OLMAZ DENİLİRDİ… 12 Ocak 2015…
Kemal ÖZDİLEK

Kemal ÖZDİLEK

OLMAZ DENİLİRDİ… 12 Ocak 2015…

19 Ocak 2015 - 11:46

 

Bu tarih Tokat’ta bir miladın da başlangıcı oldu.

Basın kuruluşları 4 yılın üzerinde olan görüşmelerini bir sonuca bağladı. Tabii ki bu 4 yıl bizler için, yani Tokat için geçerliydi. 2009 yılında halis bir niyetle yola çıktığımız gazete güçbirliği çalışmaları 2015 yılı başlarında meyvesini verdi.

Başlangıçta yaptığımız birkaç cılız görüşme sonrasında 21-24 Mayıs 2010 tarihlerinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi toplantısı için Kıbrıs’ta toplantımıza katılan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’a yerel gazetelerin daha iyi konuma gelmesi için güç birliği yapmalarını ve imkanlarını birleştirerek güçlendirme girişimlerinden bahsetmiştim. Sayın müdür o gün bu konunun çok zor olacağını ve biraraya getirmenin güçlüklerinden bahsetmişti.

Ancak 2012 yılında Erzurum’dan bir haber geldi ve gazeteler aynı gün şu manşeti attılar. "16 Ocak 2012 tarihi Erzurum basını için bir milattır."  Ve Erzurumlu 16 gazete güç birliği yaparak, 4 gazete ile yollarına devam kararı aldılar. Tabi ki bu süreçten sonra Tokat’a ait olduğunu düşündüğümüz bu projenin farklı illerde de tekrarlanması üzerine tekrar gazete sahiplerimiz ile defalarca bir araya geldik. Bu zamanla öyle bir hale geldi ki, şahsıma yönelik olmadık eleştiriler dile getirildi. Amacınız daha iyiye hizmetse bundan hiçbir surette geri atmadan defalarca tekrar edebilirsiniz. Bende öyle yaptım.

2012 yılında Erzurum BİK Şube Müdürü Nedim Engin ve Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy’u Tokat’a davet ederek, gazetelerle neler yaptıkları konuştuk.  2013 Eylül ayında BİK Sivas Şube Müdürü Mustafa Yüksel, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal’ı, Sivas Gazetecilik Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Güney, Genel Müdür Özkan Tosyalı, Hakikat gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın DeliktaşTokat’a davet edip görüş alışverişlerinde bulunduk. Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantılarında birleşmenin getireceği gücün öneminden bahsettik. 2009-2012 yıllarında eski valimiz Şerif Yılmaz beyden, 2012-2014 arasındaki eski valimiz Mustafa Taşkesen’den zaman zaman vekillerimizden, Stk başkanlarından bu konuda destek istedik. Ancak konu gazete ve gazetecilik olduğunda hep bir kaçış ve öteleme hasıl oldu. Yılmadık ve 2013 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tekirdağ toplantısında bizzat BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay’a Tokat’ı bir kez daha anlattık. Kısa bir süre sonrasında Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Tokat için bir inceleme yaptı ve 2014 yılı Şubat ayı Genel Kurulunda Tokat’a BİK Şubesini açma kararı aldı.

CELLATINA AŞIK GAZETECİ

Ülkemizde gazetelerin gerçek anlamda işlerini yapıp yapamaması iki türde denetlenebiliyor. Bunlardan bir tanesi Basın İlan Kurumu Şubeleri olan yerler, bir diğeri Valiliklerin aracılık ettiği iller. Valiliklerin aracılık ettiği yerlerdeki gazetelerdenetim açısından doğal olarak işin uzmanları tarafından yapılamıyor, bu da mesleğe zamanla sekte vuruyor. Basın İlan Kurumu şubelerinin bulunduğu illerdeki gazetelerin farklarını hemen hissedebiliyorsunuz. Türkiye Gazeteciler Federasyonunun ülkemizin pek çok ilinde düzenlemiş olduğu toplantılara katılarak bu farkı gördük. Bunları  gören birisi olarak da Tokat’ı bu yapıdan eksik tutmak  kabul edilemezdi.

Evet!...

Şubat 2014’te Basın İlan Kurumu genel kurulu Tokat’a şube açma kararı aldı ve 1 Aralık 2014 tarihinde şube açılışı yapıldı. 12 Ocak 2015 tarihinde de Tokat’ta yayın yapan 9 gazete birleşme kararı alarak önümüzdeki süreçte yoluna4 gazete ile devam edecek.  Basın İlan Kurumunun gazetelerden gazetecilik anlamındaki istekleri doğal olarak da bizleri zorlayacak. Bu kriterleri dünkü yapıyla kıyaslayan bazı meslektaşlarımız doğal olarak BİK şubesinin ilimize gelmiş ya da getirilmiş olmasından duyduğumuz memnuniyeti “cellatına aşık gazeteci” ifadeleriyle  bizlere iletti.

Her neanlam  yüklenirse yüklensin dün “olmaz deniliyordu ve oldu”şunu çok iyi biliyorum Erzurum’un ifade ettiği gibi bizler de,"12 Ocak 2015 tarihiniTokat basını için bir milat."  olarak değerlendiriyoruz. Bik Şubesinin Tokat’a gelmesi, sonrasında oluşan gazete birleşmelerinin öncelikle ülkemize, milletimize ve memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, sözlerimi onuncu yıl nutkundan alıntı yaptığım Gazi Mustafa Kemal’in sözleri ile sonlandırıyorum “yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz; çünkü, daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz…

--------------------------------------------------------------

YENİ TOKAT GAZETESİ
OKURLARIMIZA


Yeni Tokat Gazetemiz Basın İlan Kurumu'nun 67 sayılı Genel Kurul Kararı 57. maddesine istinaden yerel gazeteler arasında yapılan birleşme kararı gereğince yayın hayatına bir süre ara vererek, ileri ki süreçte farklı yayın şekli ile yine okurlarına hizmete devam edecektir.

Tokat Basın hayatında 48.yılını dolduran gazetemiz ve ekibimiz bundan sonra Tokat Haber Gazetesi (www.tokathaber.com.tr) ile güç birliği yaparak yine aynı cesur, objektif ve kamu yararını ön planda tutan bir anlayış ile hizmetlerini sürdürecektir.

Tüm okuyucularımıza ve dostlarımıza daha iyi hizmet için aldığımız bu kararın ülkemize, milletimize ve memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, günümüze kadar ki süreçte göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı
Teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. 

SAYGIYLA DUYURULUR

Kemal ÖZDİLEK
Yeni Tokat Gazetesi İmtiyaz Sahibi
16 Ocak 2015

Son Yazılar