Vatandaşa ücretsiz düğün imkanı

Vatandaşa ücretsiz düğün imkanı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yeni döneme dair projelerden ip uçları vermeye başladı. Bunlardan birini açıklayan Eroğlu, “Mahalle Sosyal Tesisleri yapacağız. Sosyal tesisin içerisinde mahalle sakinlerimizin ücretsiz bir şekilde düğünlerini yapabileceği aşçısı olan alanlar oluşturacağız. Belirli bir geliri olan ailelerimize bu mekanlardan faydalanacak” dedi.

04 Şubat 2019 - 12:07

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu çeşitli nedenlerden dolayı ertelenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü için planlanan basın toplantısını Sivas Termal Otelde gerçekleştirdi. Sohbet içerikli geçen toplantıda önümüzde ki dönem de yapmaya düşündükleri projeler hakkında ip uçları veren Eroğlu geçmiş beş yılını da kısaca özetledi. Geçen 5 yılda yaptıkları çalışmalar konusunda konuşan Başkan Eroğlu; “Biz vatandaşlarımızla birlikte başardık. Onların desteği ile bir dönemi güzel çalışmalar yaparak geride bırakıyoruz. İnşallah bundan sonra da birlikte başarmaya devam edeceğiz. 61 proje dedik 91 proje yaptık. Sadece yatırıma tam 350 milyonluk para ayırdık. Nüfusta, istihdamda, yeni iş yeri açılışlarında, yeni işçilerin çalışması anlamında, konut yapımında şehrimiz hep ileriye gitti. Hep devamlı büyüyen ve gelişen bir şehir olduk. Yıllardan beri konuşulan başta meydan projesi olmak üzere, kapalı pazar yeri gibi, çöp alanı rehabilitasyonu gibi, Yeşilırmak’ın güzelleştirilmesi gibi bunlara benzer pek çok proje ile şehrin gereksinimlerine göre, şehre vizyon katacak işler yaptık. Bunları yaparken de alt yapıyı da unutmadık. Alt yapı ilgili de çok ciddi çalışmalar yaptık. Trafik konusunda akıllı trafik sistemleriyle bugün yüzde 30’lara varan bir iyileşme yakaladık. 3 tane otopark yaptık. İnşallah bundan sonra da trafiğe çözüm anlamında birçok çalışmayı da ortaya koyacağız” dedi.

“HERKESİN OYUNA TALİBİM”

Başkan Eroğlu, yeni dönem için her Tokatlının oyuna talip olduğunu ifade ederek; “Ben Tokat’ta her hanelerdeki oylara talibim. Her hanede, her insanın oyuna talebiz. Tabi bu çalışmaya, nasibe ve gayrete bağlıdır. Ama biz Tokat’ın bütün oylarına talibiz.  Biz herkese eşit bir mesafedeyiz. Hamd olsun bugün 5 yıllık bir yürüyüşümüz var. İnsanlar çalışmalarımızı gördü, değerlendirdi. İnsani ilişkilerimiz belli bir boyuta geldi. Geçirdiğimiz bu 5 yıl önümüzdeki döneme bir referans olacak. Bunun için biz herkese eşit davrandık diyoruz. Hizmetimizi adil bir şekilde yaptık. Bundan sonra da böyle olacak. Biz herkesi kucaklamaya devam edeceğiz inşallah. Gelişen, çehresi değişen ve büyüyen şehrimizin 5 yılda kat ettiği mesafenin daha da artması için biz yola çıkmaya hazırız. İnanıyorum ki bu noktada değerli Tokatlı hemşerilerimiz de gerekli desteği bize verecek. Biz en yüksek oy oranını almak için çalışacağız. İnşallah Tokat’a yeniden hizmet edebilmek için yollara koyulup aşkla, şevkle, heyecanla, gece gündüz demeden, yaz kış demeden çalıştık. Bundan sonra da inşallah yolumuza hep beraber devam edeceğiz” diye konuştu.

“BÜTÇEMİZ İKİ KAT ARTTI”

Şehirlere ayrılan bütçelerin artışında belediye başkanlarının etkisi olduğunu söyleyen Eroğlu, “her belediye ye devletten nüfus başına para geliyor. Bizim şehrimizde yüzde 50-51 civarında bir orana sahip. Geri kalan yüzde 50 ise belediyenin öz kaynaklarıdır. Biz ilk göreve geldiğimiz 2014 yılının sonunda, bütçemiz 88 milyondu, şuanda ise 160 milyon civarında bir bütçemiz var. Ortalama iki katına çıkmış durumda bütçemiz. Yeterli değil daha fazla olacak ki daha iyi hizmet verelim. Bütçe ne kadar çok olursa hizmet o kadar fazla olur” ifadelerini kullandı.

