google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Yücel Bulut Kamyoncu Esnafının Sözcüsü oldu

Yücel Bulut Kamyoncu Esnafının Sözcüsü oldu

MHP'den "nakliyecilerin sorunları çözülsün" çağrısı yapıldı. MHP'li 15 milletvekili Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında nakliyeci esnafın sorunlarının çözülmesini istedi. MHP Tokat Milletvekilinin kamyoncu esnafının sorunlarına sahip çıkması, yurt genelinde büyük karşılık buldu.

18 Ocak 2020 - 00:05 - Güncelleme: 20 Ocak 2020 - 11:46


MHP'li 15 Milletvekili Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında nakliyeci esnafın sorunlarının çözülmesini istedi. Toplantıda konuşan MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “MHP'nin kamyoncularla ilgili önergeye red verdiği yalanıyla istismardan beslenenlere cevaplarımızdır. Önerge adı altında kamyoncularımızın sorunlarını aylarca sürecek bir çözümsüzlüğe sürüklemek pahasına şov yapanları yalanlarıyla baş başa bırakıyoruz. İşin çözümü uyum ve birliktelik içerisinde sağduyulu ve kararlı çözüm aramaktan geçiyor. MHP sözde önergeye red vermemiştir. Ayrıca sorunun çözümü için önergeye değil, uyum içerisinde yapılacak düzenlemeye ihtiyaç vardır” dedi.
MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut da kamyoncuların hayatın her alanına dokunduğunu, günlerce ailelerinden uzak kalmak pahasına vatandaşlara hizmet ettiğini, bu sektörde yaşanan sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

846 BİN KAMYONCU VAR
TÜİK verilerine göre Türkiye'de 846 bin kamyoncunun bulunduğuna işaret eden MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, "Kamyoncuların katılımıyla birilikte geniş kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızın sonucunda gördük ki kamuoyuna yansıyan sorunların dışında çözüm bekleyen birçok sorun olduğunu gördük. K1 Belgelerinin devir sorunu, C2 belgesiyle yurt dışında faaliyet gösteren esnafın yurt içinde çalışamaması gibi problemlerin çözülmesi gerekir" diye konuştu.
Kanunlarda yapılacak değişikliklerin uygulanabilmesi için önce altyapının hazırlanması gerektiğini vurgulayan Osmanağaoğlu, kamyoncuların mevcut şartlarda çalışamaz hale geldiğini savundu.

UCUZ MAZOT İMKANI OLMALI
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu da son zamanlarda yapılan düzenlemelerin uygulanmasında bazı aksaklıkların olduğunu belirterek, dijital takometre uygulamasının tekrar gözden geçirilmesi ve kamyoncu esnafının, ucuz mazot başta olmak üzere imkanlarının genişletilmesini istedi.
MHP Eskişehir Milletvekili Nurullah Sazak ise kamyoncu esnafının darboğazda olduğunu, geniş bir esnaf kesimini teşkil eden bu gruba sağlanan imkanların arttırılması gerektiğini dile getirdi.
MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, kamyon ve tır taşımacılığından gelen bir siyasetçi olduğunu vurgulayarak, bu sektörde yaşanan sorunların giderilmesini istedi. Özyavuz, nakliyecilerin, ton ve kilometre bazında fiyat belirlenmesi, ücretlerin peşin veya aynı gün içerisinde ödenmesi gibi taleplerinin olduğunu dile getirdi.

5 MİLYON İNSANI İLGİLENDİREN BİR SORUN
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 850 bin esnaf ve yaklaşık 5 milyon insanı ilgilendiren soruna karşı hassasiyetlerini ortaya koymak için bu basın toplantısını düzenlediklerini ifade etti. Kamyoncu esnafının vatan ve bayrak aşkıyla yaşadığını vurgulayan Enginyurt, karayolu taşımacılığına ilişkin yapılan düzenlemeleri eleştirdi.
Enginyurt, "Mevcut uygulama sadece büyük lojistik firmaların işine yarıyor. Küçük esnaflar araçlarını satmak zorunda kalıyor. Bu insanlarımızın feryatlarının görülmesi gerekir." değerlendirmesinde bulundu.
Enginyurt, kamyoncu esnafının en önemli sorunlarından biri olan akaryakıt sorununu ile ilgili kanun teklifi hazırladıklarını da anımsatarak, "Dünya Müslümanlarıyla dertlenen Cumhurbaşkanımızın kamyoncu esnafımızın derdiyle de dertleneceğine olan inancımız tamdır." dedi.

GEREKEN ALTYAPI HAZIRLANMALI
MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, şoför esnafının kışlık lastiklerini bile alamayacak duruma geldiğini ileri sürerek, "Yapılan düzenlemeler nakliyeci esnafın can güvenliğini sağlamak için yapıldı ancak bu kanunun uygulamaya geçebilmesi için gereken altyapı hazırlanmadı" ifadelerini kullandı.
MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı ise Türkiye'de mal taşımacılığının yüzde 90'a yakının kara yoluyla yapıldığını belirterek, "Nakliyeci esnafın ticaretini huzurlu bir şeklide yapabilmesi için girdi maliyetlerinin azaltılması ve haksız rekabet şartlarının ortadan kaldırılması gerekiyor." ifadesini kullandı.
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, şoför esnafının alın teriyle ekmeğini kazandığını, son zamanlarda yapılan düzenlemeler nedeniyle bu esnafın emeğinin karşılığını alamadığını söyledi. Seçim bölgesinin Türkiye'nin ikinci büyük tır filosuna sahip olduğuna işaret eden Kaşıkçı, dijital takometre uygulaması için gereken altyapının hazırlanmadığını savundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜJDELİ ZİYARET!
MÜJDELİ ZİYARET!
İşyeri açan esnafa sürpriz zarf
İşyeri açan esnafa sürpriz zarf
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0