Yüksek Kahve ve Demokrasi Müzesi açıldı

Yüksek Kahve ve Demokrasi Müzesi açıldı

Tokat’ın siyasi hayatına ve kültürüne önemli katkılar sunan dönemin tanıklığını yapan tarihi Yüksek Kahve, restorasyonun ardından Yüksek Kahve ve Demokrasi Müzesi olarak yeniden hizmete girdi. Açılışa Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş da katılırken müzede Eski Devlet Bakanı Metin Gürdere’ye de yer verildi. Gürdere açılışta hazır bulundu

30 Eylül 2019 - 11:20 - Güncelleme: 02 Ekim 2019 - 12:07

Tokat’ın siyasi ve kültür mazisinin uzun yıllar tanıklığını yapan Yüksek Kahve’nin 1900’lü yılların başında inşa edildiği biliniyor. Cumhuriyet’in ilanından önce ve sonra önde gelen devlet adamlarının uğrak yeri olan Yüksek Kahve Milli Mücadele yıllarında halka kurtuluş müjdesinin verildiği balkonundan kısa bir süre sonra da cumhuriyet idaresine geçtiğimiz nidaları yükselmişti. Bu tarihi mekanın balkonundan Cumhurbaşkanlarımız İsmet İnönü ve Celal Bayer, Başbakan Adnan Menderes, Genel Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, başta olmak üzere Tokat’ın birçok siyasi şahsiyeti halka coşkuyla hitap etmişlerdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’ı ziyaretinde toplantı yaptığı önemli bir yer olan Yüksek Kahve şehrin arşivinde önemli bir yere sahip.

 

Aradan geçen süreçten sonra restore edilerek Demokrasi Müzesine dönüştürülen tarihi Yüksek Kahve 28 Eylül 2019 cumartesi günü tekrar Tokat halkının hizmetine açıldı. Açılışa Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş da katıldı. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Eski Devlet Bakanı Metin Gürdere, Tokat Milletvekilleri Özlem Zengin, Mustafa Aslan ve Yücel Bulut, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Av. Erol Duyum, Araştırmacı tarihçi Hasan Erdem, bölge esnafı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BULUT:ŞEHİRLERİN RUHU OLMALI

 

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Binaların ve şehirlerin bir ruhu ve anlamı var. Ve bu kültür hazinesinin Türkiye’deki en önemli adreslerinden bir tanesi Tokat olmasına rağmen hepimizin bu işte bir sorumluluğu var. Yıllarca maalesef ihmalimizle ruhu, anlamı derinliği olan birçok binamızı kaybettik. Şükürler olsun özellikle son 20-25 yıldır bu binaların kurtarılması ile ilgili bir sorumluluk duygusu oluştu. Buna rağmen bu gayretlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Tokat hala yüzlerce eseri kurtarılmayı bekleyen Anadolu’nun en kadim şehirlerinden birisi. Tüm Türkiye’ye Tokat’ı anlatırken tarihi derinliğini, hatıralarını anlatıyoruz. Ama bu kadim şehrin izlerini, hatıralarını kurtarmak için yeterince gayretli olmadığımızı düşünüyorum. Sayın belediye başkanımız, sayın valimiz, sayın siyasetçilerimizle beraber bu anlamda oturmuş ve günden güne gelişen bir anlayış ortaya çıktı. Günümüz mimarisinde artık ruhu olmayan , derinliği olmayan 10-15 yıl içerisinde tüketip bir kenara bıraktığımız binalar yapıyoruz. Bunların çoğu yapılışından çok kısa bir süre sonra çürümeye terk ediliyor. Bu binada bütün Tokat’ın anıları var. İşte bir şehri şehir yapacak ve dünyaya tanıtacak olan bu hatıralardır. Benim rahmetli büyükbabamın işyeri tam Yüksek Kahve’nin karşısıydı. 1941’den 1987’ye kadar karşıdaki dükkanı işletti ve ömrü de bu Yüksek Kahve’nin içerisinde geçti. Biz de Yüksek Kahve’nin anılarını dinleyerek büyüdük. Şimdi benim olduğu gibi burada bulunan insanların yüzlerce anısı Tokat’ın dört bir yanında var. Dolayısıyla bunları kurtarmak geleceğe taşımak ve yaşatmak her birimizin görevi” diye konuştu.Tokat’ın dört bir yanında kurtarılmayı bekleyen diğer eserleri de kurtarmanın nasip olması temennisiyle Bulut emeği geçenlere teşekkür etti.

 

ZENGİN:TARİHİ MEKANLAR  ASLINA UYGUN YAŞATILMALI

AK Parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Yüksek Kahve’nin çocukluğunda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Toplum olarak genel bir yanlıştan bahseden Milletvekili Zengin “Tarihi yerler sadece müze olacakmış gibi düşünülüyor. Oysa ki tarihi mekanlar yaşamaya devam etmeli. Burası da eski adıyla kahve şimdi kıraathane olarak kadınlarımız ve kızlarımızın da gelmesi şartıyla üst katının müze olmasını da anlamlı buluyorum. Her tarihi mekanı müze yapalım, otel yapalım meselesini ben şahsen problemli buluyorum. Aslına uygun restorasyon ve aslına uygun koruma ve yaşama mekanı olmalı. Hayırlı uğurlu olsun Tokatımıza” diye konuştu.

 

EROĞLU, YENİ PROJEYİ ANLATTI

Yüksek Kahve önünden Gaziosmanpaşa Bulvarına kadar olan tüm dükkanların restore edilmesi konusunda düşüncesini paylaşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise bunun için başta bölge esnafı olmak üzere Tokat halkıyla birlikte beraberlik ruhu içerisinde bunları başarabileceklerini söyledi. Sokak sağlıklaştırma çalışması ile aslına uygun restore edilebileceğini söyleyen Eroğlu, Saat Kulesi’nin hemen arkasındaki Kız Meslek Lisesini başka bir yere taşıyarak tarihi bir Saat Kulesi Meydanı yapmak istediklerini söyledi. Meydanın önündeki ırmağı kapatarak Mevlevihane ve Saat Kulesi meydanını birbirine bağlayarak Beysokağı ve Beyhamam Sokağı aynı şekilde sokak sağlıklaştırmasıyla şehre kazandırmak istediklerini anlatan Eroğlu, bölgeyi Tokat’ın hem ticaret hem turizm hem de tarih anlamında kalbi yapmak istediklerini belirtti. Başkan Eroğlu, “Hep beraber gelin bu işe omuz verelim” diyerek çağrıda bulundu.

Kurdukları Restorasyon Atölyesi’nde 20 özellikli usta ile birkaç hafta önce Beysokağı’nda çalışmanın startını verdiklerini söyleyen Eroğlu, 6 ay gibi bir sürede 70’e yakın binanın restore edileceğini de duyurdu. Tarihi Yüksek Kahve’nin yeniden şehre kazandırılmasında kendilerini destekleyen ve emeği geçenlere Başkan Eroğlu da teşekkür etti.

 

Tokat Milletvekili Mustafa Aslan son dönemde 5 tane konağın OKA desteğiyle belediye ve il özel idare imkanları da dahil edilerek restore edildiğini belirterek 7 sokağın birkaç yıl içerisinde restore edileceğini söyledi.

 

ESKİ BAKAN GÜRDERE’YE DE MÜZEDE YER VERİLDİ

Eski Devlet Bakanı Metin Gürdere de bir konuşma yaptı. Gürdere, “Bizim demokrasi geçmişimizin yaklaşık 70 yıllık bir hikayesi var. Demek ki artık müzesinin hazırlanması dönemi gelmişti. Böyle bir müzenin açılması düşüncesi de güzel. Emeğe geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. 70 yıllık demokratik siyasi hayatımızın her döneminin farklı özellikleri vardı. Ben de hasbel kader bu süreçte halkın oyları ile seçilip memleketi, sizleri temsil etmiş imkanı buldum. O zamanlar anlayış farklıydı. Kalkınma ve gelişme çok önemliydi.Rahmetli Özal (8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal) bize derdi ki “Nesiller gelir, nesiller gider. Önemli olan nesillerin kendisinden sonrakilere ne bıraktığıdır” derdi. Biz o anlayış içerisinde olduk. Fakat bir gün müzelik olacağım aklıma gelmezdi. Demokrasi Müzesi kurulunca sağolsunlar arkadaşlar bana da yer vermişler. Biz de böylelikle müzelik olduk” dedi. Gürdere’nin esprili sözleri kahkahalarla karşılandı. Metin Gürdere Demokrasi Müzesi’nin Tokat’a hayırlı olmasını diledi.

 

VALİ BALCI:DEMOKRASİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise “Demokrasinin temellerinin Tokat için atıldığı böyle güzel bir müessesenin Demokrasi Müzesinin açılışında sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Öncelikle bu eserimizin Tokatımıza kazandırılmasında emeği geçen önceki Valilerimize, belediye başkanımıza, OKA’ya, Özel İdaremize kısacası emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası aynı zamanda Tokat’ın sorunlarının konuşulduğu, gelecek vizyonunun çizildiği yer olmuş.  Mayalanarak bu günlere gelmiş, Bir anlamda şehrin yaşayan tarihi. Burası aynı zamanda şehrin hafızası. Çok kıymetli bir yer. İnşallah Demokrasi Eğitimi diye bir proje yürüteceğiz. Bütün çocuklarımız plan dahilinde Tokat’ın siyasal, ekonomik, toplumsal tarihini, demokrasi tarihini öğrenmiş olacaklar. Bunu da çok anlamlı ve önemli buluyorum. İnanıyorum ki bura kültür ve turizme çok katkı sağlayacak. Tokat’ın 5 yıl sonra gündemi de çok farklı olacak” diye konuştu.

 

BAKAN YARDIMCISI KUŞ:BU ESERLER BİZE EMANET

Turhal’da büyüdüğünü ve o dönem minibüslerin bulundukları bu meydandan kalktığını anlatan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş ise çocukluğunun geçtiği meydanı çok iyi bildiğini söyledi. Şehirleri kıymetli yapan değerlerden birinin binalar olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Kuş, “Tokat’ta inanıyorum ki böyle binlerce yapı var. Bunların bir kısmı restore edilmeyi bekliyor. Sırayla bunlar inşallah yapılacaktır ama netice itibariyle bu şehre değer katacak olan özgün yapıları, özgün sokakları ve mahalleleridir.  Başkanımızın bahsettiği proje çok önemli ve değerli. Bu konuda da geç kalınmış bence. Dolayısıyla biran önce buna hızla başlamak icap eder. Biz de her zaman kendilerine destek olmaya hazırız. Bu eserler mülkiyeti kime ait olursa olsun bize emanet. Biz de gelecek nesillere aktarmalıyız. Tabi yaşayan binalar olmalı. İçleri cıvıl cıvıl olmalı. Binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İnce nabız tuttu:
İnce nabız tuttu: "Parti Kurayım mı?"
Muharrem İnce: Manifestomuzu açıklayacağız
Muharrem İnce: Manifestomuzu açıklayacağız