Yazmacılar Hanı, Butik Otel olarak bugün açılıyor

Yazmacılar Hanı, Butik Otel olarak bugün açılıyor

13. yüzyıla ait bir Şelçuklu Mimarisi olan Tokat Yazmacılar Hanı, 129 yıl sonra yapılan ikinci restorasyonun ardından Butik Otel’e dönüştürüldü. Tokat Yazmacılar Hanı Butik Otel bugün saat 14.30’da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katılması beklenen dev açılış organizasyonu ile hizmete girecek

01 Kasım 2019 - 13:00

Tokat Cami Kebir Mahallesi'nde 13. Yüzyıla ait bir Selçuklu mimarisi eseri olan Yazmacılar Hanı 1882 yılında bir restorasyon geçirmiş. Bu günlere kadar ayakta kalmayı başarsa da yaklaşık 30 yıl boş kalan tarihi han 129 yıl aradan sonra 2011 yılında tekrar restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Yazmacılar Hanı gelinen süreçte Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan restorasyonun ardında turizm kenti olan Tokat’a Butik Otel olarak hizmet verecek.

Yazmacılar Hanı, 20 tek kişilik, 19 çift kişilik kapasiteli odalara ve 300 kişilik yöresel restoran kapasitesine sahip. Çalışmaların tamamlandığı handa 12 dükkan Tokat’ın yöresel ürünleri ile yerli ve yabancı turizstlere ev sahipliği yapacak. Butik Otel İşletme Sahibi Özkan Gündüzlü tarafından hayata geçirilen tarihi handa butik otel konseptinin Tokat turizmine büyük katkı sağlaması hedefleniyor. Tokat Yazmacılar Hanı Butik Otel bugün saat 14.30’da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katılması beklenen dev açılış organizasyonu ile hizmete girecek. Butik Otel’in dekorasyonunda geçmişte Tokat Yazmalarına ev sahipliği yapması nedeniyle adından da anlaşılacağı üzere yazma motifleri dikkat çekiyor. Yöresel mimarinin yöresel dekorasyon ile bütünleştiği otelde yöresel lezzetler bütünleyici bir faktör olacak.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
Camiler ibadete hazırlanıyor
Camiler ibadete hazırlanıyor