Çiftçilerle Kiraz Hasadı Yaptı

Çiftçilerle Kiraz Hasadı Yaptı

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kemalpaşa köyünde düzenlenen kiraz hasadı programına katıldı.

17 Haziran 2020 - 00:39 - Güncelleme: 18 Haziran 2020 - 20:43


Çiftçilerle birlikte kiraz hasadı yapan Vali Dr. Ozan Balcı, “Sizlerin başarılarını paylaşmak, alın teri ve göz nuru ile yetiştirdiğiniz kirazların toplanmasında sizlerle bir araya gelmekten mutluyum. Hepinizi tebrik ediyorum.” dedi. 


OKA desteği ile Kemalpaşa, Akyamaç, Kocacık, Günevi ve Kömeç köylerine Kiraz Paketleme Tesisi kazandırılacağı müjdesini veren ValiDr. Ozan Balcı, “Çok çalışkan çiftçilerimiz var. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız.” diye konuştu.


Tokat tarım memleketi ve tarımın başkenti olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,“Tokat’ta şu ana kadar çok güzel işler oldu. Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah devletimizin desteği ile elele vererek, tarımı daha da ileri götüreceğiz. OKA destekli kiraz paketleme tesisini Kemalpaşa, Akyamaç, Kocacık, Günevi, Kömeç köylerimize de kazandırmış olacağız.” diye konuştu.


Tarım Tokat kapsamında yapılan çalışmalar ve hedefler hakkında bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, şunları kaydetti. “Tarımın, üreticilerin, üretimin dostuyuz. Çiftçilerimizi tebrik ediyoruz.” dedi.


Vali Dr. Ozan Balcı:
-    OKTAM karşısında yaklaşık 65 bin adet meyve fidanı yetiştiriyoruz. Sonbaharda çiftçilerimize dağıtacağız. 
-    Tokat’ta geçen yıl 250 bin ceviz diktik. Serenli’de 2 bin 200, Hüseyingazi’de bin 200, Bakışlı’da 600 dönüm olmak üzere Türkiye’nin en önemli ceviz bahçeleri kuruldu. 150 bin daha cevizimiz var yetiştiriyoruz, bunlara Niksar cevizi aşılanıyor.
-    Ortalama 400 bin cevizi de toprakla buluşturmuş olacağız. 
-    Yine inşallah bu sene 5 yılda 5 bin dönüm sera kurmayı hedefledik, bu sene 1000 dönümünü gerçekleştiriyoruz. 
-    Yine çilekte 5 bin dönümü hedeflemiştik, yaklaşık 1000 dönümünü kurduk. 
-    Kaba yem bitkisi üretiminden, buğday üretimine kadar desteklerimiz devam ediyor.
-    Tokat 10 milyon arazisi olan bir yer. Bunun yaklaşık 3 milyon 700 bin civarı tarıma elverişli alan. Bunun 2 milyon 300 bini sulanabilir alan. Şuanda bunun 570 bin dönümü sulanabiliyor. Devletimizin yatırımları devam ediyor, inşallah devletimizin imkanları ile yapılan göletler ve barajlar bitince 300 bin dönüm arazi daha sulanacak. Böylece tarımsal hasıla iki katına çıkacak. 
-    Tarıma çok büyük önem veriyoruz, Özel İdare kaynaklarını aktarıyoruz. Tarımsal Kırsal Kalkınma Kurumu çok güzel işler yapıyor. Tarım Bakanlığımızın çok büyük destekleri var. Kıymetli ve çalışkan çiftçilerimiz var. Ele ele vereceğiz. Tokat’ı tarımın başkenti yapacağız. Bu konuda iddialıyız. Tarımın parlayan yıldızı olacağız. 
-    İnşallah tarımsal sanayinin de merkezi olacağız. İhracata dayalı tarımın merkezi de olacağız. 
-    Tadı, kokusu, rengi ve aromasıyla çok güzel ürünlerimiz var. Bu ürünlerimizi dünya pazarları ile buluşturacağız. Buna canı gönülden inanıyorum. 
-    Şenyurt’ta fidanlarımız var. İnşallah 10 yılda 10 milyon fidan üreteceğiz. 
-    Erbaa’da çiçekçilerimiz var, yeni üretim alanları ve soğuk hava depolarının yapılmasını sağlayacağız.  Tokat’ta ivme kaydedeceğiz. Şuan 62 dekar alanda çiçek yetiştiriliyor. 2020 yılında TKDK destekleri ile 100 dekar kapalı çiçek yetiştirme alanı yetiştirmeyi hedefliyoruz.
-    Bunun dışında sera çok önemli.“5 Yılda 5 Bin Dönüm Sera Projesi” kapsamında bu sene 1000 dönüm alanda sera alanı kurmayı hedefliyoruz.
-    Yine büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa destek veriyoruz. 
-    Küçükbaş hayvancılıkta biliyorsunuz, Kredi Garanti Fonu teminatı ile 150 milyon TL kredi aldık ve Ziraat Bankası ile protokol imzaladık. Çiftçilerimize devletimizin imkanları ile 100 adet koyun veriyoruz. Tam 100 bin koyunu 1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli sıfır faizsiz olarak çiftçilerimize vermeyi hedefliyoruz.
-    Pazar Çayköy’de çiftçileri birleştirdik. Bin 500 dönüm bağcılık yapacağız. 1500 dönüm de parsel parsel vatandaşlarımıza yapacağız. Amacımız Tokat çiftçisinin zenginleşmesi.
-    Tokat’ta şuandaki 30 bin arı kovanını 3 yılda 150 bin, 10 yılda 1 milyona çıkarılmasını hedefliyoruz.Bunu önemsiyorum ve arıcılığa desteğim tam.
-    Yeni önemli projelerimiz kapsamında Başçiftlik’te 1000 dönüm geç turfanda bahçesi kuracağız. Burada vatandaşlarımızın arazisini birleştirdik.Çilek, kiraz, elma, armut, erik çeşitlerini dikeceğiz.
-    Geçen sene 250 dönüm, bu sene ise 400 dönüm çilek diktik. Hedefimiz 2 bin dönüm alanda çilek dikimi.
-    Bizim işimiz milletimizin çalışkan insanlarımızın işini kolaylaştırmak. Onlara yardımcı olmak, destek vermek. Güzel çalışmalar oluyor,bundan gurur duyuyorum. 
-    Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı olacak. Buna kalpten inanıyorum. Her zaman çiftçinin yanındayız, toprakla uğraşan insanların yanındayız. Onların dostuyuz. Allah kaza, bela, keder vermesin. İşlerinizde kolaylıklar versin. Kiraz hasadınız hayırlıve bereketli olsun.” dedi.


Programa Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, tarım teşkilatı yetkilileri, kamu kurum temsilcileri ve çiftçiler katıldı.


Yurt Dışına Kiraz İhracatı Yapan Tır Uğurlandı
ValiDr. Ozan Balcı, daha sonra  Kemalpaşa köyünde, yurt dışına kiraz ihracatı için yükleme yapılan tırı uğurladı. Vali Dr. Ozan Balcı,“Tokat’ın tadı, kokusu, rengi ve aromasıylaçok güzel kirazları var. Daha nice kamyonları yurtdışına uğurlamak istiyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin.” dedi.

2020/06/2020-06-18-20-42-53.jpg
2020/06/2020-06-18-20-42-56.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