MAHALLE BAZLI DÖNÜŞÜM

Yeni döenmde kentsel dönüşmün artacağını ancak mahalle bazlı ilerleyeceğini Eroğlu, “bu güne kadar Tokat’ta yapılan kentsel dönüşümler yıkılıp yerine yapılması şeklinde oldu. Mevcut binalar yıkılıp toplu bir kentsel dönüşüm yapılmadı. Biz böyle olmasın diyoruz ve olmayacak. Biz belediye olarak toplu şekilde kentsel dönüşüm yaparak yolları geniş, park alanları, sosyal donatı alanları olan bir hale büründürmek istiyoruz. Ama bu işi yaparken de çok katlı binaları tercih etmemeyi düşünüyoruz. Binaların yüksekliği 7 katı geçmeyecek şekilde dizayn etmeyi düşünüyoruz. Kentsel dönüşümde ve yapılaşmada yüksek kat konusu benimde yeniden değerlendirmem gereken bir konu. Önümüzdeki yeni dönemde de bu konuyu değerlendirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“VATANDAŞA DÜĞÜN DESTEĞİ”

Yeni dönemde yapacakları projeler hakkında da açıklamalarda bulunan başkan Eroğlu, şehrin iki ayrı bölgesinde vatandaşların düğün ve nişanlarını yapabilmeleri için Mahalle Sosyal Tesisleri yapacaklarını söyledi. Eroğlu, “Yer altı çarşısı ile ilgili yeni bir projemiz var. Yeraltı Çarşısı’nı yeni dönemde yapacağımız proje ile komple yenileyeceğiz. Yeni dönemde yapacağımız bir başka projemizde; Ali Paşa Camiinden itibaren oradaki dükkanların rehabilitasyonu ve çevresinin düzeltilmesi konusunda çalışma yapacağız. Oradaki dükkanların içini ve dışını tarihe uygun yapalım istiyoruz. Bir başka yeni dönemde yapacağımız projemizde, Sulusokak bölgemizde ve Çay Mahallesi tarafında 3-4 mahalleyi kapsayacak olan Mahalle Sosyal Tesisleri yapacağız. Bizimde bu iki alanda yapacağımız projemiz dahilinde sosyal tesisin içerisinde mahalle sakinlerimizin ücretsiz bir şekilde düğünlerini yapabileceği alanlar oluşturacağız. Belirli bir geliri olan ailelerimize bu mekanlardan faydalandıracağız. Bunun yanında sosyal tesisin içerisinde spor salonları yapacağız. Kadınların hanımellerinde fitness salonları var. Ama erkeklerin yok.  Yapacağımız bu iki tesissin içerisinde böyle alanlar oluşturup halkımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

AÇILIŞLARA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GELEBİLİR

Biten projelerin açılışlarını Mart ayı içerisinde yapacaklarını belirten Eroğlu, “Bizim açmayı düşündüğümüz 5 tane bitmiş projemiz var. Kanal Tokat, Meydan, Şehir Müzesi, Kapalı Pazaryeri ve El Sanatları Merkezi olmak üzere 5 tane biten projemizin açılışını Mart ayında yapmayı düşünüyoruz. Şehir müzesine Kültür Bakanı yada Milli Eğitim Bakanını getirmeyi düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanımızla görüştük Şubat ayı içerisinde gelebilirim dedi. Şubat ayında Milli eğitim Bakanımızla Şehir Müzesini açabiliriz. 3 tanede seçim irtibat büromuzda açılış yapacağız. Tokat yavaş yavaş seçim havasına girecek. Tokat’ta 30 tane seçim irtibat bürosu olacak ama 6 tanesi açık kalacak. Bu 6 tanesinin de 3’ünde açılış yapacağız. Bunları Şubat ayı içerisinde yapacağız. Bir başka merkezde vakıfların onardığı tarihi mekanların açılışı konusu var. Cumhurbaşkanımızın gelme ihtimali var. Bizim açacağımız yerleri de cumhurbaşkanımızın gelişine denk getirip açabiliriz” dedi.

BELEDİYE MECLİSİNE TAZE KAN

Meclis üyelerinde yenilenme yapacaklarını söyleyen Eroğlu, “Yenilenme Ak Partinin en önemli düsturudur. Bizimde şuanda meclis yapımızda toplam 31 üyemiz var. 21 Ak Parti, 10 MHP’nin meclis üyesi var. Bizde haliyle yenilenme yapacağız. Bizde bu 21 arkadaşımızla devam etmek isteriz. Ama bu bir süreç olduğu için mecburen bizimde yenilenmemiz lazım. Yüzde 40 civarında kalma, yüzde 60 civarında ise yenilenmeyi öngörüyoruz. Teşkilatımızla ve vekillerimizle istişare halindeyiz. Önümüzdeki 10 gün içerisinde bunu da netleştirmiş oluruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Sırrı Sürer

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x