Yayaya öncelik veren Proje devrede

Yayaya öncelik veren Proje devrede

İçişleri Bakanlığı’nın, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlattığı proje kapsamında dün Tokat’ta 52 yaya geçidinde yapılan trafik etkinliğinde vatandaşlar bilgilendirildi. Vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanının da katıldığı etkinlikte renkli görüntüler yaşandı

07 Şubat 2019 - 16:11

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla dün 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında  eylem yaptı. Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi, kampanya  ve tanıtımlarla  kamuoyuna duyuruldu.

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla yürütülen çalışma kapsamında dün Tokat’ta saat 12.00-13.30 arasında, yaya ve okul geçitlerinde etkinlik çerçevesinde 3 bin el ilanı dağıtılarak İl merkezinde bulunan 52 yaya geçidinde 17 ekip ve 112 personel ile birlikte öncelikli trafik konulu etkinlik yapıldı.

Cumhuriyet Meydanında bulunan yaya geçidinde ise Tokat Valisi Dr Ozan Balcı,İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan ve kurum amirlerinin katılımı ile etkinlik düzenlendi. Burada okul çıkışı toplanan öğrencilere yaya geçidi kullanmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda bilgi verilerek broşür dağıtılırken çocuklara aynı zamanda yine Bakanlık projesi kapsamında Kırmızı Düdük dağıtıldı. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı sürücülere de broşür dağıtarak trafikte yayalara öncelik verilmesi konusunda bilgilendirdi. 

52 YAYA GEÇİDİNDE 112 POLİSLE BİLGİLENDİRME YAPILDI

Yaya Öncelikli Trafik Yılı etkinliğiyle ilgili bilgi veren Dr. Ozan Balcı insanların yolun karşısına geçerken dikkatsizlik ve basit kazalarda yaralanmaları, hayatını kaybetmeleri gibi olayların önüne geçmek için uygulamalara ağırlık verilmeye devam edileceğini ifade ederken "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın başlığı altına eylem yapıyoruz bugün. İlimizde 52 noktada 17 ekibimiz 112 personelle bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Buradan hemşehrilerimize ilan ediyoruz, bu sene yaya yılı. Bütün sürücülere buradan şunu belirtmek istiyorum trafikte önceliği yayalara vereceğiz. Bu bizim kültürümüz de de var" diye konuştu.

“İNŞALLAH PROJEYE TOKAT LİDERLİK EDECEK”

Hiçbir canın kaybını veya yaralanmasını istemediklerini belirten Vali Balcı, “Devlet olarak, devletimizin kurum ve kuruluşları olarak İçişleri Bakanlığımızın başlattığı bu projeye destek verip yıl boyunca da etkinliklere devam edeceğiz. Bütün kamu kurum ve kuruluşları, okullar, yerel yönetimler bu işe destek verecek. Tokatlı hemşerilerimizden talebimiz yaya önceliğine daha çok öncelik vermeleri. Tokat baktığınız zaman bin yıllık Türk şehri. Danışmentliler’den başlayıp Selçuklular, Osmanlıdan bugüne akıp gelen bütün kültürel birikimi kısacası maddi ve manevi birikimi bugüne kadar getiren, Türkiye’nin mayası olan bir şehir. Tokat’ta yaşayanları da görüyorum davranışlarında şehirli insanın özelliklerini görüyorum. Tokat demlenmiş bir şehir. Demini almış, insanları demlenmiş. Sosyal davranış kuralları, hiyerarşisi oturmuş kadim bir şehir. Böyle bir şehirde trafik kurallarına uymak gerekir. Çünkü trafik kurallarına uymak şehirli bir toplum olmanın en önemli özelliği. Tokat’ta da bu ziyadesiyle var. İnşallah 2019 yılı Öncelik hayatın, öncelik yayanın projesine de Tokat liderlik yapacak. Tokatlı hemşerilerimizden bunu istiyorum. Hepsine de kazasız belasız ağız tadında sürüşler diliyorum” dedi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x