Yerel Basın Sorunları Ankara’ya Taşındı

Yerel Basın Sorunları Ankara'ya Taşındı

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği’nin 1. istişare toplantısı dayanışma ruhu içinde Ankara’da yapıldı. Yerel basının sorunlarının ele alındığı toplantı verimli geçti. Tokat’ı temsilen Anadolu Basın Yayın Birliği Tokat Temsilcisi Yakup Orakçı katıldı.

26 Kasım 2018 - 10:01 - Güncelleme: 26 Kasım 2018 - 10:05


2013 yılında kurulan, ülke ve dünya genelinde teşkilatlanmasını tamamlayan Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği, ilk istişare toplantısını 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara-Ulus Angora Otel’de gerçekleştirdi.
Ankara Ulus’ta Angora Otel’de yapılan toplantıya, yurdun dört bir yanından birçok temsilci katıldı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen usta kalemler, yüksek düzeyli bir katılımın olmasını sağladı.

YEREL BASIN ÜLKENİN CAN DAMADIDIR
Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Kenan Akçahanoğlu, açılış konuşmasında yerel gazeteciliğin sorunlarını çözmek için yola çıktıklarını, kısa zamanda çok büyük gelişme kaydettiklerini, yakında ülke çapında 81 il, 467 ilçede ve Avrupa’nın yanı sıra dünyanın diğer bölgelerinde de örgütlenmeyi tamamlayarak devasa bir güç haline geleceklerini söyledi.
Daha sonra söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ali Erturan ise, derneğin büyümesi ve gelişmesi için yapılabilecek işlemler konusunda görüş bildirdi.

KOMİSYONLAR GÖRÜŞLERİNİ SUNDU
Toplantıda daha sonra üyeler tarafından, Yüksek İstişare Kurulu, Genel İdare Kurulu, Medya Tanıtım İşleri, Sosyal Politikalar, Ekonomi İşleri, İnsan Hakları, Çevre ve Kültür İşleri, Gençlik Kolları, Kadın Kolları, AR-GE, Engelliler Kurulu, Halkla İlişkiler, Yerel Yönetimler ve Dış İlişkiler ve benzer konularda oluşturulabilecek kurullarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
TYGD Genel Başkan Yardımcısı olan ve aynı zamanda da Relax Medya Sahibi Bülent Kumaş, haber ve reklam Ajansı ile ilgili konularda yapılacak çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi. Birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Yılsonuna kadar yapılacak olan programlar hakkında bilgi verdi ve konuşmasının sonunda yıl sonu itibariyle 2019 yılının enlerinin seçilmesiyle ilgili paylaşımlarda bulundu. Yakup Orakçı ve Gökhan Şahin Genel Başkan Yardımcılıklarına getirildiğini Genel Başkan Kenan Akçağanoğlu ile birlikte açıkladı.

“BİR OLACAĞIZ, KURARLARA BAĞLI KALACAĞIZ’’
Genel Başkan Kenan Akaçahanoğlu, Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Genel Merkezi’nin Kızılay-Medrese Sok.29/11 de hizmet vermeye devam ettiğini ve genel merkez kapılarının üyelere her zaman açık olduğunu söyledi.

ORAKÇI, “BASIN EMEKÇİSİNİ ZOR DURUMDA”
Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcılığına seçilen Yakup Orakçı, “Basın emekçileri zor günler geçiriyor. Yerel basının durumunu güçlendirme gibi bir mecburiyetimiz var. Ulusal basın çalışanlarının durumu da hiç iç açıcı değil. Duruma bir çözüm yolu bulmak zorundayız” dedi.
İnternet Haber sitelerinin son zamanlarda daha aktif olduğunu, görünürlüğünün arttığını kaydeden Yakup Orakçı, “Fakat haberi emeksiz ve karşılıksız alan bir yapı oluştu. Bu da haber peşinde koşan, işletmesini ayakta tutmaya çalışan arkadaşlarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Konunun bir disipline kavuşturulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

KATILIMCILAR MAZBATALARINI ALDI
TYGD Yönetim Kurulu, katılımcılara mazbatalarını da takdim etti.
Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcılarından aynı zamanda Türkiye Kahveciler Odası Genel Başkanı olan İsa Güven, Ankara’ya dışarıdan gelen tüm üyelerle tek tek ilgilenerek bölgelerinde çalışmalarını kolaylaştırıcı tavsiyelerde bulundu.
Yine Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcılarından Ramazan Durmuş’un organizasyonunda 17 Kasım 2018 Cumartesi günü dernek üyesi gazeteciler toplu halde Ankara-Gölbaşı-Mogan Gölü’ne götürülerek 45 dakikalık gemi turuna katıldılar.

2018/11/2018-11-26-10-05-20.jpg
2018/11/2018-11-26-10-05-21.jpg
2018/11/2018-11-26-10-05-25.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Tokat Teşkilatı Türkiye’de 2. sırada
AK Parti Tokat Teşkilatı Türkiye’de 2. sırada