google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
ZENGİN’DEN POLİS OLAYI AÇIKLAMASI

ZENGİN'DEN POLİS OLAYI AÇIKLAMASI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, üniversite öğrencisi Merve Demirel'in Ankara'da gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kaldığı iddiasına ilişkin TBMM'de yaptığı konuşma yayınlandı. Konuşmanın içeriğine bakıldığında Zengin'e yönelik suçlamaların asılsız olduğu görüldü.

23 Şubat 2019 - 13:18


AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, üniversite öğrencisi Merve Demirel'in Ankara'da gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kaldığı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, Demirel'in yaşadığı mağduriyetin takipçisi olduğunu vurgulamış ancak bu olay üzerinden Emniyet Teşkilatı'nın 'tacizci' olarak itham edilmemesi gerektiğini belirtmişti.
Milletvekili Zengin'in açıklaması bazı basın organlarının eleştirilerine yol açmıştı. Eleştirilerin ardından Özlem Zengin'in Meclis'te yaptığı konuşmanın tam metni yayınlandı:

SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ
"Bir süredir zaten Genel Kurulda da özellikle Emniyet teşkilatımıza ilişkin çok nahoş ifadeler kullanılıyor. Bugün de oldu, hatiplerden birisi bir ilçe emniyet müdürümüz için "sözde emniyet müdürü" ifadesini kullandı. Bunu tabii şiddetle reddediyoruz çünkü devletimizin görev verdiği, görevlendirdiği bir ilçe emniyet müdürüne hiç kimsenin "sözde emniyet müdürü" demeye hakkı yoktur. Ha, görevini yaparken bir hatası varsa, eğer böyle bir işkence iddiası varsa, bunun somutlaşması hâlinde biz sonuna kadar bunun takipçisiyiz. Hiçbir çocuğun, insanın işkence görmesine, bizler hukuk insanları ve milletvekilleri olarak tahammül edemeyiz. Şimdi, burada şunu ifade etmek istiyorum: Olağan yollarla hak aramaya hepimiz varız ama olağan olmayan yollarla hak aranırken normalini aşan tablolar karşımıza çıkıyor. Ben o görüntüleri izledim, hem emniyet müdürlüğünün çektiği görüntüleri izledim hem de olay esnasında çekilen görüntüleri izledim. Bu görüntüler kamuoyuna dağıtılırken, bence kastı aşan bir şekilde, olaydan öte Emniyet teşkilatını tahkir etmek üzere bir üslup kullanılıyor.

EMNİYET TEŞKİLATI TACİZCİ OLARAK İTHAM EDİLEMEZ
Bizim, burada yapmamız gereken, her ikisini aynı anda görmek. Bir defa şunu belirtmemiz lazım: Prensip olarak, bir insan suç işlerken yakalandığı an ve devamında devam eden süreçler de dâhil olmak üzere asla bir cezalandırmaya tabi tutulamaz, itibarsızlaştırılamaz. Yani bu hareketin, hangi sebeple olursa olsun - kastı aşarak olduğunu inanıyorum ama öyle bile olsa- bu görüntünün bir kadını itibarsızlaştırmasına biz müsaade etmeyiz. Ama aynı şekilde, bu görüntüden yola çıkarak emniyet teşkilatını "tacizci" diye itham etmeye de asla tahammülümüz olamaz

EMNİYETİMİZ ALEYHİNE BİR KAMPANYA YÜRÜTÜLÜYOR
Benim şahsi görüşüm, bir avukatım, yıllardır bu işlerin içerisindeyim; bu görüntüleri izlerken, ben, özensizlik içerisinde bir tavır görüyorum yani bir telaş içerisinde bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği bir yanlış hareket var ama bunun da yanlış olduğunu söylüyorum, olmamalıydı. Keşke orada bir kadın polis olsaydı, onlar müdahil olsalardı ama buradan yola çıkarak da... Kaldı ki saatleri de takip ettim Sayın Başkan. Olay 15.00'te gerçekleşiyor, Merve Demirel saat 18.00'de tekrar bir eyleme katılıyor, şu ana kadar hâlâ da bir şikâyeti olmuyor. Ümit ederim, gider, şikâyetçi olur, biz de takip ederiz, nedir mesele, daha detaylı görme imkânımız olur ve bir gün sonra da sosyal medya üzerinden bu olayı aşan bir şekilde Emniyetimiz aleyhine bir kampanya yürütülüyor. Biz hepsinin hakla, adaletle takibinden yanayız.

MERVE DEMİREL'İN SUÇ DUYURUSUNU ANLAMLI BULUYORUM
Yani hem Merve Demirel'in yaşadığı mağduriyet neyse bunu takip edelim ama sonuçta da itham edilen, orada görevini yapan polis memuruna kendini savunmak için bir imkân verelim ama günün sonunda da asla ve kata Emniyet teşkilatımızı tahkir edecek, onları tacizle itham edecek bir tabloya da müsaade etmeyelim. Bu teşkilat hepimizin teşkilatı.
Ben Merve Demirel Hanımefendi'nin yapmış olduğu suç duyurusunu anlamlı buluyorum. Parti olarak sonuna kadar bunun takipçisi olacağız. Bu noktada baktığımız zaman durduğumuz yer aynı yer. Kim neyi yapmışsa biz mağdurun da yanındayız ama suçu ispatlanmadan bir tacizci olarak tanımlanmasını da doğru bulmuyoruz. Bunun takipçisi olacağız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0