>
VERGİ CEZALARI TEBLİĞLERİ DE GAZETE İLANLARINDAN KALDIRILIYOR

VERGİ CEZALARI TEBLİĞLERİ DE GAZETE İLANLARINDAN KALDIRILIYOR

Meclis’teki “vergi torbasıyla” bir darbe daha indiriliyor. Vergi cezası tebliğleri artık yerel ve ulusal gazetelerde ilan olarak yayımlanmayacak. Yerel basını üzen bilgi Milletvekili Cavit Arı’dan geldi.

07 Ekim 2021 - 20:22

Tokat’ta ilan ve reklam gelirlerinin düşmesi ile birlikte birleşmeler gerçekleşmişti. 9’dan 4’e, 4’ten 2’ye düşen gazeteler ilan ve reklam gibi desteklerle halka hizmet verme gayretinde. Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan habere göre TBMM’deki “vergi torbasıyla” vergi cezası tebliğleri artık yerel ve ulusal gazetelerde ilan olarak yayımlanmayacağı duyuruldu. Anadolu’daki birçok gazete ve gazeteciler de yapılan açıklama sonrasında genel kurulun alacağı kararı bekliyor.

AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir’in verdiği teklifle Vergi Usul Yasası’na göre bazı tebliğlerin nasıl yapılacağı da düzenleniyor. Buna göre “tebliğin konusu her biri için ayrı ayrı olmak üzere 3 bin 600 TL’den fazla vergi veya vergi cezasına taalluk ettiği takdirde” ilanın, doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) ya da kamu idaresinin sitesinde yayınlanması yeterli olacak.

 

CHP’Lİ CAVİT ARI DUYURDU

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, kamu ilanlarının basının, özellikle de yerel basının ekonomik anlamda en önemli “can suyu” olduğuna dikkat çekerek “Zaten yeterince ekonomik sıkıntı içerisinde olan bilhassa yerel basının en önemli gelir kaynaklarından birinden mahrum edilmesi, yerel basın adına ve basın özgürlüğü adına ciddi bir sıkıntı ve olumsuz sonuç doğuracaktır” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de “Bu değişiklikle ilanen tebligattan elde edilecek gelir açısından yerel basın önemli bir yoksunluğa düşecektir” değerlendirmesini yaptı.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, 2020’de 1 milyon kadar ödeme emrini ilanen tebliğ ettiklerini söyledi. Komisyonda madde, hiçbir değişiklik yapılmadan aynen kabul edildi. Genel kurulda da bir değişiklik yapılmaması halinde yerel ve ulusal gazetelerin önemli bir ilan geliri daha kesilmiş olacak.

 

KEMAL ÖZDİLEK: “ŞAŞKINIZ”

Küresel Gazeteciler Konseyi Tokat İl Temsilcisi Kemal Özdilek de son dönemde tasarruf tedbirleriyle birlikte ülke genelinde yerel ve ulusal basının gelirinde bir azalma olduğunu dile getirerek, son teklifin genel kurulda kabul edilmesiyle basın camiasının bir kez daha gelir kaybı ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Pandemi döneminde birçok sektöre pozitif ayrımcılık yapılırken, gazetelerin ilan ve reklam gelirlerinde peş peşe yaşanan gelir kayıplarından dolayı şaşkınız ifadesini kullanan Özdilek, komisyonda hiçbir değişiklik yapılmayan maddenin genel kurulda bir değişiklik yapılmadan kabul edilmesinin istihdama da olumsuz etkileri olabileceğini dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x