkü, fabrikadaki tüm kapalı alanları kademe kademe faaliyete geçirerek jean pantolon, gömlek ve thişört üretimi yapacağız” diye konuştu.

TOKAT OSB, 6. BÖLGE TEŞVİKLERİ KAPSAMINA ALINMALI
Tokat OSB'ye yapılacak yatırımların 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınmadığına dikkat çeken Ali Ülkü Gümüşhane, Erzincan'ın 6. Bölge kapsamına alındığını ancak Tokat'ın alınmadığını, 22 Nisan tarihinden sonra 22 bölgeye özel statü verildikten sonra pazarlamada sıkıntı yaşanmaya başlandığını da söyledi. İşletmeciler açısından hiçbir avantaja sahip olmadıklarını sadece 22 vilayetin bundan faydalanabildiğine dikkat çeken Ülkü Tokat'ın da 6. Bölge kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

OSB'YE MİNİBÜS OLMAMASI İŞÇİLER AÇISINDAN ZORLUK
Ali Ülkü , “Kendi makine ekipmanımızı kendi imkanımızla alıyoruz. Şartlar gereği dışarıdan yatırımcı buraya gelmek istemiyor” dedi. Tokat OSB'nin ihtiyaçlarından da bahseden Ali Ülkü, Cami, sağlık ocağı talep ettiklerini en büyük sorunlarının ise OSB'ye minibüs olmaması olduğunu söyledi. Minibüs servisi olması lazım. Sabah, öğle, akşam 2'şer kez minibüs koyulmasını istiyoruz. Çünkü çalışan işçi hastaneye gitmesi gerekiyor mesela ama gidiş geliş sıkıntısı yaşıyor. Özel arabası olması gerekiyor. Bizim servislerimiz var ama servisi kaçırsa sonra gelmesi sıkıntı oluyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor