Yazma Motifleri Tasarımla Buluştu
Reklam

Yazma Motifleri Tasarımla Buluştu

Tokat Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramının ilk günü gerçekleşen ve Tokat Yazma ve yöresel motiflerin tasarımla buluştuğu muhteşem defilede, kıyafetleri sergileyen modeller göz doldurdu. Podyuma çıkan ünlü manken Şebnem Schaefer, defile sonrası verdiği röportajda "Çok yaratıcı buldum" yorumunu yaptı

19 Mayıs 2017 - 12:35 - Güncelleme: 23 Mayıs 2017 - 12:46

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve OKA'nın ortaklığında bu yıl ilk kes gerçekleşen Tokat Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramının ilk günü muhteşem bir defile ile sona erdi. Ünlü oyuncu ve manken Günay Musayeva ve Şebnem Schaefer'in podyuma çıktığı defilede Best Model ve Miss Model yarışmalarında dereceye giren profesyonel 15 model, Moda tasarım yarışmasında dereceye giren birbirinden şık tasarımları podyumda sergiledi.
Tokat'ın geleneksel yazma ve kültürel motifleri modernize edilerek hazırlanan tasarımların sergilendiği defilenin ardından yarışmada jüri tarafından genç tasarım ödülüne layık görülen 5 tasarımcıya para ödülü takdim edildi. 10 tasarımı arasından en yüksek puanı almayı başaran Şiyar Akboğa 1. Olurken, Serpil Uykusuz 2., Mücahide Ünal 3., Tuğçe Yıldırım 4., Elmas Ceylan ise 5. Oldu.
Moda Tasarım yarışmasında Jüri özel ödülüne layık görülen isim ise Ayşenur Kanak oldu. Lansman ödülü Tuğçe Özcanaltunkalem'e verildi. Yine Jüri değerlendirmesinde en yüksek puanı alan tasarımcılar arasında Şevket Serkan Uysal 1., Nural Kaymaz 2. Meliha Türkmençetin 3. Oldu.
Birbirinden şık ve geleneksel kıyafetlerin sergilendiği muhteşem defile sonrası Ünlü Manken Şebnem Schaefer, defile ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

SEZAR'IN "GELDİM, GÖRDÜM, YENDİM" SÖZÜNÜ BİLİYORUM

Schaefer, "Ben açıkçası şaşırdım. Özellikle bazı kıyafetleri çok beğendim. Hem günlük olarak kullanabileceğimiz kıyafetler vardı hem de modernize edilmiş kıyafetlerdi. Çok yaratıcı buldum. Aynı zamanda kulis çok keyifliydi. Herkes çok cana yakındı. O yüzden ben çok mutlu ayrılacağım buradan. Tokat yazmasınımotif olarak bilmiyordum. Ben sadece Zile ilçesinde Roma İmparatoru Julius Sezar'ın, Tokat'ın Zile ilçesinde söylediği ''Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)'' sözünü biliyorduM. Bir müze yapılacakmış sanırım ama daha başlanılmamış. Onu görmek isterdim Zile ilçesinde. Çocuk Hikayelerimde Zile ilçesinden bahsetmiştim. Yazdığım kitabımda daha henüz çıkmadı yayına. Bir de Tokat Kalesini göreceğim. Çömlekçilik de burada ünlüymüş onla ilgili brşeyler de görmek isterim" dedi. Gazetecilerin "Tokat Kalesine çıkan 7 sene şehirden ayrılamıyormuş" şeklindeki rivayeti hatırlatması üzerine Schaefer, "Eyvah eyvah" diye gülümseyerek "Sık sık geliriz o zaman. Belki iyi anlamda o zama. Ben ilk defa geliyorum Tokat'a ama çok sıcak buldum" yanıtını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor