Yeni eğitim yılında yenilikler

Yeni eğitim yılında yenilikler

Yeni eğitim- öğretim yılında, Tokat genelindeki 635 okulda, yaklaşık 106 bin öğrenci ve 7 bin 962 öğretmen için ilk ders zili çaldı. Yeni eğitim ve öğretim yılı yeniliklerle başladı

10 Eylül 2019 - 11:51

Yeni eğitim ve öğretim yılı yeniliklerle başladı. Tüm ilköğretim okullarında Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni okul zili çaldı. İlk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıldı. Yeni eğitim sistemine ara tatiller de eklendi. İlk kez nisan ve kasım aylarında eğitim ve öğretime bir hafta ara verilecek. İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise ikinci ara tatil verilecek. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 19 Haziran'da sona erecek.

Yeni eğitim- öğretim yılında, Tokat genelindeki 635 okulda, yaklaşık 106 bin öğrenci ve 7 bin 962 öğretmen için ilk ders zili çaldı. 1'inci sınıf öğrencileri, ilk kez okula gitmenin heyecanını, diğer öğrenciler ise yaz tatilinin ardından arkadaşları ve öğretmenlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Yeni eğitim- öğretim yılı açılış töreni, Kemal Arat İlkokulunda gerçekleştirildi. Törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, öğrenciler ve veliler katıldı.

 Törende açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ömer Eşigül, "2019-2020 eğitim-öğretim açılış yılına hoş geldiniz. 'Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.' diyen Mustafa Kemal Atatürk eğitimin ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Yine Albert Einstein, 'Eğitim, gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir.' sözleriyle eğitim önemini farklı bir açıdan açıklamıştır. Bedenin gelişmesi için spor, zekanın gelişmesi için okumanın nedenli önemli olduğunu bizlere hatırlatan ve bu yönde Kitap Tokat ve Spor Tokat projelerinin uygulanmasını sağlayan Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı'ya şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

AKADEMİK BAŞARIYLA SINIRLI KALMAYACAK

Milli Eğitim Daire Başkanı Gültekin Kekeçoğlu, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennilerini iletti. 2023 eğitim vizyonu kapsamında çalışmaların devam ettiğini belirten Kekeçoğlu, şunları kaydetti: "Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanını sizinle birlikte ben de hissediyorum. Yeni eğitim-öğretim yılının hepimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Sayın Bakanımız sizlere selam iletmemi istedi, onun selamını size iletiyorum. Cumhurbaşkanımız öncülüğünde 2023 eğitim vizyonu açıklandı. Bu vizyon çerçevesinde çalışmalarımız devam ediyor. Vizyondaki ana hedefimiz muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak çalışmalar yapmaktır. Bu çalışmalar yapılırken tüm paydaşlarla bir araya gelindi, bir yol haritası hazırlandı. Bu yol haritasıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öğrencilerde sadece akademik başarı hedeflemiyoruz. Onarın kültürel ve sanatsal alandaki yeteneklerini ortaya çıkarmak bu alanlarda gelişmesini sağlamak da ana hedeflerimizdendir. Bu yıl eğitim-öğretim programında bu yıl bazı değişiklikler yapıldı. Yarıyıl tatili dışında da iki ara tatil verildi öğrenci ve öğretmenlerimize. Bu çalışmalar için de o ara tatillerin daha verimli kullanılması hedeflenmekte. Diğer bir konuda müze ve okul dışı öğrenme imkanlarının desteklenmesi. Mesleki teknik eğitimde sektörel işbirliklerin artırılması vizyonun ana hedefleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda öğrencilerin becerilerini ortaya çıkaracak tasarım ve beceri atölyeleri hızla kurulmaya devam ediyor.

ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Okullarımızın imkanları birbirlerinden farklılıklar göstermekte. Bu sebeple de okul profili değerlendirme sistemi yakın zamanda hayata geçecek olup okulların ihtiyaçları doğrultusunda yeni planlamalar yapılarak okullarda seviyeler eşitlenmeye çalışılacaktır. Burada asıl önemli olan eğitimin neferleri diyeceğimiz öğretmenlerimiz. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan toplam 850 bin öğretmenimize hizmet içi eğitim çalışması verilmiştir. Özetle söylemek gerekirse iki günümüzün eşit olmamasını istiyoruz. İki günü eşit olmayan zarardadır. Her geçen gün bir önceki günün üzerine bir şeyler ekleyerek ülkemizi ve milletimizi başarıya ulaştırmak en büyük sorumluluğumuz. Öğretmenlerimize de bu konuda çok önemli görevler düşüyor. Yetişecek nesil öğretmenlerimizin eseri. Yeni nesilden iyi şeyler bekleyeceksen burada en çok gayret öğretmenlerimize düşüyor.

