Vali Balcı gazete sahipleriyle projeleri konuştu

Vali Balcı gazete sahipleriyle projeleri konuştu

Tokat’ta günlük yayın yapan gazete sahipleri Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’yı makamında ziyaret etti.

09 Ocak 2020 - 11:08 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 19:23

Güneş gazetesini temsilen Güneş yayın grubu başkanı Mehmet Aktürk, Hürsöz ve Sesimiz gazetesi sahipleri İlhan ve İhsan Uluözlü kardeşler, Tokat Haber Gazetesi sahibi Kemal Özdilek, Tokat gazetesi sahibi Fatih Kılıç, Vali Balcı tarafından kabul edildi.
Yaklaşık bir saat süren görüşmede, 2019 yılının bir değerlendirmesi yapılarak, 2020 yılında yapılması planlanan projelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.


ŞEHRİMİZİ 400 PROJE İLE 2023’E TAŞIYACAĞIZ


Tokat valiliğinin koordinasyonu ve liderliğinde yürütülen 20 ana başlıkta takip edilip izlenilen, 400 proje ile ilgili gazete sahiplerini bilgilendiren Vali Balcı, göreve geldiği günden bu yana, Tokat’ la ilgili düşüncelerini de misafirleri ile paylaştı.
Tokat ekonomisini ve geleceğini 2023’e taşıyacak projelerin başında Eğitim Tokat, Tarım Tokat, Kültür ve Turizm Tokat ve Sanayi Tokat’ ın geldiğini ifade eden Vali Balcı, bu konuda Tokat’ın önünün açık olduğunu ifade etti. Gelirlerimizin artması ve kalkınmada ilimizi daha iyi noktalara getirmek için birlikte gayret göstermeliyiz. Tokat gelir anlamında bulunduğu sıraların çok üzerinde bir yapıya sahip. Bunu hayata geçirmek için motivasyonumuzu bozmadan gayretle çalışmamız ve insanımıza kazandırmamız gerekiyor. 

Münbit arazilere sahip olan şehrin, tarımı hayvancılığı ve bitki örtüsünün buna müsait olduğunu söyledi. Hedefleri arasında OSB’ ye de yeni yatırımcılar getirerek, istihdamı artıracak tedbirler almak olduğunu söyleyen Balcı bu konudaki düşüncelerinide misafirleri ile paylaştı.

 

TARIM TOKAT’LA İNSANLARIMIZI YENİDEN TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ


Tarım Tokat’la birlikte, Niksar da ceviz üretimini Türkiye’de adından söz edilir noktaya getirmek için çabaladıklarını ifade eden Vali Balcı, Aralık ayının sonuna kadar 244.590 adet ceviz fidanının merkez ve tüm ilçelerde üreticilere dağıtıldığını söyledi. “Ayrıca bu projede Niksar İlçesi Serenli beldesinde, 2.020 dekar alanda, Niksar Hüseyingazi köyünde 1.150 dekar alanda ve Merkez İlçe Bakışlı köyünde 550 da'lık alanda toplu kapama ceviz bahçeleri tesis edilmiştir”dedi. Erbaa bölgesinin asma fidanları ve seracılıkla, yine kazovada seracılık ve bağcılıkla ilgili önemli desteklerin verildiğini ifade eden Balcı, Sulusaray ve Artova bölgesinde hayvancılık destekleri, Başçiftlikte geç vakit kiraz bahçeleri ile Tarım Tokat projesinin insanları yeniden toprağına bağlayacağının önemine değindi. Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var projesi ile vatandaşlarımıza 100 bin koyun dağıtacağız diyen Balcı: “ Köylüyü yeniden toprağına bağlayacağız” dedi.

