Yüzme kursları boğulmaları önlüyor

Yüzme kursları boğulmaları önlüyor

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı himayesinde Spor Tokat projesi tüm spor branşlarına ilgiyi arttırırken, yüzme kurslarına rağbet boğulma vakalarının önüne geçmede büyük rol oynadı. 2015-2018 yılları arasında 16 boğulma vakası yaşanan Tokat’ta bu yıl boğulan olmaması sevindirdi. Yüzme Bilmeyen Kalmasın projesi sayesinde ücretsiz kurslar devam ediyor

23 Temmuz 2019 - 10:34

Tokat ve ilçelerinde 2015 yılında 3,  2016 yılında 4, 2017 yılında 7 ve 2018 yılında 2 olmak üzere 3 yılda toplam 16 boğulma vakası yaşandı. Boğulma vakaları genellikle Almus, Erbaa, Pazar, Sulusaray, Niksar, Yeşilyurt, Reşadiye ve Tokat merkezde yaşandı. 2019 yılında ise henüz boğulma vakası yaşanmaması sevindirdi.

 

Boğulma vakalarının azalmasında en büyük etken ise yüzme kursları oldu. Spor Tokat Projesi kapsamında açılan yaz okulları ile Türkiye genelinde ‘Yüzme bilmeyen kalmasın’ projesi kapsamında 6-18 yaş arası kız-erkek çocuklarına Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından verilen ücretsiz yüzme kurslarının yanı sıra yüzme havuzu imkanları gölet ve benzeri yerlerde boğulma vakası yaşanmasının önüne geçti.

 

2016-2017 yıllarında 3 bin 6, 2017-2018 döneminde 3 bin 206, 2018-2019 yılı Temmuz ayına kadar olan dönemde 4 bin 670 kişi olmak üzere 3 yılda yaklaşık 11 bin kişi yüzme havuzlarından faydalandı. Bu yılsonuna kadar sayının beş bini geçmesi bekleniyor.

 

DENEYİMLİ ANTRENÖRLER EŞLİĞİNDE YÜZÜYORLAR

 

Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, “Tokat Valiliğimizin himayelerinde hayata geçirilen Spor Tokat projesi kapsamında açılan Yaz Spor Okulları çalışmalarımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol sonrasında 81 ilde hayata geçirilen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projeleri Tokat’ ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Ali Şevki Erek Yarı Olimpik Yüzme havuzumuzda kurslarımız Ücretsiz olarak tüm hızıyla devam etmektedir. Alanlarında deneyimli Kadın ve Erkek antrenörlerimiz nezaretinde 06-18 Yaş Arası kız-erkek çocuk ve gençlerimize, Hayalleri ile engelleri aşan Özel Çocuklarımıza ve Halk Seansı olarak Tokat Halkımıza hizmet vermekte olan Ali Şevki Erek Yarı Olimpik Yüzme havuzumuzda çalışmalar belirlenen program dahilinde devam etmektedir” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x