ÇOCUKLARIMIZI ÇOK SEVİYORUZ

Çocukların ve velilerin bu önemli gününü paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirten Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, "2019-2020 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize kazasız belasız bir yıl olmasını diliyorum. Biz çocuklarımızı çok seviyoruz. Onların her alanda yetişmeleri ve her alanda gelişmeleri bizi birinci derecede ilgilendirir. Bu kapsamda Eğitim Tokat projesini başlattık. Türk Milletinin yüz akı olan, bilginin çok kıymetli taşıyıcısı olan çok değerlerli ve fedakar öğretmenleri var Tokat'ın. Geçen sene çok güzel işlere imza attılar. Aynı başarıyı bu sene de göstereceklerine yürekten inanıyorum. Yönetici teşkilatı da gayet güzel. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere bütün yöneticiler Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonunu içselleştirdiler ve gayet güzel uyguluyorlar. Hepsini yürekten kutluyorum." diye konuştu.

EĞİTİM CAMİASININ EMRİNDEYİZ

Vali Balcı, eğitim camiasının her zaman emrinde olduklarını söyleyerek, şöyle devam etti: "Benim il valisi olarak görevim, İl Milli Eğiğim Müdürü ve yöneticilerin görevi eğitim camiasının, öğretmenlerin emrinde olmak okul müdürleri de dahil. Çünkü eğitim camiası geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren kitle. Biz onlara yardımcı olacağız, onların önünü açacağız ki işlerini rahat yürütsünler. Öğretmenlerimize destek vermekten ve onların işini kolaylaştırmaktan mutluluk duyuyorum, her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini isterim. Tokat'ın velilerini de beğeniyorum ben daha katılımcılar. İşi sadece öğretmenlere idarecilere havale etmek olmaz, eğitimin başarısı için velilerin de aktif katılımı lazım.

PROJELER BU YIL DA DEVAM EDECEK

Çocuklarımız için çok iyi şeyler yapıyoruz. Eğitim Tokat kapsamında Z kütüphanesi olmayan okul bırakmayacağız dedik. Zenginleştirilmiş kütüphane açısından Tokat'ı Türkiye'de bir numara yapacağız. Ayrıca Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirdik ve bebek kütüphanesi yaptık, iki hafta sonra açılışını yapacağız. Bununla birlikte Etüt Tokat projesini başlattık. Yazın yaklaşık 4 bine yakın çocuğumuz devam etti etütlere. Şimdi 7 ve 8'inci sınıflarla 11 ve 12'inci sınıflar hafta sonu devam edecek. Hatta mezunlar da düşünüldü onlar için de yapılacak. Ayrıca 9 ve 10'uncu sınıflar için temel derslerde destek devam edecek. Biz özel idareden materyal desteği veriyoruz, kitapları ücretsiz veriliyor. Yine geçen sene çocukların diş-göz-kulak ve ortopedik sağlığı için; un, tuz şekerin kullanım oranlarına dikkat edilmesi için güzel çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalar bu sene de devam edecek. Spor Tokat da geçen sene çok güzel uygulandı. Türkiye'ye örnek olabilecek bir proje. Bu sene aynı hızla devam etmesini istiyorum, desteğimiz devam edecek. Kısacası Tokat'ta eğitim adına çok güzel işler oluyor. Ben hep söylüyorum gelecek kuşak ve nesiller için bir şeyler yapmamız lazım. Ülkemiz her alanda kalkınırken, büyürken, güçlü Türkiye yolunda adım adım ilerlerken bizim de Türkiye'nin gelişmesine, ilerlemesine katkı sağlamamız, destek vermemiz lazım. Eğitimde,  öğretimde, yaşamın her alanında güzel işler yapan herkese yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesile ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x