“Yandaş sendikacılık aldı yürüdü!”

“Yandaş sendikacılık aldı yürüdü!”

Sağlık Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Önür, “Yandaş sendikacılık, parti sendikacılığı aldı yürüdü ne yazık ki. Siyasi partilerin ya da onlara yakın sendika, ya da sendikaların, ya da sendikalara yakın siyasi parti olamaz olmamalıdır” dedi.

09 Ağustos 2018 - 00:47

26 Haziran 2018 tarihinde yapılan Sağlık Bir-Sen Kongresinde Genel Başkan seçilen Hasan Önür, Yeni yönetim kurulunda görev alan Yıldırım Akgül, Salim Gürel, Murat Aba, Ramazan Karadeniz, Ali Kala ve sendikanın bağlı bulunduğu MESK Genel Başkanı  Muzaffer Kala ile sendikal çalışmalarını yürütüyor.

Sendikacılığın ülkemizde amacına hizmet etmediğine değinen Hasan Önür, “Yandaş sendikacılık, parti sendikacılığı aldı yürüdü ne yazık ki. Siyasi partilerin ya da onlara yakın sendika, ya da sendikaların, ya da sendikalara yakın siyasi parti olamaz olmamalıdır” dedi.

 

SENDİKA YÖNETİMLERİ HER KURUMA EŞİT MESAFEDE OLMALI

Sağlık Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Önür, “Sendikaların var olma nedenleri bellidir. Sendikalar, üyeleri olan insanların, çalıştıkları özel sektör ya da kamu kurumlarına karşı başta ekonomik olmak üzere özlük haklarının iyileştirilebilmesi için meşru zeminde mücadele ederler. Bu nedenle sendika yönetimleri, her siyasi parti ve her kamu kurumuyla diyaloğu olmalı, her kuruma eşit mesafede bulunmalıdır. Oysa günümüzde ülkemizde siyasi iktidarlara ve ve bazı siyasi partilere yakın olmaya çalışan, o kanaldan kendilerine siyasi rant elde etmeye çalışan sendikalar ve sendikalar üzerinde tahakküm kurmaya çalışan siyasi partiler var. Bu görüntü sendikacılık anlayışını derinden zedelemekte, özellikle kamu görevlilerinin sendikalara bakış açısını negatif anlamda etkilemektedir” diye konuştu.  

 

“SENDİKALARA TEHDİT ALTINDA ÜYE OLUYORLAR”

Bu gün üye sayısı fazla olan kamu görevlileri sendikalarına üye olan çalışanların çoğunluğunun sendikalara tehdit altında ve mevki makam rüşvetiyle üye olduğunu öne süren Önür, “Bizler MESK ve Sağlık Bir-Sen olarak bu anlayışı yıkmak, çalışanların sendikalara güvenini yeniden yıkmak, çalışanların sendikalara güvenini yeniden sağlamak için zorlu bir mücadeleye başlamış bulunmaktayız. Sağlık Bir-Sen hiçbir siyasi partinin, hiçbir kamu bürokratının yan kuruluşu, arka bahçesi olmayacak” dedi.

Önür, Sağlık Bir-Sen olarak sadece üyelerin sendikal haklarını kazanımı, ekonomik ve özlük hakları bakımından refaha kavuşturulmaları için mücadele edeceklerini söyledi.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol