Yeni Erbaa Vizyonuyla 50 yıl ileriye

Yeni Erbaa Vizyonuyla 50 yıl ileriye

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, “Erbaa'nın, Yeni Erbaa vizyonu çerçevesinde gelişmişlik açısından 50 yıl ileri taşınmasını hedefledik. Bu yolda çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz” dedi...

14 Kasım 2017 - 11:41 - Güncelleme: 21 Kasım 2017 - 19:33

VİZYON PROJELERDE AŞAMA KATETTİK

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, görevde 43 ayı geride bırakırken Erbaa halkına vaat ettikleri vizyon projelerin tamamı ile ilgili aşama kat ettiklerini söyledi.  Başkan Yıldırım, “Bu projelerimizin biri yükselirken diğerinin temellerini attık, bir başkasının hazırlıklarını ivedilikle başlattık. Seçim döneminde vaat ettiğimiz vizyon projeleri hayata geçirirken bununla birlikte vaatlerimiz arasında bulunmayan yapılmasını zamanın görevi saydığımız projelerin hayata geçmesi için de çalıştık” dedi.

HOROZTEPE SiT ALANI

Tarihi Horoztepe Sit Alanında  uzmanlar getirilerek yüzey incelemeleri yapılmış, bu sayede sit alanının eski tunç dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu saptanmıştır. İncelemeler neticesinde sit alanı 28 dönümden 80 dönüme çıkarılmıştır. Haritalandırma çalışması yapılmıştır. Kültür Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Bölgede kamulaştırma çalışması yapılması gerekmektedir. Toprak altındaki M.Ö.2300 lü yıllara dayanan yerleşim yerinin ortaya çıkarılmasıyla Erbaa, Türkiye'nin tarih açısından önemli bir kavşak noktası haline gelecektir.

KAMUYA  SAĞLANAN DESTEKLER

Belediyemizin birinci derecede hizmet yükümlülüğü alanında olmayan fakat yapılmasında kamu yararı gördüğümüz birçok projeye destekte bulunduk. Başta okullarımız olmak üzere camiler ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç görülen noktalarda maddi destek ve yapım hizmeti götürdük. Spor tesisleri, okulların projelerine sağlanan destekler, şadırvan, avlu düzenleme gibi çalışmalara sağladığımız destekler 1.000.000 Türk Lirasını aşmaktadır.

İşte Erbaa'da 2014-2017 yılları arasında gerçekleşen proje ve çalışmalarda son durum:

GAZİ BULVARI

İlçemizin en özemli girişi konumunda bulunan Gazi Bulvarı gerek altyapı ve üstyapı, gerek kullanım ve görsellik açısından ihtiyaca cevap veremediğinden Otogar Kavşağı ile Devlet Hastanesi arasındaki 2 km.lik bölümde içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu hatları, asfalt yol, kaldırım, engelli ve bisiklet yolları, peyzaj düzenlemesi, ağaçlandırma ve ışıklandırma gibi birçok çalışmayı barındıran proje ilçemize kazandırılmıştır.

ÇAMLIK KORUPARK

Korupark, ilçemizde Şahin Tepesi adıyla bilinen 20 dönümlük koru alanına sahip bir arazidir. Bizden önceki yerel yönetim tarafından 2012 yılında orada bulunan tesisler yıkılmasına rağmen bir türlü proje geliştirilmemişti. Yönetime geldiğimizde bu alanı vatandaşlarımızın aktif şekilde kullanmasını sağlamak için ivedilikle bir proje yarışması yapıp, bir çok ilden gelen katılımcıların hazırladığı projeler arasından en beğenileni seçilerek ihalesi yapılmıştır. Proje içerisinde restoran, kafe ve misafirhane yapılarını barındırmaktadır. 2.000.000 Türk Lirası bedelle ihale edilen projede kaba inşaatlar tamamlanmış olup ,2017 yıl sonuna kadar bitirilerek açılışının yapılmasını hedeflemekteyiz.

CUMHURIYET MEYDANI

Cumhuriyet Meydanının yenilenmesi halkımıza vadettiğimiz en önemli projelerden birisidir. Kabuğunu kırarak gelişmesini bölgede önemli bir merkez olmasını hedeflediğimiz şehrimizin meydanının uzun süre bakımsız kalması ve konser, miting gibi organizasyonların gerçekleştirilmesinde kullanım alanlarının yetersiz olması nedeniyle ihtiyaçlara cevap veremeyecek hale gelmişti.
Önemli bölümünü bitirdiğimiz ve 2017 yılı sonunda tamamlanacak proje içerisinde kuru havuz, ışıklı ritmik havuz ve dekoratif havuzların yanı sıra çok sayıda oturma alanları, yeni nesil aydınlatmalar ve yaklaşık 10.000 kişinin toplanabileceği yeni bir meydan ilçemize kazandırılmıştır.

MEYDAN ERBAA

(GAZİ BULVARI, ÇARŞI SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA, CUMHURİYET MEYDANI, KÜLTÜR PARKI YENİLEME)

Meydan Erbaa; Gazi Bulvarı,Çarşı Sokak Sağlıklaştırma,Cumhuriyet Meydanı ve Kültür Parkı'nı içerisine alan 4 projenin entegrasyonundan oluşmaktadır. Projede genel olarak kent merkezinin sosyal,ekonomik ve kullanışlılık açısından modernize edilmesi hedeflenmiştir.

YENİ ERBAA MEYDANI

Mevcut ilçe stadyumunun bulunduğu alanda yapılacak Yeni Erbaa Meydanı Projesi ile ilçemize yeni ve modern bir meydan kazandırılacaktır. Aynı zamanda zemin altında ilçe merkezindeki araçların yoğunluğunu alacak şekilde otopark yapılması da planlanmıştır. Yeni stadyum projesinin tamamlanmasıyla ilçemize alternatif bir meydan kazandıracak bu projenin çalışmaları ivedilikle başlatılacaktır.

ÇARŞI SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

İlçemizde ticaret hacminin önemli bir bölümünün yer aldığı 4 caddeden oluşan çarşı merkezinde yıllar içerisinde proje üretilmediği için yaya trafiğinde önemli oranda azalma olmuş ve ticaret durma noktasına gelmişti. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen birkaç oturumda yapılan istişareler neticesinde bu bölgenin araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılmasının bir açık hava alışveriş merkezi hüviyetine kavuşacağı öngörüldü. Gazi Bulvarı Projesinin akabinde yapılan çalışmalarla bugün projenin öngörülen hedeflere ulaştığı saptanmaktadır.

 

EV PROJESi YARDIMI

Kendisi ev inşa edebileceği arsası bulunan, toplu konutlarda yaşamak istemeyen fakat maddi durumu el verişli olmadığı için evini yapamayan bu sebeple kaçak yapılaşmaya yönelen vatandaşların projesi yapılmış, depreme dayanıklı evler inşa edebilmeleri için vatandaşlarımıza proje yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlarımıza gerekli duyurular yapılmış, 2016 yılında yürürlüğe giren uygulama ile 37 aileye proje ve yapı ruhsatı yardımı gerçekleştirilmiştir.

MAHALLE PARKLARI

İlçemizin birçok mahallesinde çocuklarımızın rahatlıkla kullanabileceği içerisinde oyun grupları bulunan parklar yapıldı. 2014 yılından bu yana mahallelerimize 24 yeni park kazandırılmış olup, 40 tan fazla parkta bakım onarım çalışmaları yapılmıştır.

TOKi KONUTLARI

TOKİ konutlarının Erbaa'da inşa edilmesi hemşerilerimizin belediyemizden beklentileri arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Daha önceki yerel yönetim arsa olmadığı gerekçesiyle bu projenin gerçekleşmesini sağlamamıştı. Hem vatandaşlarımızın beklentilerini hem de artan nufusla birlikte doğan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla arsa satın alıp TOKİ'ye devrini gerçekleştirerek girişimimizi yaptık. Vatandaşlarımızdan alınan talepler doğrultusunda işlemler gerçekleştirildi, TOKİ konutlarının inşası başladı ve 2018 yılında tamamlanarak halkımızın kullanımına sunulacaktır.

ŞEHİR TİYATROSU

Şehirde kültürel gelişime katkı sağlamak ve tiyatro kültürünün ilçemizde daha aktif bir şekilde yaşanması için kurmuş olduğumuz Erbaa Belediyesi Şehir Tiyatrosu 2 farklı oyun sergilemiş ve vatandaşlarımızın büyük beğenisini kazanmıştır. Şehir tiyatrosu çalışmalarına aktif olarak devam etmekte olup önümüzdeki günlerde yakın şehirlere turne yapacaktır.

OTO GALERiCiLER SiTESi

Oto galericiler sitesinin proje hazırlıkları tamamlandı. Erbaa'nın batı girişinde D-100 Karayolu'nun güneyinde yapılacak olan oto galericiler sitesinin projesi 2'inci El Motorlu Kara Taşıtlarının Satışı Hakkındaki Yönetmeliği uygun olarak hazırlandı. Oto galerinin şehir dışına taşınması amacıyla Erbaa Belediyesi tarafından satın alınan 21 dönümlük arazide on araçlık açık ve dört araçlık kapalı alanı olan 43 dükkân inşa edilecek. Projede ayrıca 3400 metrekarelik açık oto pazarı, idari bina ve kafeterya yer alıyor. Proje alanında inşa edilecek idari bina, içerisinde banka, PTT şubesi ve mescit olacak şekilde düzenlenecek. Proje ile Erbaa şehir merkezindeki otopark sorunun oto galeri dükkanları sebebiyle oluşan yaklaşık 400 araçlık kısmı da giderilmiş olacak.

OKUL OYUNLA GÜZEL

Okul oyunla güzel projesi Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle paydaş olarak gerçekleştirildi. Proje Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. 2012 yılından bu yana ilkokullarda zorunlu ders olarak okutulan Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi gerekli materyaller olmadığı için yeterince uygulanamıyordu. 13 ilkokulumuzda 140.000 TL maliyetle sağladığımız materyal desteği ile Erbaa'da ilkokullarda bu ders verimli bir şekilde işlenebiliyor.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Erbaa'nın mevcut alt yapısının artık ihtiyaca cevap veremeyecek kadar eski ve verimsiz olması sebebiyle şehrin alt yapısının yenilenmesi önem verdiğimiz projelerimizden biridir. Bugüne kadar Gazi Bulvarı başta olmak üzere bir çok ana caddede üst yapıyı yenilemeden önce alt yapıyı yeniledik.
Şehrin tüm altyapısını yenilemek hedefiyle İller Bankası ve SUKAP kapsamında ortak yürütülen, yaklaşık 70.000.000 TL'ye mâl olan alt yapı projesi ile içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları yenilenecektir. Proje ihalesi 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

İlçemizde altyapısı tamamlanan yolların yapılması ve kaldırımların gerek tamir gerekse yeniden yapılarak vatandaşlarımızın kullanımına kazandırılması için bir çok mahallede çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda 2014 yılından itibaren 225.000 m2 sıcak asfalt,202.000m2 sathi kaplama ve 223.000 m2 parke yol ve kaldırım çalışması yapılmıştır. Böylelikle yapılan yol ve kaldırım maliyeti toplamda 40.000.000 Türk Lira'sını aşmıştır.
Ayrıca 2014 yılında 273 km olan yol ağımız imar planı çerçevesinde açılan yeni yollar ile birlikte 300 km'ye ulaşmıştır. Bu yolların sadece 10 km'lik kısmında üst yapı çalışması henüz yapılmamış fakat iş planının içerisine alınmıştır.

İMBAT PROJESİ

İlçemizin içerisinden geçen İmbat deresi ve çevresi için planlanan kentsel dönüşüm projesidir. Dere boyunca yapılacak parklar, yeşil alanlar, sosyal tesisler, yeni ticari ve meskun mahaller, tarihi dokuların restore edilerek hizmete kazandırılması gibi bir çok konuda çalışmanın birleştirilerek oluşturulması bu projeye ayrı bir önem katmaktadır.
Proje kapsamında, dere kenarında yapılacak olan park alanları ve peyzaj çalışmaları, Tarihi Horoztepe Mevkii'nde mevcut arkeolojik kazı alanları, kazı evleri ve ziyaretçiler için müze oluşturulması, Semt Pazarı, Tarihi Erek Hamamı'nın restore edilmesi, Tütün Müzesi, Kültür Meydanları ile Hobi Bahçeleri, Etkinlik Saçağı gibi  bir çok çalışma ilçemize kazandırılacaktır.

ESMEK PROJESi

Erbaa Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (ESMEK) 2015 yılında yönetimimiz tarafından kurulmuştur. Faaliyetlerine Erbaa Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam etmektedir. Kurulduğu günden itibaren sanat ve meslek edindirme alanlarında yaklaşık 2000 kursiyere ücretsiz eğitim imkanı sunmuştur. Kursiyerlerimize eğitimleri sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

YENİ İTFAİYE BİNASI

Mevcut İtfaiye binasının gelişen ilçemizin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmesi,  ilçe merkezindeki konumu itibariyle yoğun trafiğin içerisinde kalması ve olaylara müdahalede problemler yaşanması nedeniyle şehrin ana arterlerine yakın bir alana daha modern ve ihtiyacı karşılayacak boyutta, sosyal donatı alanları gelişmiş, kapasitesi daha yüksek bir itfaiye binası ilçemize kazandırılmış ve geçtiğimiz hafta İtfaiye Teşkilatımız burada faaliyetine başlamıştır.

KAMULAŞTIRMA

TOKİ, Oto Galericiler Sitesi, Soğuk Hava Deposunun inşa edilmesi, yeni parklar yapılması, yeşil alan sayısının arttırılması gibi sebeplerle yaptığımız kamulaştırma ve elde ettiğimiz tahsislerle belediyemiz kaynaklarına 650 dönüm yeni yer kazandırılmıştır.

HOŞGELDIN BEBEK

Hoşgeldin Bebek Projesi Erbaa Belediyesi Kadın Meclisimizin ortaklığı ile yürütülmektedir. Yeni dünyaya gelen bebeklerin ailelerine ziyaret gerçekleştirilmektedir. Ziyarette heyete bir hemşire eşlik ederek anneye anne sütünün önemi konusunda bilgilendirme yapılmakta ve ihtiyaç duyulduğunda emzirme eğitimi verilmektedir. Çocuğun sağlıklı, vatana millete hayırlı bir evlat olarak yetişmesi dileklerinin iletildiği ziyaretlerde aileye içerisinde bir takım bebek kıyafeti, kundak, bez, hatıra kitapçığı ve bilgilendirme fasikülünün olduğu bebek çantası hediye edilmektedir.

KANAL USTU KAPATMA PROJESI

Gazi Osman Paşa Mahallesinde bulunan kanalın üstü kapatılarak park, yeşil alan ve aydınlatma çalışmaları yapılmış ve bu mahallede bulunan vatandaşlarımızın vakitlerini geçirebileceği daha yeşil ve temiz bir ortam ilçemize kazandırılmıştır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?