 

HAYVAN HASTANESİ ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR

Tokat gelecekte ekilebilir alanları ve hayvancılıkta yapacağı atılımlar ile kendisinden söz ettiren bir il olacak. Tarım Tokat kapsamında büyük ve küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için “Köyümde yaşamak için bir “Sürü” Nedenim Var” projesini hayata geçirdik. Sahipsiz hayvanlarımızın bacakları, kolları, kanatları kırıldığında biz bunları tedavi ettiriyoruz. Özel İdaremizden bunların tedavisi için bütçe ayırıyoruz. Ayrıca bir tane de hayvan ambulansı kiralayacağız. Bu bizim hem görevimiz hem de inancımız gereğidir. Hayvanlarımız bizleri ilgilendiriyor, onlarda bizlere emanet.Özellikle Tokat Belediyemiz ile birlikte oluşturacağımız hastane ve ambulans hizmeti çalışmalarımız devam ediyor, kısa sürede hayata geçmiş olacak.

 

OSB’ Yİ VALİ VE BELEDİYE BAŞKANINDAN AYRI DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL


Sanayi ve teknoloji Tokat’ta hedeflerinin Tokat’a yeni yatırımcılar getirerek OSB’ yi ayağa kaldırmak olduğunu söyleyen Balcı: “OSB’nin alt yapısı için il özel idaresinden 2 milyon lira ayırdık. Hayırsever bir vatandaşımız buraya kreş yapacak. 5000 kişinin çalıştığı OSB’de yaklaşık 2000 kadın çalışıyor ve bir kreş yok. Bu bizim eksiğimiz. Ayın 17’sinde OSB’ de sanayiciler bir seçim yapacaklar. Temsilcilerini seçecekler.Burada bir yönetim değişikliğine gideceğiz. Ben bu şehrin valisiyim. OSB’yi bu şehirden ayrı düşünmemiz mümkün değil. Seçimden sonra yönetim kurulunu yeniden düzenleyeceğiz ve birlikte çalışacağımız bir ekiple yönetim kurulu başkanı olarak, ilin valisi olarak, ne gerekiyorsa yapacağız. Geçmiş dönemde bir takım hatalar yapılmış. OSB’ den vali ve belediye başkanını uzaklaştırmak şehre hiçbir şey kazandırmaz Artık büyük düşünmek zorundayız.” dedi.


Hızır Tokat projesi ile yüreğine dokunmadığımız hiçbir vatandaşımız kalmayacak diyen Vali Balcı, bu şehirde aç kalmış, açıkta kalmış, çaresiz bir insan varsa, biz ona ulaşmak, problemini çözmek zorundayız, tüm ilçelerimizde arkadaşlarımız kapı kapı dolaşarak, vatandaşlarımızın hatırını soruyorlar. Hiçbir problemi olmayan vatandaşımıza da sayın cumhurbaşkanımızın ilin valisinin selamını götürüyorlar. Böylece yüreğine, gönlüne dokunmadığımız hemşerimizi bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kitap Tokat projelerimizle Z kütüphanesiz okulumuz kalmadı. Kütüphane sayısını 2 katına çıkardık.” dedi.


Spor Tokat’la bireysel ve takım sporlarında önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyen Balcı: “ Güreş eğitim merkezlerimiz, spor salonlarımızla, sporu tabana yaymak için önemli adımlar attık. Son günlerde gelen şampiyonluklar, birincilikler, ilerleyen günlerde dahada artacak.” dedi.

 

ORTADA BİR BAŞARI VARSA BU SAHADA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN ESERİDİR


Tokat’ta son derece uyumlu bir ortam olduğunu vurgulayan Vali Balcı: “ Ben Ardahan’dan çıkıp tahsilimi tamamlayıp bu ülkeye hizmet için yola çıktım. Ben devletim ve milletim adına görev yapıyorum. Sayın milletvekillerimizle, Belediye başkanımızla, üniversitemizle, STK larımızla,son derece uyum içersinde bir çalışma yürütüyoruz. Ortada bir başarı varsa bu başarıda en büyük pay, sahada çalışan ve emeği ile projeleri yürüten arkadaşlarımızındır.” Dedi.

Misafirlerine ziyaretleri dolayısı ile teşekkür eden Balcı, ziyaret anısına, gazeteci Yavuz Donat’ın OFF THE RECORD isimli kitabını hediye etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Reşadiye'de bir köye daha karantina
Reşadiye'de bir köye daha karantina