Var mısınız? Saatleri sağdan sola döndürmeye
Reklam
Sırrı SÜRER

Sırrı SÜRER

Var mısınız? Saatleri sağdan sola döndürmeye

24 Şubat 2015 - 12:13

Dünya'nın sadece bir ülkesi hariç her yerinde saatler sağa doğru döner. Peki akrep ve yelkovan neden sağa döner? İlk olarak eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir hareketle doğup, belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunup battığını gözlemlediler ve bunun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini keşfettiler. Böylece güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar. Bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koymak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmekten ibaretti.
Mısır, konumu itibari ile kuzey yarım kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, güneş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu. Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu.
Daha sonraları, pendulumlu, pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler 'Saat yönüne dönüş' diye adlandırılmaya başlandı.
Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde ise durum tam tersidir, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer ve güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar. İlk saat orada keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi. Dünya da sadece Bolivya'da sağdan soladır mesela, böylelikle sömürgecilikten kurtulmanın bir sembolü olarak görülmektedir. Bazı alışılmış kuralların tersi olabilse de ilk bulup uygulamanın önemi tartışılamaz. Tüm dünyada bu uygulamalar kanun hükmü taşıyabilir.
Peki,  bazı alışılagelmiş uygulamaları bizler uygulamak zorunda mıyız? Tam tersi de olabilirdi çünkü. Bugünlerde siyasette alışılagelmiş uygulamaları görmekteyiz. Her genel seçimler öncesi olduğu gibi aday adayları boy göstermeye başladı. Özellikle AK Parti'de oldukça güçlü aday adaylarını görüyoruz. Tokatlılar olarak önümüzdeki dönemde, siyasilerin birbirleriyle çekişme, kavga, atışma değil de gerçekten hizmet edecek Tokat sevdalısı milletvekilleri görmek istiyoruz. Aslında işin gerçeği milletvekillerinin vatandaştan çok yerelde siyasi liderlerle, bürokratlarla, belediye başkanlarıyla bütünleşmesi lazım. Buradan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na, AK Parti İl Başkanı Metin Polat'a, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer'e ve tüm sivil toplum örgütlerine sesleniyorum, gelin Tokat'ta saatleri tersine çevirelim sizler de buna öncülük edin. 
Yok bu iş bizim dediğimiz gibi olacak anlaşsanız da anlaşmasınız da bizim istediğimiz milletvekilleriyle çalışacaksınız dayatmasına boyun eğmeyin. Bu süreçteki vaatlere gerçekten vatandaşın karnı tok, vatandaş hizmet istiyor. Sizler beraber mesai harcayacağınız milletvekillerini seçerken söz sahibi olun. Ben gönülden inanıyorum şehri yerelde yöneten, hizmet eden, kurum başkanlarıyla istişare halinde çalışan bir milletvekili şehrine sonsuz hizmet etmiş olur. Buna kararlılıkla adım atacak olan isimleri yukarıda söyledim. 
Bu isimler önce kendileri bir araya gelip anlaşarak AK Parti Genel Başkanlığının kapısından ayrılmamalı. Her secim sonrası olduğu gibi siyasi kavgalar istemiyoruz artık. İş yerine mutsuz giden çalışan gibi değil, mesai arkadaşlarıyla çalışmaktan mutlu olan, iş yerine de bu mutlulukla giden çalışan psikolojisinde olmalı milletvekilleri, yöneticiler ve bürokratlar. Biliyorum Genel Merkez nezdinde hepsi de söz sahibi olabilecek kişiler. Sayın başkanlar gidin ve dayatmalara hayır deyin! Vekil belirlenirken öncelikli söz sahibi olması gereken kişiler sizlersiniz. Siz yöneticiler, döndürün Tokat'ın saatini sağdan sola. Uygulamada aslanlar gibi arkanızda olacaktır, değerli Tokat halkı.

Son Yazılar