>
YOĞUNLUK HARİTAMIZ KIRMIZIYA DÖNDÜ

YOĞUNLUK HARİTAMIZ KIRMIZIYA DÖNDÜ

Hayat Eve Sığar Mobil uygulaması üzerinde vaka yoğunluğu arttığı görünen Tokat, risk haritasında kırımızı. Birçok ilçede de vaka yoğunluğu il merkezini aratmıyor. Tokat aşıda mavi olan iller arasında olsa da, Hayat Eve Sığar Mobil uygulaması üzerinde vaka yoğunluğu Tokat’ta artmaya devam ediyor.

24 Eylül 2021 - 11:59 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 12:06

HES Kodu Yoğunluk haritasına göre Niksar, Reşadiye ve Erbaa ve Turhal’da diğer ilçelere göre kırmızı yoğunluğunun fazla olduğu görüldü. Kırmızı alarm veren Tokat merkezde kentin büyük bölümünün kırmızı olduğu göze çarparken vaka oranındaki artış da hastane yoğun bakımlarına yansımış durumda. 
AŞI ORANI DA, VAKA ORANI DA YÜKSEK
Aşı oranı fazla olsa dahi kurallardan uzaklaşıyor olunması vaka oranını istenen seviyede tutamıyor. Şu an toplumdaki en büyük sıkıntı pandemi kurallarına insanların uymaması. Sokakları gezdiğinizde veya kafe gibi toplu yerlerde oturan insanların çok ciddi bir kısmı maskesiz ve mesafe konusunda önlem almıyor. Özellikle düğün, nişan gibi etkinliklerde insanlar sarmaş dolaş durumda. Bunlar vaka sayısını artıran çok ciddi riskli durumlar olarak dikkat çekiyor.
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UYARMIŞTI, HAKLI ÇIKTI
Eylül ayının ilk günlerinde Tokat Güneş Haber Gazetesine verdiği demeçte uyarılar yapan İl Sağllık Müdürü Ahmet Sümbül, rehavet karşı vatandaşları uyarmıştı. Sağlık Müdürü Sümbül, "İlk aşından sonra 5-6 ay geçti Bundan sonra ister istemez bunların antikor seviyeleri düşmeye başlıyor. O yüzden devletimiz yaşlı kesime 3'üncü aşı hakkı verdi. Yakınlarımıza, çevremizdeki büyüklerimize mutlaka bu aşıyı yaptıralım çünkü antikorlarımız azaldıysa risk altındayız demektir. Aşı olmayan gençlerimiz ise gençliklerine güvenmesinler. Diyelim ki kendilerine bir şey olmadı. Bu hastalığı kaptığı zaman annesine, babasına, eşine, dostuna, akrabasına, bir büyüğüne bulaştırmayacağının garantisi var mı? Hayır. Onlardan birine bulaştırırsa ölümüne sebep olursa bunun vicdani yükünü nasıl taşıyacak ve bu bir vebaldir. Onun için biz diyoruz ki 'Genciz, yaşlıyız' demeyelim, önce herkes aşısını olsun" dedi.
ASIL TEHLİKE REHAVET
Aşılarını olan vatandaşların nüfusa oranına göre renklendirildiği aşı haritasında, şehrin renginin mavi olmasının rehavete yol açmaması son derece önemli. Zira tam doz aşı için vatandaş desteğine hala ihtiyaç var. İkinci, üçüncü doz aşılarla tam doz aşılanan vatandaş sayısının artması, güvenli şehir imajını çok daha sağlamlaştıracak başlıca faktör olarak öne çıkıyor. Ama aşı olan vatandaşların rehavete kapılarak maske, mesafe ve hijyen kurallarından taviz vermesi, şehirde çok büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir.
YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ HALA AŞISIZ VATANDAŞLARLA DOLU
Ülke genelinde Covid19 vaka sayılarında bir azalma gözlemlense de, son zamanlarda hastane servislerde ve yoğun bakımlarda yatan hastalarda belirgin bir artış görülüyor. Bu hastaları özellikle aşı geçmişlerini incelediğinde ise yüzde 90’dan fazla hastanın ya tek doz aşılandığını, ya da hiç aşı olmadıklarını gözlemleniyor. Antikor oranı düşen vatandaşların tam doz aşılanmaya devam etmesi de son derece önemli.

2021/09/2021-09-24-12-05-48.jpg
2021/09/2021-09-24-12-05-55.jpg
2021/09/2021-09-24-12-06-02.jpg
2021/09/2021-09-24-12-06-08.jpg
2021/09/2021-09-24-12-06-16.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT MEM İL MÜDÜRÜ KÜÇÜKALİ DİYARBAKIR'A ATANDI
TOKAT MEM İL MÜDÜRÜ KÜÇÜKALİ DİYARBAKIR'A ATANDI
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!